دسته بندي : نظام آموزشي

دانشگاه های استان مرکزی با صدور بیانیه ای مشترک، حمایت خود را از سیاست های هسته ای دولت اعلام کردند...


دسته بندي : نظام آموزشي
سهمیه ورود به دانشگاه در مراکز آموزشی ایثارگران با 5 درصد افزایش به 25 درصد رسید.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز و در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده الحاقی 4 این طرح را به تصویب رساندند که به موجب آن 20 درصد سهمیه ورود ایثارگران به 25 درصد افزایش یافت و حدنصاب آخرین فرد پذیرفته شده برای وزارت‌خانه بهداشت و درمان آموزش و پزشکی و علوم و تحقیقات فناروی 70 درصد تعیین شد.

 


دسته بندي : اجتماعي
با سلام

الان که حدود 4 سال است در خدمت شما مخاطبان هستیم سعی کردیم همواره مطابق با میل شما و منطبق بر رعایت اخلاقیات و صداقت رسانه ای قدم برداریم.

اکنون تصمیم گرفتیم با مشورت با دوستان خوب اهل رسانه شیوه انتشار خبر را تغییر بدهیم و تنها خبر های ویژه و مهم استان مرکزی و کشور عزیزمان را به اطلاع برسانیم. این رویه ادامه خواهد داشت و اگر مشاهده کردیم که روش سابق موثر تر می باشد به به آن روش باز خواهیم گشت.

با تشکر

مدیریت پایگاه خبری تحلیلی خبر مرکزی


دسته بندي : نظام آموزشي
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص گزینه وزارت علوم اعلام کرد: من گزینه وزارت علوم نیستم ولی به انتخاب گزینه این وزارتخانه کمک می کنم.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص) در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه گزینه وزارت علوم هست یا نه توضیح داد و گفت: برای اینکه به عنوان وزیر وزارت علوم معرفی شوم با من هیچ صحبتی نشده است و اطلاعی از این که چه کسی این سمت را برعهده می گیرد، ندارم.

وی عنوان کرد: اگر در این خصوص با من صحبتی شود کمک می کنم که فرد مناسبی برای وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتخاب شود.

عارف افزود: از اینکه چه زمانی وزیر علوم معرفی شود نیز اطلاعی ندارم.


دسته بندي : نظام آموزشي
حدود یک هزار و 800 دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاه های علوم پزشکی کشور در نامه ای سرگشاده به مسئولان کشور از وزیر بهداشت، به عنوان متولی نظام سلامت و آموزش پزشکی کشور درخواست کردند به رویه پذیرش دانشجو در پردیس های پولی دانشگاه های کشور پایان دهد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، این نامه از سوی یک هزار و 800 دانشجو و فارغ التحصیل با نام و شماره دانشجویی و شماره نظام پزشکی به امضا رسیده و خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران، ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست قوه قضاییه، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: «یکی از مهم ترین عرصه های تجلی عدالت، حوزه آموزش و سلامت است. ما به عنوان دانشجویان رشته های پزشکی که علاوه بر تحقق آرمان های عدالتجویانه، تامین سلامت جامعه را نیز جزو مسئولیت های غیر قابل انکار خویش می دانیم، باید اعلام کنیم که بعضی جهت گیری ها در سیاست گذاری های نظام آموزش عالی، نه تنها هیچ سنخیتی با آرمان های عدالت جویانه در بطن انقلاب اسلامی ما ندارد، بلکه با سرعتی شتاب آلود در حال طی کردن مسیری معکوس است. مسیری که اگر متوقف نشود، مقصدش ناکجاآباد خواهد بود.» 

در این نامه با اشاره به سیاست های اشتباه در حوزه آموزش علمی کشور مانند گسترش کمّی و بی رویه پذیرش دانشجو بدون توجه به کیفیت علمی  و راه اندازی پردیس های بین الملل و خودگردان یادآور شده است: طرح پذیرش دانشجوی پولی یا شهریه پرداز، ابتدا در سال 86 و تحت عنوان « پردیس بین الملل » کلید زده شد. در ابتدا هدف خود را ارتقای جایگاه دانشگاه های کشور در سطح جهانی، جلوگیری از خروج ارز از کشور و جذب دانشجویان بین المللی قرار داد. اما متاسفانه نه تنها به بسیاری از اهداف خود نایل نیامد که باعث پذیرش بی قید و بند دانشجویانی با رتبه های بسیار پایین کنکور سراسری در شعب خود شد. اخبار غیر رسمی در باب ساز و کار پذیرش دانشجو و رتبه های بسیاری از این دانشجویان  (مسلما نه همه ی آنها )، نشان از فسادی عظیم و شوک آور دارد. فجایعی که باعث شده است تا در سال جاری شیوه پذیرش نیمه متمرکز به متمرکز تغییر پیدا کند تا شاید کنترل پذیرش دانشجو کمی بهبود یابد.

این دانشجویان در این نامه پذیرش دانشجوی به این شیوه را ایجاد فرصت تحصیل در بهترین رشته ها و بهترین دانشگاه های کشور بسان کالای لوکسی در ویترین مغازه ای به فروش گذاشته شده خوانده اند و تاکید کرده اند: یکی از دلایل دفاع از چنین طرح از زبان بعضی از مسئولین دانشگاه ها کمبود بودجه بیان می شود. سوال اساسی این است: چرا آموزش باید نخستین قربانی کاهش منابع مالی – به هر دلیلی – باشد؟ آیا تمام تمهیدات لازم جهت جبران کسری بودجه ی کشور انجام شده است و آخر سر نوبت آموزش رسیده است؟ یا نهاد مظلوم دانشگاه نخستین محل تامین این کسری بودجه شده است؟

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به بند ح ماده 20 برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران 1390-1394 موضوع پذیرش دانشجو در ظرفیت های مازاد یاد آور شده است: ظرفیت پذیرش دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان دانشگاه مادر علوم پزشکی کشور در رشته پزشکی از 180 نفر در سال 86، به 90 نفر در سال 93 رسیده است و این در حالیست که در پردیس خودگردان دانشگاه 60 نفر دانشجو گرفته شده است. همچنین روند کاهش ظرفیت آزاد و افزایش ظرفیت شهریه پرداز، روندی نیست که بتوان پنهانش کرد و از مغایرت آن با نص صریح قانون سخن نگفت. 

این دانشجویان در چند بند عواقب خطرناک چنین نحوه پذیرشی را از بین رفتن انگیزه دانش آموزان و دانشجویان مستعد فاقد توان مالی از ورود به دانشگاه،  از بین رفتن اعتماد عمومی جامعه به قشر پزشکی و تسهیل خروج نخبگان علمی از کشور و ورود نخبگان اقتصادی به دانشگاه های مادر کشور عنوان کرده اند.

در پایان این نامه درخواست های دانشجویان به این شرح عنوان شده است:

جامعه ی دانشگاهی کشور:

1. از ریاست جمهوری انتظار دارد به عنوان ناظر بر اجرای قانون اساسی و مجری قانون، به اصلاح رویه ی خلاف قانون ذکر شده در این مرقوم مبادرت ورزد.

2. از ریاست مجلس شورای اسلامی انتظار دارد به عنوان قوه ی قانون گذار و مسئول تفسیر قوانین عادی کشور و نیز بررسی میزان مغایرت آیین نامه های مصوب با قوانین، نسبت به اقدام خلاف قانون مذکور واکنش نشان دهد تا احترام به قوانین مصوب مجلس محفوظ بماند.

3. از شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار دارد به عنوان هدایتگر مسیر علمی کشور جهت جلوگیری از انحطاط مسیر علمی کشور وارد عمل شود.

4. از ریاست قوه قضاییه انتظار دارد به عنوان قوه ناظر بر اجرای قوانین و مرجع دادرسی و برخورد با تخلف از قوانین، این قانون شکنی آشکار را بررسی نموده و به رویه‌ی فعلی پایان دهد.

5. از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به عنوان متولی نظام سلامت و آموزش پزشکی کشور انتظار دارد که به رویه ی خلاف قانون مذکور پایان داده و نگرانی های جامعه پزشکی را در مورد پولی شدن دانشگاه ها با رویه ی موجود برطرف کند.

این دانشجویان پیشنهادهایی را برای اصلاح این رویه ارائه کرده اند و خاطرنشان کردند: اختصاص ظرفیت جدید به عنوان تکمیل ظرفیت برای دانشجویانی که به دلیل اختصاص بخشی از ظرفیت برای پردیس های خودگردان از ورود به دانشگاه، دانشگاه مورد علاقه و یا رشته مورد علاقه بازمانده اند، ابطال این رویه و منحل شدن پردیس های خودگردان از سال 93 و  قید نام پردیس خودگردان و شهریه پرداز در مدرک دانشجویان فارغ التحصیل از جمله این پیشنهادات است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تغییر زمان ثبت نام برای کنکور سراسری سال 94 و زمان برگزاری آزمون خبر داد و گفت: با توجه به اینکه هر سال دو بار نسبت به ثبت نام اقدام می کردیم در راستای بهتر شدن سیستم ثبت نام و تنظیم یک زمان مشخص، ثبت نام برای کنکور 94 در اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفندماه 93 انجام می گیرد.

به گزارش خبر مرکزی دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر افزود: شورای سنجش و پذیرش دانشجو هر سه ماه یکبار تشکیل جلسه می دهد و گزارش های آن برای اطلاع داوطلبان کنکور سراسری منتشر می شود.

وی افزود: در جلسه آتی که قرار است دو موضوع در دستور کار قرار گیرد که یکی از آنها نحوه احتساب سوابق تحصیلی در سال 94 است و دیگری زمان آزمون سراسری و زمان ثبت نام است.

خدایی خاطرنشان کرد: سال آینده اول تیرماه ماه رمضان آغاز می شود و برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که پیش از آغاز ماه رمضان کنکور را برگزار کنیم. پیش بینی ما این است که آزمون سراسری سال 94 در روزهای 20 و 21 خردادماه 94 برگزار شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: ضمن تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری قصد داریم زمان ثبت نام را هم تغییر بدهیم. در حال حاضر یک بار در آذرماه ثبت نام انجام می شود و یک بار دیگر برای جامانده ها در اسفندماه سیستم ثبت نام را باز می کنیم. از همین رو برای صرفه جویی در وقت و مدیریت بهتر تصمیم گرفتیم که یک زمان برای ثبت نام در نظر گرفته شود. احتمال می رود که زمان تقریبی در اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفندماه سال جاری باشد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: براساس سیاست‌های دانشگاه، تا دو سال آینده تمام دانشجویان متقاضی خوابگاه این دانشگاه در خوابگاه‌های ملکی اسکان می‌یابند.

به گزارش خبر مرکزی سید جواد رضایی در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، عنوان کرد: بهترین وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی در کشور متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی است که این امر در دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز صادق است.

وی به اسکان صددرصدی دانشجویان در خوابگاه‌های وابسته به این دانشگاه اشاره کرد و گفت: 80 درصد این دانشجویان در خوابگاه‌های ملکی و 20 درصد از آنان در خوابگاه‌های خودگردان ساکن هستند.

رضایی به آمار 20 درصدی دانشجویانی که در خوابگاه‌های خودگردان ساکن هستند اشاره کرد و گفت: تا دو سال قبل همه دانشجویان در خوابگاه‌های ملکی ساکن بودند اما، سیاست‌های وزارتخانه مبنی بر اسکان نیافتن دانشجویان تازه وارد در خوابگاه‌های دولتی و وجود رشته‌های غیرضرور سبب شد تا دانشجویان در بدو ورود به خوابگاه‌های خودگران بروند و این آمار 20 درصدی را تشکیل بدهند.

وی تصریح کرد: رویکرد دانشگاه تربیت دانشجو در رشته‌های مورد نیاز استان است و براین اساس، تا دو سال آینده نسبت به حذف برخی رشته‌های غیرضرور اقدام خواهد شد که در نهایت از جذب دانشجویان غیربومی نیز خواهد کاست.

وی بیان کرد: این دانشگاه دارای پنج خوابگاه ملکی است که ظرفیت پذیرش هزار و 500 دانشجو را دارد.

رضایی به خوابگاه‌های ملکی دخترانه اشاره کرد و گفت: خوابگاه حضرت معصومه(س) با ظرفیت 600 دانشجو و خوابگاه نرجس با ظرفیت 200 دانشجو از جمله خوابگاه‌های ملکی دخترانه این دانشگاه است.

مدیر امور دانشجویی این دانشگاه بیان کرد: خوابگاه‌های امام رضا(ع) و اخوت به ترتیب با ظرفیت 350 و 130 دانشجو، به دانشجویان پسر این دانشگاه تعلق دارد.

رضایی به خوابگاه ملکی جنت اشاره کرد و گفت: این خوابگاه پسرانه نیز در اختیار رزیدنت‌ها و دستیاران متخصص پزشکی است.

وی با اشاره به اینکه حفظ حرمت و احترام به دانشجو از اولویت‌های کاری دانشگاه علوم پزشکی اراک است افزود: این امر سبب شده تا در این دانشگاه با مشکلات صنفی دانشجویی روبرو نشویم.

مدیر امور دانشجویی این دانشگاه از احداث خوابگاه دانشجویی با ظرفیت پذیرش 600 دانشجو در مجتمع پیامبر اعظم(ص) خبر داد و گفت: 80 درصد این پروژه روبه اتمام است و پس از اتمام، این خوابگاه در اختیار دانشجویان دختر این دانشگاه قرار می‌گیرد.

وی به ویژگی شاخص خوابگاه‌های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی با بیشترین خدمات و کمترین هزینه، پذیرای دانشجویان هستند.

رضایی با اشاره به طرح تفصیلی نظام جامع خدمات رفاهی دانشجویی که با هدف ارتقاء نظام سلامت در حوزه خدمات رفاهی دانشجویی تدوین شده است گفت: در حال حاضر کلیت طرح بیان شده و تاکنون بخشنامه‌ای در خصوص نحوه‌ی اجرای این طرح به دانشگاه علوم پزشکی اراک ابلاغ نشده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: توسعه مدارس پیش‌دبستانی از سیاست‌های وزارت آموزش‌و پرورش بوده که در استان مرکزی این مهم نیازمند یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بودجه اولیه است.
به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم از اراک، شهریار فولادوند در جلسه شورای آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به بازگشایی مدارس و اقدامات انجام شده در این راستا اظهار کرد: تدابیر لازم برای بازگشایی مدارس اندیشیده شده و به زودی فصل جدید تعلیم و تربیت در استان مرکزی آغاز می‌شود.

وی افزود: هماهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی برای بازگشایی مدارس با وجود تعداد 2 هزار و 114 آموزشگاه مستقر در استان کاری بس دشوار است که در این راستا 2 ستاد در این سازمان برنامه‌ریزی این مهم را برعهده داشتند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به تعداد دانش‌آموزان در سطح استان گفت: در سال تحصیلی جدید 226 هزار و 406 دانش‌آموز سال تحصیلی جدید را در 8 هزار و 963 کلاس درس در سطح استان آغاز می‌کنند.

فولادوند تصریح کرد: 6.2 درصد دانش‌آموزان در مقطع پیش دبستانی، 51.7 درصد در مقطع ابتدایی، 16.2 درصد در مقطع متوسطه اول، 25.5 درصد در مقطع متوسطه دوم و 0.45 درصد در مقطع استثنایی تحصیل می‌کنند.

وی افزود: 18.7 درصد از مدارس استان مرکزی دو شیفته هستند که از این تعداد 280 مدرسه ابتدایی، 67 مدرسه در مقطع متوسطه نخست، 16 درصد مدرسه متوسطه پایه دوم را شامل می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به تعداد مدارس استان گفت: از تعداد 2 هزار و 114 مدرسه یک هزار و 891 مدرسه دولتی و 174 مدرسه غیر دولتی بوده و تعداد 16 مدرسه بزرگسالان و 4 مدرسه ایثارگران و 29 مدرسه در قالب آموزش از راه دور در استان فعالیت دارند.

فولادوند تصریح کرد: از 8 هزار و 963 کلاس برای سال تحصیلی جدید در استان 8 هزار و 302 کلاس دولتی و 661 کلاس غیردولتی هستند.

وی افزود: در سال تحصیلی جدید 226 هزار و 406 دانش‌آموز مقاطع مختلف تحصیلی تعلیم و تربیت در مدارس استان را آغاز می کنند که از این تعداد 6.2 درصد را دانش‌آموزان پیش دبستانی، 51.7 درصد را دانش آموزان ابتدایی، 16.2 درصد را دانش آموزان متوسطه اول ، 25.5 درصد را دانش آموزان متوسطه دوم و 45 صدم درصد را دانش آموزان استثنایی تشکیل می‌دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به تراکم دانش‌آموزان در مدارس استان گفت: تراکم دانش‌آموزان این استان به طور میانگین در هر کلاس 24.9 درصد است و این تراکم در مقطع ابتدایی 23.8 درصد، در متوسطه اول 25.36 درصد، در متوسطه‌دوم 26.1 درصد و در هنرستان 21.2 درصد است.

فولادوند تصریح کرد: توسعه مدارس پیش‌دبستانی از سیاست‌های وزارت آموزش‌و پرورش بوده که در استان مرکزی این مهم نیازمند یک میلیارد و 600 میلیون ریال بودجه اولیه است.

وی افزود: آموزش‌و پرورش به دنبال پوشش پیش‌دبستانی در کل استان است تا بتوانیم دانش‌آموزانی موفق در آینده تحویل جامعه دهیم، چراکه آموزش‌های پیش‌دبستانی می‌تواند سهم بسزایی در آینده تحصیلی دانش‌آموز ایفا نماید.


دسته بندي : نظام آموزشي
نحوه انتخاب رشته داوطلبان برتر کنکور نشان می دهد که همگی آنها در انتخاب اول خود پذیرفته شده اند و سه دانشگاه صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و تهران در صدر انتخاب این نفرات برتر است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، کنکور سراسری سال 93 با شرکت بیش از یک میلیون نفر در خردادماه سال جاری برگزار شد. هر ساله پس از اعلام نتایج اولیه مجازین به انتخاب رشته، 10 نفر اول در سه گروه آزمایشی که توانستند رتبه های اول تا دهم را کسب کنند معرفی می شوند. سراغ این 30 نفر رفتیم و از آنها پرسیدیم در کدام دانشگاه پذیرفته شدند.

در گروه ریاضی یک نفر در دسترس نبود و به تماس ها پاسخ نداد اما از میان 9 نفر باقیمانده 8 نفر رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان انتخاب اول انتخاب کرده و در آن رشته پذیرفته شده اند.

رشته ها و دانشگاه های انتخابی 10 رتبه اول گروه ریاضی و فنی

رتبه کشوری نام و نام خانوادگی شهر محل اقامت رشته قبولی دانشگاه قبولی
اول یاسمن سعیدی تهران مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
دوم نگین یغمایی تهران مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
سوم صدرا صفادوست تبریز کامپیوتر نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف
چهارم شایان نیک کار اصفهان پاسخ نداد پاسخ نداد
پنجم امید چهره گشا اصفهان مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
ششم سپند فرقدانی چهارسوقی اصفهان مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
هفتم مهسا خوش نما اصفهان مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
هشتم میعاد لقایی بابل مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
نهم امیر نوری پور آمل مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
دهم مهدی بخشی تبریز مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف

در گروه علوم تجربی نیز از میان 10 نفر اول همگی رشته پزشکی را انتخاب کرده اند اما از میان آنها 8 نفر رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران را به عنوان محل تحصیل انتخاب کرده اند و دو نفر که در شهرهای شیراز و اصفهان زندگی می کردند رشته پزشکی را در دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و اصفهان انتخاب کرده اند.

رشته ها و دانشگاه های انتخابی 10 رتبه اول گروه تجربی

رتبه کشوری نام و نام خانوادگی شهر محل اقامت رشته قبولی دانشگاه قبولی
اول سیدشایان پورمیربابایی آستانه اشرفیه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
دوم آناهیتا نجفی رشت پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
سوم سیده زهرا موسوی شیراز پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چهارم مهسا دولتشاهی خرم آباد پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
پنجم مهسان صمدی اصفهان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
ششم فاطمه فاضلی فرد خرم آباد پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
هفتم آرین آیتی اصفهان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
هشتم فراست رجبی نیاسانی لنگرود پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
نهم علیرضا رضایی میانه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
دهم حسین خاکپور کاشمر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

در گروه علوم انسانی نیز انتخاب اول تمامی 10 نفر اول دانشگاه تهران است و رشته حقوق از سوی 7 نفر انتخاب شده و دو نفر روانشناسی و یک نفر نیز رشته علوم سیاسی را انتخاب کرده است.

رشته ها و دانشگاه های انتخابی 10 رتبه اول گروه علوم انسانی

رتبه کشوری نام و نام خانوادگی شهر محل اقامت رشته قبولی دانشگاه قبولی
اول علی ولایی شمیرانات حقوق دانشگاه تهران
دوم صدیقه ذبیحی شمیرانات روانشناسی دانشگاه تهران
سوم امید شمس الهی تهران حقوق دانشگاه تهران
چهارم الهام حبیب زاده تهران حقوق دانشگاه تهران
پنجم فاطمه حسن زاده گرده تهران حقوق دانشگاه تهران
ششم پوریا خانی خمینی شهر حقوق دانشگاه تهران
هفتم فاطمه رحیمی قهرودی تهران حقوق دانشگاه تهران
هشتم سبا بادکوبه تهران حقوق دانشگاه تهران
نهم امیرحسین قدیانی منفرد تهران علوم سیاسی دانشگاه تهران
دهم صبا کوشا مقدم تهران روانشناسی دانشگاه تهران

نحوه انتخاب رشته داوطلبان برتر کنکور نشان می دهد که همگی آنها در انتخاب اول خود پذیرفته شده اند و سه دانشگاه صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و تهران در صدر انتخاب این نفرات برتر است.

از میان داوطلبان تنها دو نفر که تهرانی نبودند شهرهای خود را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند که نشان از کیفیت دو دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اصفهان داشته است.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار کارنامه آزمون سراسری سال 93 در امشب خبر داد و گفت: داوطلبانی که انتخاب رشته کرده اند می توانند از ساعت 22 امشب با مراجعه به سایت سازمان سنجش کارنامه خود را مشاهده کنند.

به گزارش خبر مرکزی دکتر حسین توکلی در گفتگو با مهر افزود: به منظور فراهم آوردن تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که نسبت به انتخاب کد رشته محل های تحصیلی آزمون سراسری سال 93 اقدام کرده اند با تلاش مستمر و پیگیر و ارزشمند و شبانه روزی همکاران در سازمان سنجش آموزش کشور کارنامه داوطلبان مذکور با توجه کد رشته محل های انتخابی متقاضیان راس ساعت 22 امروز شنبه 22 شهریورماه 93 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

وی افزود: هر یک از داوطلبان انتخاب رشته کننده، اعم از داوطلبانی که فهرست اسامی آنان در ردیف قبول شدگان رشته های متمرکز آزمون سراسری سال 93 اعلام شده و یا پذیرفته نشده اند می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مشاهده و پرینت کارنامه خود از رتبه خود و آخرین رتبه قبولی در گروه آزمایشی و سهمیه مربوط در هر یک از کد رشته های انتخابی مطلع شوند.

توکلی اظهار داشت: پیش از این سازمان سنجش اعلام کرده بود که این کارنامه 26 شهریور منتشر می شود اما سعی کردیم که زودتر منتشر شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری درباره اینکه عنوان شده بورسیه‌های غیرقانونی در دولت دهم به برخی افراد واگذار شده است، گفت: دولت برود بورسیه‌های خود و دولت‌های پیش از سال 68 را بررسی کند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دهم بعد از ظهر امروز در حاشیه مراسم ختم پدر حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه نظر شما پیرامون بورسیه‌های غیرقانونی که در دولت یازدهم مطرح شده است و آنها را به دولت گذشته انتصاب داده اند، چیست؟، گفت: بورسیه های غیرقانونی وجود نداشته و مشخص شد فضاسازی بوده است.

وی افزود: دولت یازدهم بورسیه‌های خود و بورسیه‌های قبلی و دولت‌های گذشته را هم بررسی کند.

دانشجو با بیان اینکه اگر کسانی که این کارها را انجام دادند، ریگی به کفششان نبوده و نیست، کار را به تحقیق و تفحص مجلس واگذارند، گفت: آن چیزی که مجلس از آنها خواسته است در مورد بررسی بورسیه‌های غیرقانونی، بروند از سال 68 تاکنون را بررسی کنند تا مشخص شود سیاهی برای زغال است یا کسی دیگر.

وزیر سابق علوم اظهار داشت: اهداف آنها از این اقدام، دو قطبی کردن جامعه است.


دسته بندي : نظام آموزشي
گروهی از داوطلبان کنکور با حضور در محل سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به نتایج کنکور سراسری 93 اعتراض کردند. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به اعتراضات یادآور شد که سازمان به این اعتراض رسیدگی می کند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، حدد 300 تا 400 نفر از داوطلبان کنکور سراسری به همراه خانواده های خود امروز بعد از اعلام نتایج آزمون سال 93 نسبت به این نتایج اعتراض کردند.

این گروه با حضور در محل سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پذیرفته نشدن در کد رشته های مورد علاقه خود اعتراض کردند.

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اعتراضات این داوطلبان گفت: ما به اعتراض این گروه از داوطلبان رسیدگی می کنیم اما توصیه اول ما این است که اجازه بدهند کارنامه کنکور داوطلبان بر روی سیستم قرار گیرد تا مشخص شود که نمره داوطلبان، رتبه آنها، آخرین رتبه قبولی چگونه بوده است.

وی افزود: این اعتراضات تنوع گسترده ای دارد. برخی در گروه علوم تجربی به قبول نشدن در پردیس های خودگردان معترض هستند و برخی ممکن است به دلیل عدم ثبت صحیح فرآیند انتخاب رشته پذیرفته نشده باشند. از این رو ما از معترضین خواسته ایم که تا زمان انتشار کارنامه صبر کنند و در صورت اعتراض پس از آن به صورت اینترنتی اعتراض خود را اعلام کنند که حتما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

خدایی یادآور شد: مواردی بوده است که داوطلب پس از اتمام انتخاب رشته نسبت به ثبت آن اقدام نکرده است. ضمن اینکه در گروه علوم تجربی امسال پذیرش در پردیس های خودگردان و شعب بین الملل به صورت متمرکز صورت گرفته است و برخلاف سال گذشته که 5 برابر ظرفیت به صورت پذیرش نیمه متمرکز پذیرفته می شدند. این امر باعث شده است که نمره های بالاتری در این دوره پذیرفته شوند.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: نحوه انتخاب رشته، سهمیه داوطلب در منطقه و رتبه و نمره داوطلب همگی در قبولی موثر بوده است و ما نیز به عنوان سازمان سنجش به این اعتراضات رسیدگی می کنیم. کارنامه داوطلبان آزمون سراسری سال 93 روز 26 شهریورماه منتشر خواهد شد.

به گزارش مهر، نتایج نهایی رشته‌هاي مختلف تحصيلي متمركز در آزمون سراسري سال 1393 شب گذشته 17 شهریورماه اعلام شد. امسال اسامی 466 هزار و 888 نفر از داوطلبان کنکور سال 93 به عنوان قبولی نهایی در این دوره از آزمون سراسری اعلام شده است.

آزمون سراسری سال 93 در روزهای پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تیرماه در 364 شهرستان و 15 کشور خارجی با رقابت یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر برگزار شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج آزمون سراسری در صبح فردا خبر داد و گفت: اسامی 466 هزار و 888 نفر قبول شده نهایی فردا در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری اعلام کرد که نتایج کنکور سراسری 93 در ساعت 8 صبح فردا از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org منتشر و به اطلاع داوطلبان می رسد.

وی اظهار داشت: تعداد نهایی پذیرفته شدگان در این آزمون 466 هزار و 888 نفر است.

خدایی خاطرنشان کرد: 75 درصد افراد انتخاب رشته کننده، در این دوره پذیرفته شدند که از این تعداد 33 درصد در پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی و 67 درصد در پذیرش با استفاده از سوابق تحصیلی و نمره آزمون پذیرفته شده اند.

خالی ماندن ظرفیت

وی با اشاره به آمار قبولی های کنکور سال 93 از خالی ماندن 252 هزار و 883 نفر صندلی در دانشگاه پیام نور و موسسات غیر انتفاعی خبر داد و گفت: 99 درصد این ظرفیت خالی مانده در دوره آموزشی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی است که 179 هزار نفر در ظرفیت دانشگاه پیام نور و 61 هزار نفر در ظرفیت موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی خالی مانده است.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: ظرفیت دوره های نوبت دوم یا شبانه و پردیس های خودگردان به صورت 100 درصد تکمیل شده است.

خالی ماندن ظرفیت به تفکیک گروههای آزمایشی

وی درباره خالی ماندن ظرفیت به تفکیک گروه های آزمایشی گفت: در گروه ریاضی و فنی 120 هزار نفر، در گروه تجربی 37 هزار نفر، در گروه انسانی 81 هزار نفر و در گروه زبان هم 8 هزار نفر جزء این ظرفیت خالی هستند.

خدایی با تاکید بر اینکه برای کنکور سراسری سال 93 مرحله تکمیل ظرفیت نخواهیم داشت گفت: پذیرش بدون آزمون برای نیمسال دوم تحصیلی در بهمن ماه اعلام خواهد شد.

وی درباره ظرفیت رشته های دکتری حرفه ای از جمله پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: ظرفیت پذیرش در این رشته ها با مساعدت وزارت بهداشت افزایش یافت و کل پذیرش در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 8 هزار و 300 نفر شد که افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به دوره گذشته را شاهد هستیم .

زمان انتشار کارنامه

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: کارنامه نهایی داوطلبان کنکور سراسری 93 در روز 26 شهریورماه منتشر می شود و داوطلبان در صورت اعتراض به کارنامه خود می توانند به صورت اینترنتی اعتراض خود را به سازمان سنجش ارسال کنند.

وی درباره اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز کنکور سراسری سال 93 گفت: نتایج اولیه این گروه از رشته ها در 15 مهرماه و نتایج نهایی 14 دی ماه اعلتم می شود.

نسبت جنسیتی پذیرفته شدگان

خدایی اظهار داشت: نسبت جنسیتی پذیرفته شدگان مشابه نسبت جنسیتی شرکت کنندگان کنکور است و در نهایت از تعداد 466 هزار و 888 نفر 58.43 درصد زنان و 41.57 درصد مردان پذیرفته شده اند.

به گزارش مهر، یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر در کنکور سال 93 ثبت نام کردند که این تعداد برای پذیرش در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و بین الملل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین برای کد رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی با هم به رقابت پرداختند.

آزمون سراسری سال 93 در روزهای پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تیرماه در 364 شهرستان و 15 کشور خارجی برگزار شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور سراسری 93 پایان این هفته اعلام می شود.

به گزارش خبر مرکزی دکتر حسین توکلی در گفتگو با  مهر افزود: در هفته نامه پیک سنجش نیز اعلام کرده ایم که نتایج نهایی آزمون سراسری سال 93 پایان هفته جاری اعلام خواهد شد. 

به گزارش مهر، یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر در کنکور سال 93 ثبت نام کردند که این تعداد برای پذیرش در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و بین الملل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین برای کد رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی با هم به رقابت پرداختند.

آزمون سراسری سال 93 در روزهای پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تیرماه در 364 شهرستان و 15 کشور خارجی برگزار شد. 


دسته بندي : نظام آموزشي
قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این که ایران رتبه 17 جهان را در تولید علم پزشکی 2013 به خود اختصاص داده است، از سهم 40 درصد بخش پزشکی در تولیدات علمی کشور خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا سمنان،دکتر شاهین آخوندزاده در مراسم افتتاح پانزدهمین کنگره پژوهشی سالانه دانشجویان علوم پزشکی کشور در دانشگاه شاهرود، تحقیقات را دارای ارزش افزوده برای آحاد مردم جامعه دانست و با بیان این که یک هزار و 700 عنوان مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه کنگره ارسال شده است گفت: از این تعداد، 400 عنوان مقاله برای ارائه به صورت شفاهی و پوستر انتخاب شده است.

وی با بیان این که با کمک وزارت بهداشت میزان هدایای این کنگره به دو برابر افزایش خواهد یافت افزود: یکی دیگر از جوائز این جشنواره که به 14 نفر از برگزیدگان اعطا خواهد شد برگزاری ورک شاپی به زبان انگلیسی و به صورت بین المللی است.

آخوندزاده با اشاره به بودجه تحقیقاتی کشور ایران و عربستان گفت: کل اعتبارات پژوهشی کشور ما 23 هزار میلیارد ریال و عربستان، هشت میلیارد دلار است و از این رقم در عربستان، 60 درصد به تحقیقات بخش پزشکی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه از کل اعتبارات تحقیقاتی در ایران، فقط سه هزار میلیارد ریال، سهم بخش علوم پزشکی است تاکید کرد: با توجه به دستاوردهای علوم پزشکی این رقم، بسیار ناچیز است.

آخوندزاده با بیان اینکه از نظر تعداد دانشجو و هیات عملی دانشگاه‌ها نیز، تنها 20 درصد از نیروی انسانی در بخش علوم پزشکی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در همه دولت‌ها این بخش بسیار خوب کار کرده است.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از دانشجویان علوم پزشکی کشور خواست در این عرصه با صبر، استقامت و پشتکار برای سربلندی ایران اسلامی تلاش کنند.

همچنین دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در این آیین با اشاره به اینکه این دانشگاه، شهرستان های شاهرود و میامی را با بیش از 56 درصد مساحت استان سمنان تحت پوشش خود قرار داده است افزود: یک هزار و 600 دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در چهار دانشکده دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مشغول به تحصیل اند .

وی با اذعان به اینکه فرآیند پژوهش از ایده ها شروع می شود یادآور شد: فرد باید روی این ایده کار و پژوهش کرده تا به یک دستاورد علمی مناسب دست یابد و در این راستا وجود عرصه ای مناسب جهت عرضه دستاوردهای پژوهشی ضروری است و این کنگره یکی از این عرصه هاست.

موسوی با تاکید بر اینکه هر پژوهشگر باید جایگاهی برای عرضه پژوهش های خود از جمله کتاب، سایت های اینترنتی، پایگاه های مجازی، کنگره ها و ... بیابد خاطر نشان کرد: اگر ما به سمت تولید محور بودن پژوهش های این بخش پیش برویم گام بزرگی در زمینه سلامت کشور و دنیا برداشته ایم.

وی خلاقیت را پایه و اساس ایده پردازی و پژوهش معرفی و تصریح کرد: این ویژگی دست خود فرد نیست که بتواند آن را تقویت یا تضعیف کند .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه خلاقیت با افزایش سن کاهش می یابد گفت: متاسفانه سیستم آموزش ما در کشور به جای این که انگیزه خلاقیت ایجاد کند، خلاقیت کُش است ولی امیدواریم این مشکل هم به زودی مرتفع شود.

موسوی در پایان با بیان این که در این دوره از کنگره پژوهشی سالانه دانشجویان علوم پزشکی کشور جلسه ایده پردازی فی البداهه انجام خواهد شد عنوان کرد: بر این اساس می توانیم بگوییم دنبال چه چیزی هستیم و دانشجویان چه کمکی می توانند انجام دهند.

پانزدهمین کنگره پژوهشی سالانه دانشجویان علوم پزشکی کشور تا چهاردهم شهریور و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ادامه دارد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش پزشکی گفت: نتایج نهایی کنکور سراسری 93 در نیمه دوم شهریورماه در پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.

به گزارش خبر مرکزی حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر برای شرکت در کنکور93 ثبت‌نام کرده بودند، افزود: از این تعداد، 867 هزار و 694 نفر در جلسه آزمون حاضر شدند که از این تعداد 124 هزار و 727 داوطلب در بیش از یک گروه آزمایشی به عنوان علاقه‌مندان گروه‌های هنر و یا زبان‌های خارجی نیز شرکت کرده بودند.

وی اظهار کرد: زمان انتخاب رشته 602 هزار و 567 نفر از حاضران در جلسه آزمون و 22 هزار و 367 نفر از افرادی که در جلسه حاضر نبودند، انتخاب رشته کردند. یعنی به طور کلی در کنکور سراسری امسال به جز احتساب انتخاب رشته دانشگاه آزاد، 624 هزار و 934 نفر انتخاب رشته کردند.

توکلی ادامه داد: تعداد مجازین به انتخاب رشته در گروه علوم ریاضی و فنی 191 هزار و 551 نفر، در گروه آزمایشی علوم تجربی 443 هزار و 881 نفر، در گروه آزمایشی علوم انسانی 217 هزار و 245 نفر، در گروه آزمایشی هنر40 هزار و 640 نفر و در گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجی نیز99 هزار و 104 نفر است. ضمن اینکه از تعداد مجازین انتخاب رشته در گروه هنر، 31 هزار و 483 نفر از داوطلبان علاقه‌مند به گروه هنر بوده‌اند و از تعداد مجازین انتخاب رشته در گروه‌ زبان‌های خارجی نیز 93 هزار و244 نفرعلاقه‌مند به گروه زبان‌های خارجی بودند که علاوه بر رشته‌های اصلی در این دو گره هنر و زبان‌های خارجی نیز به ترتیب مجاز به انتخاب رشته شدند.

وی تصریح کرد: ظرفیت‌های اعلامی دانشگاه‌ها حدود 695 هزار و 697 نفر بوده است که احتمال افزایش آن وجود دارد و ظرفیت نهایی آن بزودی اعلام می‌شود.

توکلی در خاتمه گفت: شانس قبولی داوطلبان 70 درصد است. یعنی از هر 100 نفر 70 نفر قبول خواهند شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
نماینده استیضاح کننده وزیر علوم با انتقاد از فضای سیاسی و توزیع شب نامه‌ها در دانشگاهها، گفت: اگر تدبیر نیروهای دلسوز انقلاب نبود اتفاقاتی مانند کوی دانشگاه در دوران کوتاه مدیریت فرجی دانا رخ می داد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی استیضاح فرجی دانا، محمد حسن آصفری در موافقت با استیضاح، گفت:نظام جمهوری اسلامی به دانشگاهها امید بسته است .

وی با اشاره به تلاش جریان های سیاسی برای به انحراف کشیدن دانشگاهها طی سالهای 78 و 88 گفت: نظام دانشجو را سیاسی می خواهد اما معتقد است نباید تشنجات سیاسی محیط علمی دانشگاهها را آشفته کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خطاب به فرجی دانا تاکید کرد: با این انتصابات و انتخاب افراد مسئله دار نمی شود فضای دانشگاهها را علمی کرد.

وی تصریح کرد: اگر تدبیر نیروهای دلسوز و انقلابی نبود، اتفاقاتی مانند کوی دانشگاه در ایام کوتاه مدیریت شما رخ می داد.

وی در تشریح برخی اتفاقات دانشگاهها طی دوران مدیریت فرجی دانا گفت: توزیع شب نامه های منافقین، انکار معاد و باورهای دینی، زیر سئوال بردن عاشورا، توزیع شب نامه های سیاسی در حمایت از عناصر فتنه، ممانعت از حضور دانشجویان در مراسم 13 آبان، جمع آوری بنرهای ضد آمریکایی در دانشگاهها، توزیع کتاب های پوچ گرایی و التقاطی، حمایت از عوامل پژاک و تلاش برای به آشوب کشاندن دانشگاهها و توزیع نشریه پنجشنبه خونین اوین از اتفاقاتی است که در دوره مدیریت شما در دانشگاهها افتاده است آیا با این گونه اقدامات می خواهید قائله ای مثل 18 تیر در دانشگاهها ایجاد شود.

امضا کننده طرح استیضاح وزیر علوم اظهار داشت: بازگرداندن دانشجویان آشوب طلب به دانشگاه‌ها با وجود مخالفت وزارت اطلاعات یکی از اقدامات وزارت علوم در دوران مدیریت شماست، وزارت اطلاعات تاکید داشت که این افراد نباید به دانشگاهها باز گردند زیرا حکم آنها معاند، محارب و قاچاقچی مواد مخدر بود، اما متاسفانه این افراد به دانشگاهها دعوت شدند.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به به کارگیری عناصر فعال دانشگاهها در فتنه 88 در دوران فرجی دانا گفت: یکی از این افراد که در فتنه 78 و 88 حضوری فعال داشت در کلاس درس گفته است، ما باید دانشجویی را تربیت کنیم که 16 آذر و دوم خرداد بیافریند، اسلامی شدن دانشگاهها موضوعی دسته چندمی است، ریش مال انسان نیست بلکه برای حیوان است، این گونه انتصابات چه مفهومی دارد؟

آصفری در ادامه با اشاره به اظهارات یکی از اساتید خانم دانشگاهها گفت: این استاد در کلاس درس گفته است، من شکلات، مروارید، وسیله تفریح مردان، وسیله ازدیاد نسل و ناموس نیستم. من یک زنم که برابر و آزاد آفریده شده ام، نه بهشت زیر پای من است نه جهنم، افتخار به معراج فرستادن مردان هم برای من نیست، می خواهم خودم به معراج بروم.

عضو کمیسیون امنیت ملی با انتقاد از انتشار 100 نشریه غیر همسو با نظام در دانشگاهها گفت: این نشریات در آینده به چالشی برای جریان دانشجویی تبدیل خواهند شد. نشریاتی که با کاغذ و پول دانشگاهها تهیه می شوند.

وی با اشاره به اینکه آیت الله مکارم شیرازی فرجی دانا را به حضور نپذیرفته است، گفت: پس از این واقعه یکی از اساتید دانشگاهها به آقای مکارم نامه ای نوشت که سراسر آن توهین بود، قسمتی از این نامه به این شرح است، ما دانشگاهیان با شما حوزویان اختلاف نظرهایی داریم و هیچ گاه به تفاهم نمی رسیم، مصلحت نظام را نمی دانیم.

آصفری قبح زدایی از آشوبگران، ترویج عقاید مارکسیستی، سیاه نمایی مجلس و صدا و سیما، تلاش در جهت کمرنگ جلوه دادن نقش استعمار در کودتای 28 مرداد، تمجید از آیت الله منتظری و مخدوش دانستن نظریه ولایت فقیه، بی تاثیر دانستن حکم کمیته انضباطی و زیر سئوال بردن تسخیر لانه جاسوسی در نشریات و میتینگ های دانشجویی را از جمله اقدامات انحرافی وزارت علوم در زمان مدیریت فرجی دانا خواند و در پایان کلیپی را در صحن علنی مجلس به نمایش گذاشت که در آن محمد رضا خاتمی در دانشگاه تهران در مراسم 16 آذرماه حضور داشته است، وی در این مراسم می گوید اینها زور دارند، پول دارند اما عقل ندارند. اینها بخش های کوچکی از نظام هستند و نباید اصولگرایان را با اینها برابر بدانیم.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس جمهور، از برگزاری جلسه استیضاح وزیر علوم در چهارشنبه 29 مردادماه خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی مجيد نصيرپور در گفتگو با مهر ، گفت: طبق آخرین برنامه ریزی‌ها جلسه استیضاح وزیر علوم روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه رئیس جمهور برای سفر استانی به اردبیل در روز چهارشنبه، چه کسانی فرجی دانا را در جلسه استیضاح همراهی خواهند کرد، گفت: قطعا دولت در این زمینه برنامه ریزی کرده و از اعضای هیات دولت فرجی دانا را همراهی خواهند کرد؛ اما هنوز مشخص نشده است چه کسانی همراه فرجی دانا به مجلس می آیند.

همچنین محمد دهقانی نقدر نماینده مردم چناران و طرقبه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، در این زمینه گفت: برگزاری روز جلسه استیضاح به اختیار دولت است و اگر دولت درخواست کند که چه روزی برگزار شود، مجلس نیز در این زمینه همکاری خواهد کرد.

به گزارش مهر، پیش از این محمد رضا تابش نماینده اصلاح طلب مجلس و از حامیان دولت همچنین محمد دهقانی از فراکسیون اصولگرایان اعلام کرده بودند که بنا به درخواست دولت سه شنبه 28 مرداد جلسه استیضاح وزیر علوم برگزار خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاورعالی سازمان سنجش با اشاره به پایان مهلت انتخاب رشته کنکوریها، از انتخاب رشته 624 هزار و 934 نفر در کنکور خبر داد و گفت: نتایج نهایی کنکور93 نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود.

به گزارش خبر مرکزی حسین توکلی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر برای شرکت در این آزمون سراسری امسال ثبت‌نام کردند، اظهارکرد: از این تعداد، 867 هزار و 694 نفر در جلسه حاضر بودند که 602 هزار و 567 نفر از حاضران در جلسه و تعداد 22 هزار و 367 نفر از افرادی که در جلسه حاضر نبودند، انتخاب رشته کردند.

وی افزود: یعنی به طور کلی در کنکور سراسری امسال، 624 هزار و 934 نفر انتخاب رشته کردند که نتایج این انتخاب رشته در نیمه دوم شهریورماه اعلام خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که جلسه استیضاح وزیر علوم روز سه شنبه برگزار می‌شود.

به گزارش خبر مرکزی محمد دهقان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بنا به درخواست دولت وموافقت هیات رئیسه مجلس جلسه استیضاح آقای فرجی دانا روز سه شنبه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا طرح استیضاح وزیر علوم سه شنبه گذشته در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شده بود و قرار بود جلسه استیضاح روز چهارشنبه انجام شود اما دولت به دلیل سفر استانی رئیس جمهور به اردبیل که قرار است چهارشنبه انجام شود درخواست کرده بود که استیضاح وزیر علوم به روز سه شنبه موکول شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک وانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک طی بیانیه ای مشترک از وزیر علوم حمایت کردند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا،متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

یکسال از روی کار آمدن دکتر حسن روحانی گذشته است؛ یکسال از رأی معنا دار مردم در 24 خرداد 92 گذشته است؛ یکسال از رویش جوانه های امید که در خرداد سر برآورد می گذرد.

به یکسال پیش باز می گردیم تا به یاد بیاوریم تمامی شورها و امیدها برای تحول در جامعه؛ نشانه های امید برای تحولی که نه فقط در دل دانشگاهیان و نخبگان بلکه در تمام سطوح و اقشار مردم دیده شد اما حالا پس از گذشت یکسال ذکر چند نکته ضروری است. اول اینکه همانطور که پس از پیروزی عظیم دکتر سید محمد خاتمی در 2 خرداد 76 عده ای پیام 2خرداد را درک نکردند و راه خود را از ملت جدا کردند امروز نیز شاهد حرکتی مشابه در برابر دولت برآمده از رأی ملت می باشیم.

دوم اینکه باز تاریخ در حال تکرار است و همچنان عده ای فریادهای جامعه و نیازهای آنها را نادیده گرفته و (دلواپس) دغدغه های خویش اند

منافع ملی را فدای نظرات شخصی کردن در میان اهالی سیاست کشور از هر جناحی باشد می تواند کشور را به مخاطره بیاندازد و بر بار مشکلات بیفزاید.

حال در این برهه خطیر که یکی از بزرگ ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید،بی شک عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است عده ای با برخوردهای سیاسی ،جناحی می خواهند دولت را با چالش های بیهوده و جنجال های سیاسی بی فایده زمین گیر کنند.

اما سوال اصلی و جدی که درخصوص استیضاح وزارت علوم توسط عده ای از نمایندگان « محترم » افراطی مجلس اعلام وصول شده است پیش می آید؛ این است که کدام اقدام وزیر، او را سزاوار استیضاح کرده است!؟ باز گرداندن دانشجویان و اساتید به تحصیل و تدریس و یا اعلام بورسیه های کاملاٌ غیر قانونی!؟ البته این نکته قابل ذکر است که استیضاح وزرا حق قانونی مجلس است، اما زمانی که این حق در مسائلی غیر منافع عمومی مردم به کار گرفته شود باید ندای اعتراض و هشدار خود را به گوش همگان رساند و دیگران را از این خبط آگاه کرد.تا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز بدانند که آنها هم زیر چشمان مردم قراردارند و در نظرگاه آنها به واسطه عملکردشان استیضاح می شوند و ایشان نیز چون وزرا باید پاسخگو باشند.

ما نیز در حمایت از اقدامات خردمندانه و عاقلانه دکتر فرجی دانا،اقدام به انتشار بیانیه ای کردیم تا از تغییرات صحیح و( کاملاٌقانونی) که حق جامعه دانشگاهی کشور است دفاع کنیم و این درخواست را از نمایندگان شریف مجلس کنیم تا با برخورد به دور از جنجال های سیاسی در جلسه استیضاح وزیر علوم همگامی بیشتر و موثرتری را با دولت برآمده از رای ملت نشان دهند.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون سابق بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم ، از دستور وزیر وقت در مورد برخی معدل پایین‌هایی که بورسیه شده‌اند خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی دکتر حسن مسلمی‌نایینی در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید اینکه در دولت گذشته افرادی با معدل پایین بورسیه دریافت کرده‌اند، گفت: تمام این افراد با حکم وزیران دولت نهم و دهم بورسیه شدند. وزیری که آیین‌نامه را امضا می‌کند، ممکن است با توجه به شرایط خاصی که خود صلاح می‌داند دستور دهد و برخی افراد هم که معدل پایین دارند، بورسیه دریافت کنند.

معاون سابق بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم، درباره تصاویر احکام بورسیه برخی از فرزندان وزرای علوم دولت احمدی‌نژاد که در فضای مجازی منتشر شده است، توضیح داد: تا آنجا که من اطلاع دارم دختر آقای دانشجو خودشان وارد مقطع دکتری شدند و از دانشجویان برتر دانشگاه تربیت مدرس نیز هستند. بهتر است در این موارد پرونده این افراد و معدل‌هایشان به دقت بررسی شود. تنها مساله‌ای که در این میان وجود داشت، روزی که آقای دانشجو به من گفتند دخترشان بناست بورسیه شوند، من اظهار کردم که ایشان همچون سایر افراد باید جایابی شوند تا بتوانیم حکم ورودشان را صادر کنیم. پس از آن دیگر هیچ مساله‌ای با بنده مطرح نشد.

وی با بیان اینکه همین برخورد را نیز با پسر دکتر صدیقی انجام داده‌ایم، گفت: آن زمان دکتر صدیقی به من گفتند فرزندشان بناست بورسیه دریافت کنند و من همان زمان به ایشان گفتم که باید فرزندشان جایابی شود. تنها مساله‌ای که ممکن است در این میان مطرح شود این است که به علت شناختی که نسبت به سوابق پدرهای این افراد وجود داشت، روند تحقیق و بررسی پرونده آنها به سرعت انجام گرفته شده باشد.

معاون سابق بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم درباره بورسیه‌های فرزندان رییس سابق دانشگاه علامه طباطبایی نیز اظهار کرد: دخترشان در دوره قبل از من بورسیه دریافت کردند اما ادامه تحصیل‌شان در این دوره بود. البته لازم به ذکر است که مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس ایشان از دانشگاه شهیدبهشتی و تربیت مدرس بوده و معدل‌شان بالای 16 بوده است. این افراد اگر کنکور هم می‌دادند، بدون مشکل در آزمون قبول می‌شدند.

مسلمی درباره برخی نامه‌هایی که از سوی مساجد و تشکل‌های دانشجویی مبنی بر اعطای بورسیه وجود داشته و خبر آنها در سایت ها و رسانه‌ها منتشر شده هم گفت: ما از تشکل‌های دانشجویی درخواست می‌کردیم افراد باصلاحیت را معرفی کنند زیرا اعضای هیات علمی باید افراد متعهد و متخصص باشند. همانطور که امام راحل فرمودند، تعهد از تخصص نیز مهم‌تر است؛ البته نباید تخصص را تحت‌الشعاع خود قرار دهند.

معاون سابق بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم افزود: به طور مثال جانباز 70 درصدی را داشتیم که رساله دکتری خود را از دانشگاه تهران گرفته است. همچنین آزاده‌ای حضور داشت که به سرعت دکتری خود را گرفت و امروز یکی از مدیرکل‌های وزارتخانه این دولت است. این افراد، افرادی متعهد و متخصص هستند و ما به خط و ربط آنها هیچ توجهی نداشتیم.

وی درباره کمیته تحقیق و تفحص مجلس نیز اظهار کرد: سخنگوی این کمیته باید درباره نتایج به دست آمده گزارش ارائه کند. من از دو ماه پیش دیگر در کمیته حضور ندارم و تمام گزارش‌های خود را در 10 صفحه در همان زمان ارائه دادم. در جلسات عنوان شد که به هیچ وجه مصاحبه نکنید و من به همین دلیل با رسانه‌ها گفت‌وگو نمی‌کردم، اما متاسفانه آقایان خودشان مدام مصاحبه می‌کنند و مسائلی را مطرح می‌کنند به همین دلیل ترجیح دادم که سکوت خود را بشکنم.

مسلمی در مورد بورسیه فرزند دکتر زاهدی نیز اظهار کرد: فرزند دکتر زاهدی بورسیه خود را قبل از سال 84 تبدیل به داخل کرد و در دانشگاه مشهد با معدل بالای 17 ادامه تحصیل داد. مطابق آیین‌نامه استعدادهای درخشان افرادی که معدل بالای 17 و دو مقاله داشته باشند، می‌توانند بورسیه دریافت کنند و ادامه تحصیل دهند. فرزند دکتر زاهدی نیز ظاهرا از سوی سازمان سنجش معرفی شده بوده و بهتر است در این مورد از آنها سوال کنید.

معاون سابق بورس و دانشجویان خارج از کشور با تایید اینکه افرادی با معدل‌های پایین و بدون شرایط قانون بورسیه دریافت کرده‌اند، گفت: گاهی اوقات دستور از مقامات بالاتر صادر می‌شود. همان وزیری که آیین‌نامه‌ای را تصویب می‌کند ممکن است برخی افراد را که معدل پایین داشته‌اند با توجه به شرایط خاصی که خود صلاح می‌داند، شامل بورسیه‌ها کند. افرادی وجود داشته‌اند که با معدل پایین بورسیه گرفته‌اند، اما همگی با دستور وزیر بوده است.

وی درباره اینکه این دستور از سوی کدام وزرا صادر شده است، گفت: این دستورها از سوی وزرای وقت دولت نهم و دهم صادر شده است و تمام مدارک آن را در جلسه تحقیق و تفحص مجلس ارائه داده‌ام.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاورعالی سازمان سنجش گفت: به منظور فراهم آوردن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 93 که تا کنون نسبت به انتخاب رشته وتکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی این آزمون اقدام نکرده‌اند مهلت انتخاب رشته و ثبت کد رشته‌ محل‌ها حداکثر تا ساعت 16 شنبه 25 مردادماه تمدید می‌شود.

به گزارش خبر مرکزی حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهارکرد: داوطلبانی که تا کنون انتخاب رشته کرده و نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کرده‌اند می‌توانند برای ویرایش انتخاب‌های خود حداکثر تا ساعت 16 روز 25 مردادماه اقدام کنند.

مشاورعالی سازمان سنجش گفت: کسانی که در آزمون سراسری سال 93 شرکت نکرده‌اند ضرورت دارد بر اساس اطلاعیه منتشره این سازمان ضمن ثبت‌نام برای انتخاب کد رشته محل‌های مشخص شده و داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 93 قبلا ثبت‌نام کرده‌اند، ولی در جلسه آزمون غایب بوده‌اند بر اساس ضوابط اعلام شده قبلی منحصرا می‌توانند 150 کد رشته محل را از بین گروه‌های آزمایشی انتخابی و از بخش دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی (کد رشته محل‌هایی که صرفا بر اساس ضوابط تحصیلی پذیرش در آنها صورت می‌گیرد) انتخاب و حداکثر تا ساعت 16، 25 مردادماه کد رشته محل‌های انتخابی را به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته اینترنتی ثبت کنند.

وی تاکید کرد: گزینش در رشته‌های گروه‌های پزشکی در پردیس‌های خودگردان علوم پزشکی به صورت متمرکز است و اگر داوطلبی با توجه به اولویت‌های انتخابی در یکی از کد رشته‌ محل‌های گروه پزشکی و پردیس‌های خودگردان پذیرفته شود، به عنوان پذیرفته شده نهایی درکد رشته محل‌های مذکور تلقی و نام وی به عنوان قبولی فقط در همین کد رشته محل اعلام می‌شود.

مشاورعالی سازمان سنجش به داوطلبان توصیه کرد: با توجه به کلیه اطلاعیه‌های سازمان سنجش درباره اطلاعاتی که تاکنون در باره برخی موارد مندرج در دفترچه شماره دو اعلام شده و ثبت کد رشته محل‌های جدید علاوه بر کد رشته محل‌های قبلی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته نسبت به انتخاب کد رشته محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.


دسته بندي : نظام آموزشي
استیضاح وزیر علوم با 51 امضا از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی نامه تعدادی از نمایندگان مجلس  مبنی بر درخواست استیضاح وزیر علوم رضا فرجی دانا از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

در یک ماه گذشته طرح استیضاح وزیر علوم چندین بار در جلسات مختلف استیضاح کنندگان با وزیر علوم مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت امروز درخواست نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فناوری از سوی هیات رئیسه اعلام وصول شد.

متن طرح استیضاح به شرح زیر است:

با سلام و تحیات

احتراماً همان گونه که مستحضرید دانشگاه های کشور محل تربیت نیروهای انسانی متخصص، متعهد و دانشمند و کانون اصلی تولید علم و دانش در کشور است و با واسطه همین ارزش و اهمیت است که امام (ره) دانشگاه را کارخانه انسان سازی  و ضامن استقلال کشور دانستند و رهبری معظم انقلاب اسلامی شدن آن را خواستار شدند و تولید علم و تسریع در علم آموزی را از اولویت های کشور برشمردند.

با عنایت به شرایط ویژه کشور و ضرورت عبور عزت مدارانه از مقابله با جنگ تحمیلی اقتصادی نظام سلطه به رهبری آمریکا لزوم آرامش و دقت نظر در پرهیز از ایجاد تنش و افراط در محیط های علمی صد چندان می نماید.

با کمال تاسف شیوه مدیریت جناب آقای دکتر فرجی دانا وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه است که مانع رشد تولید علم و در عوض قراردادن دانشگاه ها در معرض تندروی و افراط است که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد و حاصلی جز عقب افتادگی کشور و بی ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب آفرینی در جامعه نخواهد داشت که نشانه های آن کاملاً آشکار است.

از این رو ما امضا کنندگان مطابق اصل 79 قانون اساسی به دلایل ذیل خواهان استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به علت عدم پایبندی ایشان به رویه های قانونی و صالح کشور، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و به تبع آن ایجاد بستر و ترویج افراطی گری در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هستیم.

1- عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی و متاسفانه ارایه مجوز پذیرش افراد رد صلاحیت شده در این دوره ها علیرغم تاکید مراجع ذیصلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی اساتید اخراج شده توسط هیات های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذیربط دانشگاه ها

2- اعزام گروه های سیاسی بعضاً دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان،  ارزیابی عملکرد روسای دانشگاه ها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاه ها فراهم نموده و تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاه ها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و خلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری به منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه 88 در  مسئولیت های مهم ستادی وزارتخانه و عزل اشخاص متعهد و مدیر در برخی دانشگاه ها و نصب افراد تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاه ها.

4- عدم مواجهه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال دانشگاه ها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و گرایشات شدیداً قومی و تجزیه طلبانه و یا الحادی در محیط های دانشگاهی و احیای برخی تشکل های افراطی و آشوب طلب.

این استیضاح با 51 امضا اعلام وصول شد.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قبلاً این استیضاح به هیات رئیسه ارایه شده بود، با دوستان صحبت کردیم و بعد از  بحثهایی که بین استیضاح کنندگان و وزیر بود نهایتاً نظر دوستان این بود که استیضاح اعلام وصول شود.

وی اظهار داشت: ظرف 10 روز آینده استیضاح وزیر علوم در دستور کار مجلس قرار خواهد کرد.


دسته بندي : نظام آموزشي
امضاکنندگان استیضاح وزیر علوم در جلسه ظهر امروز خود به این جمع‌بندی رسیدند که سه‌شنبه هیات رییسه مجلس این استیضاح را اعلام وصول کند.

به گزارش خبر مرکزی سید ناصر موسوی لارگانی با بیان این مطلب به ایسنا، گفت:‌ پس از جلساتی که کمیته منتخب استیضاح کنندگان با وزیر علوم داشتند گزارش آن در جلسه ظهر امروز امضاکنندگان استیضاح ارائه شد.

وی افزود: با توجه به اینکه کار عملی خاصی از سوی وزیر انجام نشده است، امضاکنندگان استیضاح به این نتیجه رسیدند که روز سه شنبه از سوی هیات رییسه مجلس استیضاح فرجی دانا اعلام وصول شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ظرفیت رشته های علوم پزشکی در کنکور 93 گفت: موضوع ظرفیت های علوم پزشکی در کنکور 93 بازنگری می شود و ظرفیتی که وزارت بهداشت اعلام کرده است همچون سال گذشته خواهد بود.

به گزارش خبر مرکزی دکتر سیدحسن هاشمی در گفتگو با مهر افزود: البته منظور ظرفیتی است که وزارت بهداشت تعیین کرده است که در این زمینه به معاونت آموزشی خواهم گفت که ظرفیت به میزان سال گذشته تعیین شود.

وی افزود: ظرفیت دانشگاه آزاد نیز به همین صورت و مانند سال گذشته باید باشد، ضمن اینکه اگر دانشگاهی ظرفیت مازاد درخواست کرده باشد باید با آن موافقت شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: این ظرفیت ها حداکثر تا اول مهرماه ابلاغ می شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: البته این نکته مهم هم وجود دارد که دانشگاه ها همین حالا هم به دلیل افزایش ظرفیت در گذشته با مشکلات زیادی مواجه اند و بیش از این نمی توانیم به آنها دانشجو تحمیل کنیم.

به گزارش مهر، پس از انتشار دفترچه کنکور سراسری سال 93 و اعلام میزان ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی به خصوص سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در خصوص کاهش ظرفیت این سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: سال گذشته 7 هزار و 300 نفر در این رشته ها پذیرش شدند و امسال پس از اصلاحیه افزایش ظرفیت وزارت بهداشت، در مجموع 6 هزار و 100 نفر امسال در این سه رشته پذیرش می شوند که نسبت به سال گذشته هزار و 100 نفر کاهش دارد.

در عین حال دکتر سیدامیرمحسن ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شده بود: 3 هزار و 200 نفر ظرفیت اصلی رشته پزشکی است و پس از اضافه شدن 10 تا 15 درصد رتبه های مشترک به میزان 400 نفر ، این عدد به 3 هزار و 600 نفر افزایش می یابد. از سوی دیگر ظرفیت پردیس های خودگردان هم کاهش نداشته است و همانند سال گذشته است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رییس سازمان سنجش در حاشیه بازدید از برگزاری آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی دانشجویی کشور، گفت: شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد 300 ظرفیت به ظرفیت رشته‌های علوم تجربی اضافه شد و تعداد آن به 6100 ظرفیت رسید؛ اما بازهم در مقایسه با سال گذشته 1200 نفر کمتر است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا، دکترابراهیم خدایی امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مورد این آزمون توضیح داد: 827 داوطلب در این آزمون شرکت کردند که 274 نفر آن‌ها از طریق المپیاد متمرکز از طریق آزمون کارشناسی ارشد و 553 نفر از قطب‌های هشتگانه دانشگاهی در17 رشته مختلف به رقابت می‌پردازند و آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی کشور روز جمعه 17 مرداد 93 به پایان می‌رسد.

وی در مورد نحوه پذیرش دانشجویان توضیح داد: نحوه پذیرش دانشجویان در المپیاد متمرکز به این طریق است که 15 نفر اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته‌های المپیاد بدون احتساب معدل در نظر گرفته می‌شود و در المپیاد غیرمتمرکز از هر قطب دانشگاهی یک تیم 5 نفره در صورتی که دانشجویان 60 درصد نمره کل نفر اول آن قطب را دارا باشند به مرحله نهایی راه می یابند.

رئیس سازمان سنجش گفت: در این آزمون دانشجویان ممتاز 63 دانشگاه دولتی، 3 واحد دانشگاه آزاد اسلامی و 5 واحد پیام نور شرکت دارند.

خدایی در ادامه در مورد آزمون المپیاد 3 رشته شیمی، ریاضی و آمار توضیح داد: نتایج این 3 رشته هفته آینده به صورت داخلی اعلام می‌شود تا برگزیدگان آن در تاریخ 20 تا 25 مرداد ماه با شرکت 11 کشور دیگر در شیراز به رقابت بپردازند.

وی در مورد تسهیلات برگزیدگان این المپیاد اظهار کرد: 3 نفر اول هر رشته به عنوان عضو بنیاد ملی نخبگان انتخاب می‌شوند و از تسهیلات این بنیاد برخوردار می‌شوند. 15 نفر اول هر رشته نیز می‌توانند بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از 21 مرداد ماه شروع می‌شود

رئیس سازمان سنجش در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی گفت: و تا اول شهریور ادامه دارد.

داوطلبان برای انتخاب رشته در سایت مرکز آزمون یک کد پیگیری مشاهده می‌کنند که از طریق آن می‌توانند به انتخاب رشته بپردازند.

خدایی با بیان اینکه 98 درصد ظرفیت‌های دانشگاه آزاد بدون آزمون است، در مورد هزینه‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: هزینه‌ها از طرف دانشگاه آزاد اعلام می‌شود.

رئیس سازمان سنجش در ادامه در مورد کاهش ظرفیت رشته‌های علوم تجربی نیز توضیح داد: ظرفیت سال گذشته برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی 7300 نفر ظرفیت بود که امسال در فاز اول تعیین ظرفیت، ظرفیت این 3 رشته به 5900 نفر کاهش پیدا کرد. اما شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد 300 ظرفیت به ظرفیت این رشته‌ها اضافه شد و تعداد آن به 6100 ظرفیت رسید اما بازهم در مقایسه با سال گذشته 1200 نفر کمتر است.

وی در مورد علت این کاهش ظرفیت اظهارکرد: کاهش ظرفیت‌ها براساس بررسی‌ها و نیازبخشی وزارت بهداشت صورت گرفته است.

رئیس سازمان سنجش در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور93 توضیح داد: پکیج راهنمای انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار داده شده است و داوطلبان می‌توانند به راحتی با استفاده از این پکیج به راحتی انتخاب رشته کنند.

خدایی ادامه داد: مراجعه به برخی از مراکز انتخاب رشته که تبلیغ می‌کنند به صورت تضمینی انتخاب رشته انجام می‌دهند توصیه نمی‌شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سال 93 منتشر شد و بر اساس اطلاعات منتشره در این دفترچه امسال در دوره روزانه دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی 2 هزار و 882 نفر پذیرفته می شوند که نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، در سال گذشته و کنکور 92 براي رشته پزشکي 4700 ظرفيت در دانشگاه هاي دولتي تعيين شده بود و این ظرفیت براي رشته دندانپزشکي 1500 نفر و براي رشته داروسازي 1250 نفر ظرفيت در دانشگاه هاي علوم پزشکي بود.

این در حالی است که امسال در دفترچه کنکور 93 تعداد ظرفیت رشته پزشکی 2 هزار و 882 نفر، ظرفیت رشته دندانپزشکی 801 نفر و ظرفیت داروسازی 629 نفر تعیین شده است.

در پردیس های خودگردان وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی امسال به صورت متمرکز دانشجو پذیرفته می شود و ظرفیت پذیرش در مجموع یک هزار و 548 نفر است که در رشته های دکتری حرفه ای به ترتیب در پزشکی 900 نفر، در دندانپزشکی 270 نفر، در داروسازی 280 نفر است.

این ظرفیت غیر از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی بقیة الله (عج) و ارتش و شاهد است که حدود 100 نفر را شامل می شود.

در سال 92 پذیرش در رشته های علوم پزشکی بیش از 7 هزار نفر بود که با کاهشی 1500 نفری امسال ظرفیت پذیرش در علوم تجربی به کمی بیشتر از 4 هزار و 500 نفر رسیده است. این میزان کاهش در مقابل 443 هزار نفر شرکت کننده در کنکور تجربی سال 93 شانس قبولی را به کمتر از 38 درصد کاهش داده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در آزمون سراسری امسال ۹۹۲ هزار نفر شرکت کردند که همه این داوطلبان مجاز به انتخاب رشته هستند.
 
به گزارش خبر مرکزی دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با واحد مرکزی خبر، افزود: البته از این تعداد 695هزار نفر در دانشگاه ها قبول خواهند شد.
 
وی با اشاره به اینکه 70 درصد داوطلبان شانس قبولی دارند، افزود به عبارت دیگر از هر 100 داوطلب  70 نفر پذیرفته می شوند.
 
رئیس سازمان سنجش درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و دوره ها گفت: حدود 370 هزارنفر در دانشگاه پیام نور، 166 هزار نفر در دانشگاه های غیر انتفاعی، 110 هزار نفر در دوره های روزانه، 28 هزار نفر در دوره های شبانه، 15هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و 6 هزار نفر در سایر دوره های پذیرش نهایی خواهند شد.
 
خدایی افزود: شانس قبولی در گروه علوم تجربی 43 درصد، در گروه علوم انسانی 99 درصد و  گروه ریاضی و فنی 100 درصد است.
 
قرار است نتایج اولیه کنکور سراسری یکشنبه هفته آینده اعلام شود.

دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 93 به صورت کارنامه تنظیم شده و در روز یکشنبه 12 مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

به گزارش خبر مرکزی دکتر حسین توکلی در گفتگو با مهر افزود: هر یک از داوطلبان آزمون می توانند با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش و وارد شدن به بخش مشاهده کارنامه نتیجه علمی (اولیه) با وارد کردن اطلاعات آزمونی و مشخصات فردی یا شماره مشخصات داوطلبی یا مشخصات کارت اعتباری ثبت نام شامل شماره های داوطلبی و شماره پرونده و رمز عبور و شماره شناسنامه نسبت به مشاهده و پرینت کارنامه خود اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: مهلت انتخاب رشته اینترنتی به داوطلبان واجد شرایط از 15 مرداد ماه آغاز شده و تا 20 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.

توکلی افزود: داوطلبان واجد شرایط می توانند برای ثبت کدرشته های انتخابی در فرم انتخاب رشته اینترنتی در مهلت اعلام شده به سایت سازمان سنجش مراجعه و پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی یا گروه های آزمایشی ذی ربط کدرشته های مربوط را از گروه های مجاز به ترتیب اولویت علاقه انتخاب کنند. داوطلبان باید ابتدا کدرشته های انتخابی را در فرم پیش نویس درج کرده و پس از تایید صحت آن به سایت سنجش مراجعه کرده و نسبت به درج کدرشته های انتخابی به ترتیب اولویت علاقه اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: ترتیبی اتخاذ شده است که حداقل دو تا سه روز قبل از آغاز فرآیند انتخاب رشته دفترچه شماره 2 یا همان دفترچه انتخاب رشته بر روی سایت سنجش قرار گیرد. ضمنا با هماهنگی های به عمل آمده با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران تعدادی دفترچه نیز چاپ و توزیع می شود که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی افزود: هر داوطلب باید برای کنترل کدرشته های انتخابی خود به اولویت انتخابی مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه، شهرهای محل تحصیل و دوره های انتخابی دقت کافی داشته باشد و پس از طی فرآیند انتخاب رشته با دریافت رسید 15 رقمی آن را تکمیل کند.

توکلی با اشاره به وضعیت انتخاب رشته رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آن دسته از داوطلبان که مایل به انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد هستند باید پس از اعلام کارنامه برای انتخاب این دسته از کدرشته ها با "کد دسترسی" مندرج در کارنامه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد مراجعه کرده و با مشاهده ضوابط مربوطه نسبت به انتخاب این کدرشته ها اقدام کند.

توکلی اظهار داشت: برای انتخاب دانشجو بر اساس ضوابط به دو روش عمل می شود. در روش اول گزینش دانشجو در کدرشته محل هایی که پذیرش با آزمون (نمرات آزمون و اعمال قطعی سوابق) صورت می گیرد. در روش دوم پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی خواهد بود که توضیحات کافی در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری درج شده است.

وی خاطر نشان کرد: فهرست اسامی پذیرفته شدگان رشته های متمرکز آزمون سراسری در نیمه دوم شهریور ماه از طریق سایت آزمون سنجش منتشر خواهد شد.

توکلی درباره پذیرش رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری تاکید کرد: اسامی چند برابر ظرفیت این دسته از رشته ها در 15 مهر ماه منتشر خواهد شد و پس از برگزاری بخش های مصاحبه، آزمون عملی، آزمون شفاهی و سایر روش های گزینشی در 14 دی ماه 93 اعلام خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایران خبر،اعضای کمیسیون آموزش مجلس و راس آنان محمدمهدی زاهدی وزیر علوم در اولین دولت محمود احمدی نژاد، درحالی نسبت به تغییر روسای دانشگاه ها در دولت تدبیر و امید معترض هستند و آن را مبنای استیضاح رضا فرجی دانا می خوانند که بررسی ها نشان می دهد فرجی دانا در مقایسه با محمد مهدی زاهدی نه تنها انتصابات موفق تری داشته بلکه تعداد آنان نیز بسیار کمتر از انتصابات زاهدی بوده است.

آمارهای رسمی نشان می دهد در زمان وزارت محمد مهدی زاهدی وزیر علوم در دولت نهم، 64 دانشگاه تحت مدیریت وزارت علوم بود. با این حال محمدمهدی زاهدی که امروز در راس متنقدان رضا فرجی دانا قرار دارد، بیش از 60 رئیس دانشگاه را تغییر داد. به عبارت دیگر او در وزارت علوم دولت نهم 94 درصد روسای دانشگاه ها را تغییر داد.

اما اکنون و در زمان وزارت رضا فرجی دانا در وزارت علوم، 106 دانشگاه تحت مدیریت وزارت علوم است و فرجی دانا تاکنون 65 رئیس دانشگاه را تغییر داده است. به عبارت دیگر او  فقط 62 درصد روسای دانشگاه ها را تغییر داده. مسئله ای که نشان می دهد علیرغم انتقاداتی که در مجلس نسبت به فرجی دانا وجود دارد، اما عملکرد منطقی تری نسبت به زاهدی داشته است.

 

مرتبه علمی روسای فرجی دانا بالاتر از روسای زاهدی

انتقاد دیگری که محمد مهدی زاهدی و همکاران اش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به انتصابات رضا فرجی دانا در دانشگاه های کشور اعلام می کنند، انتصابات ضعیف فرجی دانا در دانشگاه هاست. این ادعا درحالی که بررسی ها نشان می دهد، مرتبه علمی روسای دانشگاه هایی که فرجی دانا منصوب کرده است بسیار بالاتر از مرتبه علمی روسای منصوب شده از سوی زاهدی در چهار سال فعالیت اش در دولت نهم است.

براساس بررسی صورت گرفته، از مجموع 60 رئیس دانشگاه منصوب شده در دوره زاهدی تنها 13.3 درصد از کل آنان دارای مرتبه علمی "استاد تمام " بودند. این در حالی است که 36.6 درصد از روسای دانشگاه های منصوب شده از سوی فرجی دانا، دارای مرتبه علمی استاد تمامی هستند.

همچنین 51 درصد روسای منصوب شده دانشگاه در دوره زاهدی دانشیار بودند که این رقم در میان روسای دانشگاه های فرجی دانا 36.6 درصد است. از سوی دیگر 33.3 درصد روسای منصوب شده دانشگاه در دوره زاهدی استادیار بودند که این رقم در میان روسای دانشگاه های فرجی دانا 26.6 درصد است.

نکته حایز اهمیت دیگر این است که در میان روسای منصوب شده در دوره زاهدی یک نفر نیز دارای مرتبه علمی "مربی" بوده است که پایین ترین مرتبه علمی در دانشگاه های ایران است.در جدول زیر تعداد روسای دانشگاه منصوب شده در دوره زاهدی و مرتبه علمی آنان را بخوانید؛

ردیف

نام رئیس دانشگاه

مرتبه علمی

نام دانشگاه

1

علیرضا عاشوری

استادیار

فردوسی مشهد

2

حسن صدقی گمچی

استادیار

ارومیه 

3

محمد هادی صادقی

دانشیار

شیراز

4

فرهاد دانشجو

دانشیار

تربیت مدرس

5

عبدالله معتمدی

استادیار

شهر کرد

6

نادعلی بابائیان

استاد

مازندران

7

اردشیر خزائی

استاد

بوعلی سینا

8

مهدی بید آبادی

استاد یار

علم و صعنت

9

محمد حسین سرورالدین

استاد

تبریز

10

حسین بلندی

دانشیار

علمی و کاربردی

11

محمد حسین رامشت

دانشیار

اصفهان

12

صدرالدین شریعتی

استادیار

علامه طباطبایی

13

احمد امیری خراسانی

دانشیار

کرمان

14

رضا صادقی سرابی

استاد یار

لرستان

15

اردوان ارژنگ

مربی

یاسوج

16

علی رضا علی احمدی

دانشیار

پیام نور

17

باقر مقدس زاده

استاد یار

تربت حیدریه

18

غلامرضا حجتی

استادیار

مراغه

19

محمد رضا میری

استاد یار

بیرجند

20

محمد مهدی ابراهیمی نژاد

استادیار

ولی عصر رفسنجان

21

غلامرضا قربانی

استاد

صنعتی اصفهان

22

حسن تاجیک

دانشیار

خلیج فارس

23

علیرضا رهایی

دانشیار

صنعتی امیر کبیر

24

مهدی صادقی شاهدانی

استاد یار

دانشکده اموراقتصادی

25

محمد حسین نوری

دانشیار

شهید چمران اهواز

26

محمد تقی بیگی

استاد یار

منابع طبیعی رامین

27

عباسعلی عمد زنجانی

استاد

دانشگاه تهران

28

غلارضا نوری

استادیار

زابل

29

محسن طالب زاده

استادیار

بجنورد

30

عباس محمدیان

استادیار

تربیت معلم سبزوار

31

حاتم زاده

استادیار

گبلان

32

لطیفی

استاد

شهید بهشتی

33

عباسعلی ایزدی

استادیار

هنر

34

علی مرادزاده

استادیار

صنعتی شاهرود

35

محمد علی متفکر آزاد

استادیار

تربیت معلم آذربایجان

36

احمد نوحه گر

استادیار

هرمزگان

37

محمد میرمحمدی میبدی

دانشیار

یزد

38

عبدالجواد طاهری زاده

دانشیار

تربیت معلم

39

عباس قربانی

استادیار

ایلام

40

حسن زمانیان

استادیار

ملایر

41

رامین رحمانی

استادیار

کشاورزی گرگان

42

پرویز باورصاد رحمانی

استادیار

علوم دریایی خرمشهر

43

علیرضا نداف اسکویی

استادیار

زنجان

44

حسن غفوری فرد

دانشیار

امام خمینی قزوین

45

محبوبه مباشری

استادیار

الزهرا

46

جبل عاملی

دانشیار

علم وصنعت

47

سید جواد ساداتی نژاد

استادیار

کاشان

48

محمد امین فرد

استادیار

تربیت معلم آذربایجان

49

علیرضا افروزی 

استاد

مازندران

50

احمد شعبانی

استاد

شهید بهشتی

51

فرهاد رهبر

استادیار

تهران

52

سید نقی بطحایی

دانشیار

خواجه نصیر

53

شکر الله شکری

استادیار

صنعتی بابل

54

قربانعلی نعمت زاده

استاد

کشاورزی و منابع طبیعی

55

نصراله گرامی

دانشیار

تحصیلات تکمیلی کرمان

56

ابولفضل رنجبر

استادیار

جامع گرگان

57

محمد تقی علوی

استادیار

تبریز

58

محمد امین فرد

استادیار

تربیت معلم آذربایجان

59

علی محمد آخوندعلی

دانشیار

مجتمع جندی شاپور

60

عبدالحمید پاپ زن

استادیار

صنعتی کرمانشاه

 

در جدول زیر تعداد روسای دانشگاه منصوب شده در دوره فرجی دانا و مرتبه علمی آنان را بخوانید؛

ردیف

نام رئیس دانشگاه

مرتبه علمی

نام دانشگاه

1

سعید حمیدی

دانشیار

اراک

2

حسین غفوری چرخابی

استادیار

اردکان

3

رحیم حب نقی

دانشیار

ارومیه

4

هوشنگ طالبی

دانشیار

اصفهان

5

رضا صحرایی

استادیار

ایلام

6

احمد محقر

استادیار

بجنورد

7

محمد حسین شفیعی

استاد

بزرگمهر قائنات

8

مجتبی عباسیان

دانشیار

بناب

9

منصور غلامی

استاد

بوعلی سینا همدان

10

خلیل خلیلی

دانشیار

بیرجند

11

ابولحسن نائینی

دانشیار

بین المللی امام خمینی

12

ابولفضل فراهانی

استاد

پیام نور

13

محمد رضا پورمحمدی

استاد

 تبریز

14

حمید رضا محمدی

دانشیار

تحصیلات تکمیلی زنجان

15

حسین محبی 

استاد

تحصیلات تکمیلی کرمان

16

محمد تقی احمدی

استاد

تربیت مدرس

17

محمد قاسم سحاب

استادیار

تفرش

18

محمود نیلی احمدی آبادی

استاد

تهران

19

جواد حداد نیا

دانشیار

حکیم سبزواری

20

محمد علی سبحان الهی

دانشیار

خوارزمی

21

عبدالعلی بصیری

استادیار

دامغان

22

محمد ابراهیم اعملی آل آقا

دانشیار

رازی کرمانشاه

23

عباس هنر بخش رئوف

استاد

سمنان

24

محمد مهدی فاتح

استاد

شاهرود

25

محمد رعایایی

استاد

شهید چمران اهواز

26

حسن ولی زاده

استاد

شهید مدنی

27

مجید ارشاد لنگرودی

استاد

شیراز

28

قادر رضازاده

استاد

صنعتی ارومیه

29

محمود مدرس هاشمی

دانشیار

صنعتی اصفهان

30

سید احمدی معتمدی

استاد

صنعتی امیرکبیر

31

جواد واثقی امیری

دانشیار

صنعتی بابل

32

دکتر خلیلی

دانشیار

صنعتی بیرجند

33

محمد رضا عصاری

استادیار

صنعتی جندی شاپور

34

مرتضی توکلی

دانشیار

صنعتی خاتم الانبیا

35

علی خاکی صدیق

استاد

خواجه نصیر طوسی

36

رسول آذری خسروشاهی

دانشیار

صنعتی سهند تبریز

37

سعید بحرینیان

دانشیار

شهدای هویزه

38

جلیل مقدسی

استاد

صنعتی شیراز

39

محمد صادق آخوندی

استاد

صنعتی قم

40

حسین سلیمی

استاد

علامه طباطبایی

41

علی برخورداری

دانشیار

علم و صنعت

42

محمدزاده

استادیار

علوم و فناوری مازندران

43

محمدرضا منجذب

استادیار

علوم اقتصادی

44

علی نجفی نژاد

دانشیار

علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

45

حیدرطوسیان

دانشیار

علوم و فناوری های نوین گلبهار

46

محمد کافی

استاد

فردوسی مشهد

47

مهمد مهدی مقیمی

استادیار

فسا

48

مسعود شفیعی

استاد

فنی و حرفه ای

49

حسن پهلوانی

استادیار

فنی و مهندسی گلپایگان

50

عسگر دیرباز

دانشیار

قم

51

عباس زراعت

استاد

کاشان

52

عطاالله سیادت

استاد

کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

53

محمد علی بهمینار

استاد

کشاورزی و منابع طبیعی ساری

54

حسن احمدی

استادیار

گرمسار

55

فرهاد یغمایی

استادیار

گلستان

56

حسین گل چینی

استادیار

گنبد کاووس

57

احمد رضی

دانشیار

گیلان

58

فخرالدین اصغری آق مشهدی

دانشیار

مازندران

59

غلامرضا سعیدی

استاد

مجتمع آموزشی زرند

60

خشنود یزدی

استادیار

آموزش عالی شیروان

61

گودرز صادقی

دانشیار

محقق اردبیلی

62

صالح شهابی وند

استادیار

مراغه

63

غلامرضا اکرمی

استادیار

هنر

64

شاپور رمضانی

استادیار

یاسوج

65

محمد صالح اولیا

دانشیار

یزد

 

خبرآنلاین
دسته بندي : نظام آموزشي

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن اعلام به تاخیر افتادن روند استیضاح وزیر علوم،‌ از تشکیل کمیته‌ای با حضور محمدحسن ابوترابی فرد و غلامعلی حدادعادل برای رسیدگی بر مطالبات استیضاح‌کنندگان خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی قاسم جعفری در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص جلسه هیات رئیسه مجلس با وزیر علوم و نمایندگان متقاضی استیضاح گفت: این جلسه در یک فضای صمیمی و تعاملی عصر امروز با حضور رئیس مجلس،‌ نواب رئیس و آقای حدادعادل برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه نمایندگان خواسته‌ها، مطالبات و نگرانی‌های خود را بیان کردند و وزیر علوم نیز به تعدادی از خواسته‌ها و نگرانی‌ها پاسخ داد و مقرر شد ایشان خواسته‌های استیضاح‌کنندگان را ظرف یک ماه اجرایی کند.

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای با حضور ابوترابی و حدادعادل خبر داد و اظهار داشت: ‌این کمیته قرار است با هر هفته با وزیر علوم دیدار داشته باشند تا ببینند که وزیر علوم چقدر خواسته‌ها را را پاسخ داده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که این کمیسیون از توضیحات رئیس دانشگاه آزاد درباره ابلاغ بخشنامه عفاف و حجاب قانع شده و ممنوعیت برخورد حراست با دانشجویان بر اساس این بخشنامه، عملیاتی می شود.

به گزارش خبر مرکزی عبدالوحید فیاضی در گفتگو با مهر با اشاره به برخی جزئیات جلسه عصر امروز میرزاده با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در ارتباط با بخشنامه تازه ابلاغ شده حجاب در دانشگاه آزاد، گفت: عصر امروز رئیس دانشگاه آزاد به همراه معاون فرهنگی و مدیر کل حراست در کمیسیون آموزش حاضر شد و درباره بخشنامه عفاف و حجاب توضیحاتی داد.

وی ادامه داد: به گفته رئیس دانشگاه آزاد، این بخشنامه قصد ممنوعیت امر به معروف و نهی از منکر را ندارد اما قصد دارد با فرهنگ سازی عفاف و حجاب را در دانشگاه گسترش دهد. نیروهای حراست به لحاظ سطح تحصیلات و برخی دلائل دیگر برای تذکرات به دانشجویان دکتری، استادان و سایر دانشجویان توجیه نیستند و گاهاً مسائلی پیش می آید که در شأن دانشگاه نیست.

فیاضی خاطرنشان کرد: بر اساس این بخشنامه، قرار نیست نیروهای حراست وارد مرحله تذکر به افراد شوند و لازم است اقدامات دیگری در این زمینه صورت گیرد.

به گفته این عضو کمیسیون آموزش، جمع بندی از جلسه امروز مثبت بود نمایندگان از توضیحات میرزاه قانع شدند، همچنین تصمیمات درباره فرهنگ سازی عفاف و حجاب بر اساس همین بخشنامه عملیاتی می شود.

به گزارش مهر، متن بخشنامه مذکور به این شرح است:

" نظر به اینکه مقوله حجاب و عفاف، موضوع فرهنگی بوده و نیاز به برنامه‌ها و راهکارهای خاص و تخصصی فرهنگی دارد. لذا مقتضی است حراست واحدهای دانشگاهی از هرگونه مداخله در اجرای برنامه های مرتبط با موضوع مطروحه خودداری نموده و صرفا برابر شرح وظایف ذاتی ضمن رصد روند اجرای برنامه‌های معاونت‌های فرهنگی در صورت مشاهده تخلفات احتمالی اشخاص نسبت به تهیه و ارسال گزارش موارد، به متولی فرهنگی واحد اقدام نمایند؛ بدیهی است در صورت مشاهده هرگونه دخالت بی مورد دفاتر حراست در موضوع صدرالاشاره طبق مقررات با افراد خاطی برخورد انضباطی خواهد شد.

تذکر1: در صورت تمایل ریاست واحد با شورای فرهنگی جهت مداخله و یا مشارکت حراست در اجرای برنامه‌های مرتبط با مسئله حجاب و عفاف می بایست موضوع به صورت مکتوب با ذکر حدود اختیارات و شرح وظایف خاص به حراست واحد ابلاغ و حراست نیز پس از انجام هرگونه اقدامی گزارش عملکرد خود را برای این مرکز ارسال نماید.

تذکر2: در صورتیکه مسئولین فرهنگی واحد در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی و انضباطی در موضوع حجاب و عفاف و همچنین برخورد با افراد خاطی اقدامی نمودند، گزارش خود را به همراه مستندات به این مرکز ارسال تا جهت سلسله مراتب سازمانی ارسال گردد."


دسته بندي : اجتماعي

پس از این که مدتی فعالیت پایگاه خبری تحلیلی خبر مرکزی به طور منظم انجام نمی گرفت خوشبختانه و با استعانت از خداوند منان از امروز فعالیت های این پایگاه خبری به شکل عادی سابق باز می گردد. از تمام مخاطبینی که تا به امروز ما را همراهی کرده اند سپاسگزاری می کنیم و امیدواریم که بتوانیم رسالت خبری خود را انجام دهیم.

مدیریت خبر مرکزی


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش کشورگفت: مهلت ثبت نام آزمون سراسری سال ۹۳ تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه تمدید شد.

به گزارش خبر مرکزی "حسین توکلی" در گفت‌وگو با ایلنا، با اعلام این مطلب گفت: داوطلبانی که تاکنون برای ثبت نام اقدام نکرده‌اند، حداکثر تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه نسبت به تکمیل تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام اقدام کنند.

توکلی تصریح کرد:‌ داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون و انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد را دارند، باید مانند داوطلبان دیگر نسبت به ثبت‌نام در این مرحله اقدام کرده و اطلاعات تکمیلی درباره چگونگی انتخاب این رشته‌ها متعاقبا اعلام می‌شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
فرایند ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی(پذیرش بدون آزمون) در سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org آغاز شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، داوطلبان پیش از انجام انتخاب رشته لازم است کارت اعتباری راهنماي انتخاب رشته مجازي، انتخاب رشته‌هاي تحصيلي بدون آزمون سراسري، انتخاب رشته آزمون سراسري گروه آزمايشي، انتخاب رشته آزمون سراسري علاقه مندي دانشگاه فرهنگيان، انتخاب رشته آزمون سراسري،علاقه مندي پيام نور و غيرانتفاعي اقدام کنند.

دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و یا دریافت مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا 31 شهریور سال جاری یا داری بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی(فوق دیپلم) دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای برای تمام داوطلبان الزامی است.

دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کار دانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به عنوان متخلف شناخته شده و با آنان برخورد می شود.

داوطلباني كه در آزمون سراسري سال 1392 مجاز به انتخاب رشته نشده اند و يا غايب جلسه آزمون بوده اند، منحصراً مجاز به انتخاب رشته هاي تحصيلي به روش پذيرش با اعمال سوابق تحصيلي هستند و در صورت درج كد رشته محل هاي رشته هايي كه نمره آزمون در آن تأثير دارد، اجازه تأييد و ادامه مراحل انتخاب رشته اينترنتي به آنان داده نخواهد شد و باید در همان مرحله نسبت به حذف كد رشته هاي مربوط، از اولويتهاي انتخابي خود اقدام کرده و سپس مراحل بعدي را ادامه دهند.

تبصره: داوطلبان مشمول بند فوق: 1- بر حسب اينكه در يك گروه آزمايشي و يا چند گروه آزمايشي در آزمون سراسري سال 1392 ثبت نام کرده اند، مي توانند رشته هاي مربوط به گروه يا گروه هاي آزمايشي كه در آن ثبت نام کرده اند را انتخاب کنند.

لازم به تأكيد است كه در روش پذيرش با سوابق تحصيلي، هر داوطلب مي تواند متقاضي يك گروه آزمايشي اصلي (علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني) و دو گروه آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي باشد. بديهي است يك داوطلب نمي تواند همزمان متقاضي دو گروه آزمايشي از گروه هاي آزمايشي اصلي يعني گرو ههاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني باشد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز توزیع کارت آزمون سراسری سال 92 از روز یکشنبه دوم تیر ماه، جزئیات دریافت و رفع نقص احتمالی کارت‌های کنکوری‌ها را تشریح کرد.

به گزارش خبر مرکزی دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با بیان اینکه توزیع کارت کنکور تا پنجم تیرماه ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: داوطلبان می‌توانند برای مشاهده و پرینت کارت شرکت در آزمون و دفترچه راهنمای شرکت در آزمون به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.

وی افزود: داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند، باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی بر حسب مورد نسبت به پرینت کارت گروه آزمایشی دوم یا سوم خود نیز اقدام کنند.

مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور درباره نحوه رفع نقص کارت‌ کنکوری‌ها، تصریح کرد: محل رفع نقص کارت شرکت در کنکور کلیه گروه‌های آزمایشی بر مبنای شهرستان محل اقامت فعلی داوطلب که در بند 27 تقاضانامه ثبت‌نام مشخص شده، به شرح جدول شماره یک و همچنین آدرس محل رفع‌ نقص به شرح جدول شماره 2 مندرج در اطلاعیه سازمان در رابطه با توزیع کارت آزمون سراسری که از امروز دوشنبه 27 خرداد بر روی سایت قرار گرفته و در نشریه پیک سنجش امروز و دوشنبه هفته آینده نیز منتشر خواهد شد، آمده است.

وی افزود: هر داوطلب با توجه به اطلاعات مندرج بر روی کارت در صورتی که مغایرتی در اطلاعات بندهای 2، 6 ، 8، 9 و 10 (جنس، دین، زبان خارجه امتحانی، معلولیت و بهیار) کارت شرکت در آزمون مشاهده کنند باید از روز دوشنبه 3 تیرماه تا چهارشنبه 5 تیرماه از هشت صبح الی 12 و از 14 تا 18 با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر (کارت ملی یا شناسنامه عکسدار) شخصا به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه‌های رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کرده تا قبل از برگزاری آزمون وضعیت داوطلب اصلاح شود.

توکلی همچنین درباره دیگر اشکالات احتمالی کارت شرکت در آزمون گفت: چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلبی دارای اشکالاتی از جمله فاقد مهر بودن عکس،‌ واضح نبودن عکس و مشکلاتی نظیر این باشد داوطلب باید از سه تا پنج تیرماه در ساعت‌های اعلام شده با همراه داشتن دو قطعه عکس سه در چهار، کارت ملی و یا شناسنامه عکسدار شخصا به نماینده سازمان مستقر در باجه‌های رفع نقص مراجعه کند.

مشاورعالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: چنانچه شماره داوطلبی مندرج بر روی کارت چه به صورت عددی و چه حروف ناخوانا باشد داوطلب باید از سوم تا پنجم تیرماه شخصا به نماینده سازمان مستقر در باجه‌های رفع نقص مراجعه و موضوع را پیگیری کند.

وی درباره ایرادات کارت شرکت در آزمون که به برگزاری آزمون مربوط نمی‌شود، اظهارکرد: چنانچه مغایرتی در هر یک از بندهای یک، سه ، چهار، هفت، 12 ، 13، 14، 15، 16، 17، 18، 19، 20 ، 21 و 23 وجود داشته باشد داوطلب می‌تواند حداکثر تا دهم تیرماه به سایت سازمان مراجعه کرده و شخصا موارد را اصلاح کند.

توکلی با تاکید بر ضرورت مطالعه دفترچه راهنمای شرکت در آزمون توسط داوطلبان گفت: در این دفترچه کلیاتی در رابطه با برگزاری آزمون، آشنایی با پاسخنامه و نحوه پرکردن آن،‌ نحوه پاسخگویی به سوالات، تعداد سوالات، نحوه برگزاری آزمون، چگونگی حضور در جلسه، تاریخ و ساعت برگزاری آزمون و دیگر توضیحات اجرایی آمده است.

وی ا فزود: همچنین فهرست رشته‌های دارای شرایط خاص و شرایط و ضوابط هر رشته که به روش متمرکز در آزمون سراسری سال 92 دانشجو می‌پذیرد به طور جداگانه و همزمان با توزیع کارت در روی سایت سازمان و نشریه پیک سنجش هفته آینده منتشر خواهد شد، بنابراین داوطلبان باید با مطالعه دقیق اطلاعیه در صورت داشتن شرایط بر اساس ضوابط حداکثر تا 15 تیرماه نسبت به انتخاب رشته محل‌های گروه آزمایشی مربوطه اقدام کنند.

مشاورعالی سازمان سنجش درباره اعلام علاقمندی برای رشته‌های دانشگاه‌های غیرا نتفاعی و پیام نور نیز تصریح کرد: داوطلبانی که در زمان ثبت نام موفق به ثبت علاقمندی به رشته‌های دانشگاه‌های پیام نورو غیرانتفاعی نشده‌اند می‌توانند با پرداخت مبلغ 5800 تومان منحصرا از طریق سایت سازمان در قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به علامتگذاری بند فوق از سوم تا دهم تیرماه اقدام کنند.

وی به داوطلبان توصیه کرد: داوطلبان باید قبل از آزمون با توجه به اطلاعات مندرج بر روی کارت،‌ حوزه امتحانی خود را شناسایی کرده تا در روز برگزاری آزمون مشکلی از جهت رسیدن به جلسه آزمون نداشته باشند.


دسته بندي : اجتماعي

همان طور كه به اطلاع شما رسيد پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي در آستانه آنتخابات گفتگو با روساي ستاد هاي استاني كانديدا هاي رياست جمهوري را در استان مركزي آغاز كرده است.

لازم به ذكر است كه به منظور شناخت كانديداي اصلح بعضي سوالاتي كه از رئيس ستاد ها پرسيده مي شود يكسان است تا مردم بتوانند به راحتي تصميم بگيرند.

آقاي حجت الله هاشمي ، مسئوليت رياست ستاد مركزي دكتر حسن روحاني را در استان مركزي بر عهده دارند.

وي در اين گفتگو به پرسش هايي در باره ي اولويت انتخاب مديران ، مسائل سال 88 ، رد صلاحيت هاشمي رفسنجاني  و موضوعات گوناگوني پاسخ گفته است.

توجه شما را به گفتگوي جذاب خبر مركزي با حجت الله هاشمي جلب مي نماييم.

 

هدف شما از بر عهده گرفتن ستاد آقاي روحاني چيست؟

هدف بنده از پذيرفتن مسئوليت ستاد حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي حسن روحاني اين است كه بتوانم در سطح ملي به حضور مردم در انتخابات و براي برون رفت از شرايط كنوني كمك كرده باشم. اين انتخابات هم در عرصه ي داخلي موجب تحول خواهد شد و هم در عرصه ي بين المللي.

يعني شما به دنبال گرفتن پست و مقام در كابينه آقاي روحاني نيستيد؟

طبيعتا اساس خدمت و تلاش براي هر كسي حايز اهميت مي باشد. اگر از بنده خدمتي ساخته باشد كه به صورت منطقي و درست در خدمت مردم عزيز و نظام مقدس جمهوري اسلامي باشم، مطمئنا دريغ نخواهم كرد. اما به اين معنا كه فقط به دليل گرفتن پست و مقام در كابينه ، در ستاد ايشان حضور پيدا كرده باشم، هرگز با اين نيت وارد اين ستاد نشده ام.

آيا مايل به انجام مناظره با ستاد هاي انتخاباتي ساير كانديدا ها هستيد؟

به طور طبيعي اين آمادگي را داريم كه در مناظراتي كه در سطح استان شكل مي گيرد حضور پيدا بكنيم. با هدفي كه بتوانيم به روشنگري و رونق انتخاباتي بپردازيم و در نهايت بتوانيم ايده ها و اهداف آقاي روحاني را تبيين نماييم تا شناخت مرم نسبت به ايشان افزايش بيابد.

برنامه هاي كلي ستاد آقاي روحاني در استان مركزي به چند بخش تقسيم مي شود؟

در استان مركزي آن چه كه وظيفه ي ستاد استاني تبليغات انتخاباتي است. سعي داريم كه در تمام نقاط استان و شهر اراك فعال باشيم.اما به طور كلي قائل به اين هستيم كه تكاليفمان را در اوج سلامت و توفيق به انجام برسانيم.

هم چنين ما وضعيت اقبال عمومي جامعه هم رصد خواهيم كرد. هم چنين بخش مهمي كه در اختيار ما مي باشد، حضور ناظرين بر سر صندوق هاي راي است كه به نظارت صندوق هاي راي بپردازند.

آيا شما آقاي روحاني را صالح مي دانيد؟

من جناب آقاي روحاني را در بين كانديداهاي موجود فردي اصلح مي دانم.

استان ما از غير بومي بودن مديران رنج مي برد. نظر شما در اين باره چيست و آيا اين امر اصلاح خواهد شد؟

اين نگاه يك نگاه تنگ نظرانه به مديريت كشور است. آن چه كه بسيار مفيد و موثر است حضور مديران شايسته در مسند كار ها مي باشد. عقلانيت و اعتدال در مديريت و كارآمدي بايد در يك مدير وجود داشته باشد. خيلي تفاوتي نمي كند كه از كدام استان مي باشد.

ما بايد بپذيريم كه مديريت بايد بر عهده افراد صالح شايسته و كارآمد باشد.خيلي نبايد به بومي بودن و نبودن توجه كنيم.

سخن شما درست است. اما يك مدير كارامد بومي ارجحيتي نسبت به يك مدير كارامد غير بومي ندارد؟

طبيعتا اگر ما به يك گزينه اي رسيديم كه داراي تمام شرايط ذكر شده باشد و بومي هم باشد، اولويت ممكن است با آن فرد بومي باشد ولي من عقيده ندارم كه ما حتما اصرار كنيم كه بومي باشد. ما همگي ايراني هستيم و هر كدام از ما كه در هر قسمت ايران خدمت كنيم به مانند اين است كه به منطقه ي خودمان خدمت كرده ايم.

در داخل ستاد انتخاباتي آقاي روحاني اصولگرايان تا چه مقدار جاي دارند؟

ستاد انتخاباتي آقاي روحاني با شعار تدبير  و اميد و با خصيصه ي اعتدال وارد شده اند. طبيعتا اصولگراياني كه معتدل هستند و ميل و رغبتي نسبت به ايشان دارند حتما در ستاد ما داراي جايگاهي هستند و هم اكنون هم بخشي از اصولگرايان با ما همكاري مي كنند.

از طرفي اصلاح طلبان و كساني هم كه هيچ گرايش سياسي ندارند در ستاد ما حضور دارند.براي ما اهدافي كه آقاي روحاني براي برون رفت از وضعيت كنوني و رسيدن به شرايط مطلوب مطرح كرده اند ،اهميت دارد.

به نظر شما احتمال راي آوري آقاي روحاني چقدر است؟

بنده احتمال قوي مي دهم گه جناب آقاي دكتر حسن روحاني اقبال گسترده اي را در پيش رو دارند و اميدواريم كه بتوانند بر كرسي رياست جمهوري قرار بگيرند و برنامه چهار ساله ي خود را اعمال كنند.

در داخل استان چه گروه هايي از ايشان حمايت مي كند؟

هيچ حزب سياسي از هيچ كانديدايي اعلام حمايت نكرده اند. اما اشخاص اين احزاب از طيف هاي گوناگون حضور دارند و فعاليت مي كنند.

تبليغات گسترده ستاد آقاي روحاني در استان مركزي و شهر اراك از چه زماني آغاز مبي شود؟

با توج به شرايط پيش آمده تبليغات آغاز شده است اما تبليغات پر شور و پر حرارت در هفته ي پاياني انتخابات است كه انشاء الله فعاليت هاي تبليغي در سطح استان آغاز شود.

در روستاها داراي ستاد انتخاباتي هستيد؟

خير اما كساني هستند كه در جمع مردم حضور بيابند و صحبت بكنند و به پرسش هاي آن ها پاسخ بدهند. هم چنين آن ها وظيفه ي پخش اقلام تبليغاتي را نيز بر عهده دارند.

آيا قادر به ايجاد شور و حال انتخاباتي كه در سال 88 اتفاق افتاد، هستيد؟

عوامل مختلفي باعث شد چنين فضايي در آن سال بوجود آيد و علت اصلي آن هم دو قطبي شدن فضاي انتخابات بود. گمان مي كنم بخش عمده اين شور و هيجان به عهده صداو سيما و كانديداهاي رياست جمهوري است.

البته نقش ستاد هاي انتخاباتي را هم پر رنگ مي دانيم و بر اين باور هستيم كه بتوانيم يك نشاط و شوري را ايجاد كنيم تا شاهد حماسه سياسي 24 خرداد باشيم.

برنامه شما براي ايجاد اين هيجان چيست؟

مردم مستحضر هستند كه فعاليت هاي انتخاباتي بايد بر اساس قوانين اعلامي انجام شود. ما بر اساس همين قواعد حركت مي كنيم و اميدواريم كه مردم هم اقبال داشته باشند و براي مقابله با تهاجم دشمن و ايجاد ياس در بين آن ها لازم است كه مردم پاي صندوق هاي راي حاضر بشوند.

يكي از نقاط ضعف 4 سال اخير تعطيلي احزاب سياسي است. برنامه ي آقاي روحاني براي گسترش نقش احزاب در اداره جامعه چيست؟

در صورتي احزاب و طيف هاي مختلف مي توانند به كارشان ادامه دهند و شور و هيجان در انتخابات بوجود آيد، كه شاهد فضاي باز سياسي در جامعه باشيم. بايد در جامعه ظرفيتي باشد كه بتوان از موضوعات مختلف مثل عملكرد دولتمردان انتقاد كرد.

انشاء الله ما شاهد باشيم كه احزاب سياسي بتوانند در چارچوب قانون كارشان را در يك فضاي آرامي انجام بدهند و با هم فكري آن ها مشكلات را از سر راه خودمان كنار بزنيم.

نظر شما درباره رد صلاحيت هاشمي رفسنجاني چيست؟

من تاسف مي خورم كه يك سرمايه بي نظير براي كشور از عرصه انتخابات خارج شد. مردم ما شاهد بودند كه با حضور ايشان همان شور و هيجان قابل توقع پيدا شد و با رفتن ايشان ما يك ركودي را شاهد بوديم.

از نظربنده نظام براي ما و مردم مهم تر از اشخاص هستند. اين موضوع را آقاي هاشمي هم بيان كرده اند. ولي به هر حال آقاي هاشمي و امثال ايشان سرمايه هاي كشور ما هستند و جايگاه خاصي در ميان مردم دارا مي باشند. ما اين توقع را داريم كه آقاي هاشمي با هدايتگري خود وارد عرصه بشوند تا انشاء الله اين اميد را به مردم برگردانند.

با توجه به فراجناحي بودن آقاي روحاني به بيان خودشان، چرا اكثريت كساني كه در اطراف ايشان  قرار دارند و حامي ايشان هستند اصلاح طلبند؟

آقاي روحاني آن چه را كه گفته اند با صداقت فرموده اند. اقبال اصلاح طلبان نسبت به آقاي روحاني يك ضرورت تاريخي است. اگر عقلاني بينديشيم بهترين راه براي برون رفت از فضاي كنوني راي آوري ايشان است. شايد عمده مطالبه اي كه اصلاح طلبان دارند، برنامه هاي آقاي روحاني برآورده كند.

اما بنده بر اين عقيده هستم ميزان تمايل اصلاح طلبان و اصولگرايان نسبت به ايشان به يك مقدار است.مهم ترين دليل بنده هم روشن بودن سوابق ايشان از زمان نهضت امام تاكنون است. فلذا اصولگرايان به خوبي مي دانند كه اولين شخصي كه واژه ي  " امام‌" را براي رهبر كبير انقلاب به كار بردند، ايشان بودند.

كليد حل مشكلات ما همان منش و راه امام است كه بنده فكر مي كنم كه آقاي روحاني اين ويژگي را در خود دارند كه ادامه دهنده ي راه امام باشند.يكي ديگر از ويژگي هاي ديگر ايشان قرابت فكري با آيت الله هاشمي رفسنجاني است. در بين 8 نفري كه در صحنه حضور دارند، آقاي روحاني به آيت الله هاشمي رفسنجاني نزديك تر هستند.اين امر سبب شده است كه هم اصلاح طلبان و هم اصولگرايان و هم انشاء الله تمام مردم عزيز ايران اسلامي نسبت به ايشان اقبال پيدا بكنند.

لازم به ذكر است كه اين نكته را حتما ذكر كنم كه مردم دوباره به سمت روحانيت رجعت كرده اند. اين افتخار بزرگي براي جامعه ي روحانيت است كه فرزندي از اين صنف به پا خيزد و قصد اداره ي مملكت را داشته باشد.

در صورت عدم حمايت آقايان هاشمي و خاتمي آيا آقاي روحاني در صحنه باقي خواهند ماند؟

نگرش هاي سياسي در هيچ زماني قطعي نمي باشد و سياستمداران انسان هاي غير قابل پيش بيني هستند.تا به امروز كه ايشان در صحنه هستند. بنده پيش بيني مي كنم كه در آينده اقبال عمومي زيادي نسبت به ايشان در جامعه به وجود خواهد آمد.

چرا آقاي روحاني را حامي آقازاده ها و ثروتمندان مي دانند؟

بنده اين نكته را نمي پذيرم چرا كه ايشان در كارنامه شان چنين موضوعاتي مشاهد نشده است. ما بر عكس اين سخن را مي گوييم. ايشان نقاط مثبت بسيار بالاي دارند. ما نمي توانيم هيچ نقطه ي ضعفي در وجود ايشان پيدا كنيم.

در چند روز گذشته عكسي از آقاي روحاني منتشر شد كه مردي در حال بوسيدن دست ايشان بود. اين موضوع باعث انتقادات زيادي شد نظر شما در اين بار چيست؟

نه آقاي روحاني اين موضوع را مي پسندند، نه ما و نه جامعه. ولي در جامعه هستند بعضي ها كه عمدا يا سهوا به منظور تقرب يا تخريب دست به اين عمل مي زنند. بنده يقين دارم كه آقاي روحاني چنين شيوه اي را نمي پسندند.

آقاي روحاني را هاشمي2 مي دانيد؟

بله حتما چرا كه قرابت فكري آقاي روحاني نسبت به آيت الله هاشمي رفسنجاني بسيار نزديك است.

و اما سخن پاياني حضرتعالي؟

به اميد تشكيل دولت تدبير و اميد   انشاءالله.


دسته بندي : اجتماعي

پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي در ادامه طرح خود و مصاحبه با روساي ستاد هاي استاني كانديداهاي رياست جمهوري در استان مركزي اين بار به سراغ رئيس ستاد دكتر علي اكبر ولايتي در استان رفته است.

لازم به ذكر است كه به منظور شناخت كانديداي اصلح بعضي سوالاتي كه از رئيس ستاد ها پرسيده مي شود يكسان است تا مردم بتوانند به راحتي تصميم بگيرند.

حميد گودرزي ، مداح اهل بيت، مسئوليت ستاد اين كانديدا در استان مركزي را پذيرفته است.

رئيس ستادي كه شانس پيروزي كانديداي مورد نظرش  را 99 درصد مي داند. كسي كه 30 درصد اعضاي ستادش اصلاح طلب هستند.

توجه شما را به گفتگوي جذاب خبر مركزي با حميد گودرزي جلب مي نماييم.

هدف جنابعالي از تشكيل ستاد ولايتي در استان چه بوده است؟

امسال را رهبر معظم انقلاب سال حماسه سياسي  و حماسه اقتصادي نام گذاري كرده اند.براي ايجاد اين حماسه بعضي ها بايد سربازي كنند. بنا بر وظيفه اي كه داشتيم پا به اين عرصه گذاشتم و براي ايجاد شور و نشاط انتخاباتي  تمام تلاش خود را انجام خواهم داد. خدا را شاكرم كه بنده  مورد اعتماد آقاي ولايتي قرار گرفتم تا بتوانم در اين عرصه خدمت كنم.

يعني به دنبال پست و مقام نيستيد؟

اصلا.ما براي ايجاد حماسه سياسي آبرويمان را در گرو قرار داده ايم و سربازي مي كنيم. ما هيچ چشم داشتي به كابينه آينده آقاي ولايتي نخواهيم داشت و به شايسته سالاري اعتقاد داريم نه اين كه بر فرض بنده رئيس ستاد هستم و حتما بايد پستي را بگيرم.

برنامه هاي ستاد به طور كلي براي راي آوري ايشان به چند بخش تقسيم خواهد شد؟

چهره آقاي ولايتي براي مردم شناخته شده است. ايشان داراي چهره اي جهاني و فرا جناحي هستند. بنابراين بنده  فقط مي توانم اذهان عمومي را به سمت دكتر ولايتي متمايل كنم. هدف ما بيش تر نسل سوم و جوان است چرا كه آن ها كمتر با شخصيت بين المللي ايشان آشنا هستند.

آمادگي مناظره با ساير ستاد هاي انتخاباتي را داريد؟

بنده اصلا متمايل به مناظره نيستم چرا كه اساس مناظره را به جنگ و جدل تبديل كرده اند.بنابراين صلاح نمي دانم در اين روزهاي باقي مانده به حماسه 24 خرداد عامل جنگ و جدل در بين مردم باشم.

شما مي توانيد اگر روش مناظره ها را درست نمي دانيد را با شركت درآنها روش را آموزش دهيد؟

بنده اساسا به مناظره هيچ اعتقادي ندارم.

رنگ انتخاباتي آقاي ولايتي چيست؟

ايشان رنگ انتخاباتي ندارند. بنده اصلا با رنگ انتخاباتي موافق نيستم و اين كارها دردي را از مردم ما دوا نمي كند. صدر برنامه هاي اقاي ولايتي معيشت مردم است. ايشان طبيبي است براي تمام دردهاي جامعه امروز ما. نوع رنگ نوع ، غذا خوردن و اين جور مسائل حاشيه اي در ستاد آقاي ولايتي جايي ندارد.اين كار هاي مجلات زرد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استان مركزي از وجود مديران غير بومي رنج مي برد.آيا تضمين مي دهيد كه در دوران رياست جمهوري دكتر ولايتي اين اتفاق نيفتد؟

با صحبتي كه با ايشان داشتم عقيده بر اين بود كه به مديران بومي بيشتر توجه شود.انشاء الله  در دولت متمم شاهد بومي بودن مديران در تمام استان ها خواهيم بود.

آيا توانايي ايجاد شور انتخاباتي سال 88 را داريد؟

برنامه آقاي ولايتي در مناظرات روزهاي اينده رنگ و رونق بيشتري به خود مي گيرد. در روزهاي پاياني هم قطعا سعي مي كنيم اين هيجان را ايجاد كنيم اما مطمئنا به شور سال 88 نمي رسد.دليل آن هم اين است كه آن انتخابات منحصر به فرد و همراه با بداخلاقي هاي زيادي بود. ما اين عقيده را نداريم كه بخواهيم با هر بداخلاقي شور هيجان ايجاد كنيم. بنده در انتخابات 88 دو طرف ماجرا را مقصر مي دانم. هم طرف پيروز انتخابات و هم طرفي كه در انتخابات شكست خورد را مقصر مي دانم.

چند درصد احتمال مي دهيد كه آقاي ولايتي رئيس جمهور آينده خواهد بود؟

با جرئت اعلام  مي كنم ايشان با احتمال99 درصد رئيس جمهور آينده ايران اسلامي خواهند بود. اين 99 درصد را هم نظر سنجي ها نشان مي دهند.

چه گروه هاي در داخل استان از آقاي ولايتي حمايت مي كنند؟

حزب موتلفه اسلامي، جبهه پيروان خط امام و رهبري ، جبهه حاميان ولايت استان مركزي  و جامعه ي مهندسين به رياست آقاي باهنر تا به الان اعلام حمايت كرده اند. همان طور كه كه اطلاع داريد آقاي خاتمي هم به عنوان سخنگوي جامعه ي مدرسين از ايشان حمايت كردند.

ايشان برنامه اي براي سفر به اراك خواهند داشت؟

بله در هفته ي آخر انتخابات ايشا حتما به استان مركزي سفرخواهند كرد.

زمان شروع تبليغات گسترده در سطح شهر چه زماني آغاز مي شود؟

از صبح شنبه آغاز مي شود. اين تبليغت بسيار وسيع و چشم گيرخواهد بود و حتما شما مشاهده خواهيد كرد.اابته اين كار را بدون اسراف انجام مي دهيم.

برنامه ي شما براي روستا ها چيست؟

در همه ي روستاها ما ستاد انتخاباتي داريم و حكم هاي آن ها را نيز آماده كرده ايم.

در داخل شهر اراك چند ستاد انتخاباتي وجود دارد؟

هم اكنون 3 ستاد فعال است. ستاد مركزي استان در خيابان شهيد شيرودي است. ستاد شهرستان اراك در خيابان هپكو و ستاد فرهنگيان هم در داخل ميدان شهرجرد موجود مي باشد.

 يكي از نقاط ضعف اين دولت تعطيلي احزاب سياسي است. براي تقويت احزاب چه برنامه اي داريد؟

ما بايد يك نگرش درست نسبت به جامعه داشته باشيم. احزاب نقش مهمي در روند شكل گيري امور سياسي دارند و مي توانند مردم را نسبت به كشور خودشان حساس تر كنند. اشاء الله دكتر ولايتي برنامه اي بسيار  جامعي درباره احزاب سياسي دارند كه در بيانيه اي هنگام ثبت نامشان نيز اين موضوع را اعلام داشتند. دولت متمم يك دولت آرامش دهنده به كشور است چرا كه مردم از جنگ و جدل هايي كه بوجود آمده خسته شده اند.

در داخل ستاد انتخاباتي شما اصلاح طلبان جايي دارند؟

هر اصلاح طلبي كه بيايد و بخواهد در اين ستاد فعاليت كند، من دستش را هم مي بوسم و من احترام ويژه اي براي آن ها قائل هستم.تقريبا حدود 30 درصد نيروهاي ما اصلاح طلب هستند. بنده براي هر 8 نفري كه نامزد شده اند احترام قائل هستم چرا كه هدفشان خدمت به اين نظام و مملكت هستند. در كابينه ايشان هم از همه ي نخبگان استفاده خواهد شد و سليقه ي سياسي آن ها هيچ تاثيري نخواهد داشت. دولت ايشان فراجناحي است.

آقاي ولايتي را فردي صالح مي دانيد؟

اصلح تر از آقاي ولايتي در اين انتخابات نمي شناسم.

برنامه ي 100 روزه ي ايشان براي ترميم اقتصاد اغراق و بزرگ نمايي نيست و شبيه به يك شعار نمي باشد؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خير ايشان تمام جزئيات اين 100 روز را منتشر كرده اند. مطمئن باشيد كه آقاي ولايتي در اين 100 روز مانند يك پزشك تب جامعه را پايين مي آورد و جامعه را درمان مي كند. و حتما هم عملي خواهد شد.

چرا ائتلاف 2+1 به نتيجه نرسيده است؟ مردم مي توانند به كانديدايي كه در همين اول كار خلف وعده كرده است اعتماد كنند؟

پايه گذار ائتلاف اقاي ولايتي بوده اند. موارد ائتلاف نظر علما و نظرسنجي مردم بوده است. تا به الان آقاي ولايتي هم نظر جامعتين را كسب كرده اند و هم در نظر سنجي هاي اكثر استان ها  بالاتر هستند. قطعا در روزهاي پاياني ائتلاف به نتيجه خواهد رسيد و يك نفر از بين 3 نفر باقي مي ماند.

آقاي ولايتي تكنوكرات نيست؟

به هيج وجه.

آيا به دنبال راي همه ي مردم هستيد يا تنها به راي افراد صالح توجه مي كنيد؟

راي همه  ي مردم. روستايي و شهري ، اصولگرا و اصلاح طلب ، ايراني داخل كشور و ايراني داخل كشور ما بين هيچ يك از مردم تفاوت قائل نمي شويم.

در سال 84  اقاي ولايتي به نفع هاشمي رفسنجاني كنار كشيد ولي امسال ايشان در پاسخ به سوالي براي انصراف به نفع آقاي هاشمي پاسخ منفي دادند. اين به معناي دوگانگي افكار نيست؟

در سال 84  ايشان با آيت الله تهراني نشستي داشتند و به توصيه ايشان مبني بر حفظ لباس روحانيت  و شخصيت آقاي هاشمي انصراف دهند. ولي امروز نمي توان شرايط را يكسان دانست. طرز تفكر انسان لحظه به لحظه در حال پيشرفت است.

اما سخن پاياني شما؟

از شما بسيار تشكر مي كنم و اميدوارم موفق باشيد.


دسته بندي : اجتماعي

همان طور كه به خوانندگان پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي اطلاع داديم گفت وگو با روساي ستاد كانديداهاي رياست جمهوري در استان مركزي را در برنامه خود قرار داده ايم.

اين كار را از دكتر مهدي عربي رييس ستاد محمد باقر قاليباف آغاز مي كنيم.

عربي كه در كارنامه خود كانديداتوري نمايندگي مجلس را يدك مي كشد از همكاري با اصلاح طلبان و تكنوكرات نبودن قاليباف سخن گفت. وي برنامه هاي ستاد خود را نيز تشريح كرد و به پرسش هاي مختلفي پاسخ داد.

توجه شما را به گفتگوي جذاب پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي با رييس ستاد دكتر قاليباف در استان مركزي جلب مي نماييم.

آقاي دكتر عربي هدف شما از پذيرفتن رياست ستاد آقاي قاليباف چه بوده است؟

من هدفي جز پيشرفت استان  و كمك به مردم اين استان نداشتم و با اصرار دوستان پا به اين عرصه گذاشتم .لازم به ذكر است كه خودم هم هيچ علاقه اي نداشتم كه اين مسئوليت را بذيرم.

آقاي قاليباف در استان ما مظلوم واقع شده اند. به همين دليل سعي مي كنيم شخصيت ايشان را در بين مردم بيشتر معرفي كنيم. بنده هيچ نيازي به اين پست ندارم  چرا كه استاد دانشگاه هستم.

يعني به دنبال پست و مسئوليت در دولت آقاي قاليباف نيستيد؟

فكر مي كنم كه از سياق سخنم پيداست كه به دنبال هيچ پست و مسئوليتي نيستم.

در سال 88 شور و حال عجيب انتخاباتي در كشور و استانمان بوجود آمد.آيا قادر خواهيد بود كه آن هيجان را دوباره احيا كنيد؟

در سال 88 فضاي انتخاباتي دو قطبي بود در حالي كه هم اكنون اين جور نيست و فضا چند قطبي است.من فكر مي كنم در صورتي كه انتخابات به مرحله دوم برسد آن شور به وجود خواهد آمد.

در مرحله اول سياست ما ايجاد شرايطي است كه مردم از انتخابات متنفر نشوند و دچار  افراط و تفريط نشوند. ايجاد هيجان در جامعه با تنها پوستر چسباندن و شلوغ كردن ديدگان بصري مردم نيست. بخشي از اين فضا به آرامش توام با معنويت و اطلاع رساني بستگي دارد.اما قصد ايجاد موج هاي انتخاباتي سالم را داريم كه در روزهاي آتي مشاهده خواهيد كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آيا مناظره بين ستاد آقاي قاليباف با ستادهاي مختلف برگزار مي شود؟

ما اين آمادگي را داريم كه نفراتي را به عنوان نماينده خودمان به اين منظور معرفي كنيم.

در چند سال گذشته استان مركزي از غير بومي بودن مديران خود رنج مي برد ديدگاه آقاي قاليباف درباره بومي بودن مديران چيست؟

من به جرئت اعلام مي كنم كه در دولت آقاي قاليباف شايسته سالاري و استفاده از پتانسيل هاي بومي حرف اول را خواهد زد. اگر دولت اقاي قاليباف تشكيل شد و اين اتفاق نيفتاد تمام خبرنگاران و مردم حق انتقاد را دارند.

آيا ستاد انتخاباتي آقاي قاليباف تنها به دنبال راي اصولگرايان است؟

به هيج وجه. راي تمام طيف ها وسلايق براي ما مهم است.

نمونه اش اين است كه در يك سخنراني بعضي ها به من انتقاد كردند كه چرا آقاي هاشمي را تخريب نكردي و از او تمجيد كردي يا چرا از خدمات دولت تشكر كردي. حقيقتا برخي از خدمات دولت راضي كننده است و ما هم راضي هستيم.

بنابراين از تمام طيفها از قبيل روشنفكران ، اصولگرايان ، تكنوكرات ها، اصلاح طلبان و ... استفاده مي كنيم.

چه قدر احتمال مي دهيد آقاي قاليباف رئيس جمهور شود؟

با حاكميت اعلام مي كنم كه در همان مرحله اول آقاي قاليباف راي مردم را كسب  و رئيس جمهور خواهد شد. آخرين نظر سنجي ها هم اين موضوع را اعلام كرده اند.

در داخل استان چه گروه هايي از از ايشان حمايت مي كنند؟

اصولگرايان و بخشي از اصلاح طلبان از ايشان حمايت مي كنند.صنعتگران،روحانيون،كارگران،كارمندان،كشاورزان ، دانشجويان واقشار مختلف مردم حمايت خود را از ايشان اعلام كرده اند.

چه كساني هم اكنون ستاد هاي مردمي را ايجاد كرده اند؟

 در شهرستان ها دوطيف براي آقاي قاليباف كار مي كنند. يك طيف جمعيت پيشرفت و عدالت و توسعه است و طيف ديگر ستاد هاي مردمي است. در داخل شهر اراك 22 ستاد وجود دارد.

برنامه ي سخنراني در جمع عمومي چگونه است؟

در سالن ها ، مساجد،دانشگاه ها،روستاها و مكان هاي ديگر برنامه سخنراني داريم.

ائتلاف 2+1 قرار بود كه يك نفر را به عنوان خروجي معرفي كند اما همگي آن ها اعلام كردند كه  تا آخر مي مانند. آقاي قاليباف  و آن دو نفر ديگر كه در ابتداي كار خلف وعده كرده اند چطور بايد مردم به آنها اعتماد كنند سرونشت كشورشان را به آ نها واگذار نمايند؟

اين سوال بنده هم هست و من از ايشان اين موضوع را پرسيدم.

هدف اين ائتلاف هم افزايي نيروها بود كه كه محقق نشد.نكته دوم اين است كه اين ائتلاف بر پايه 3 مبنا  وشاخص تشكيل شد: كارآمدي ، مقبوليت و مشروعيت. هر 3 آقايان مشروعيت را دارند. 2 شاخص ديگر را نيز مردم تعيين مي كنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قبل از ثبت نام قرار بود كه بر پايه اين شاخص ها تصميم گيري شود. كارآمدي و مقبوليت آقاي قاليباف در نظر سنجي ها بالاتر بوده است.شما انتظار داريد ايشان كنار برود؟ شما بايد اين سوال را از دو كانديداي ديگر بپرسيد كه چرا كناره گيري نكردند. جو عمومي علماي بزرگ نسبت به ايشان كاملا مثبت است پس مشروعيت كاملي  دارند.

آيا شما با اصلاح طلبان همكاري مي كنيد؟

بله . ما داخل ستادمان از اين دوستان استفاده  مي كنيم و در تيم ما هم حضور دارند. .منتها اصلاح طلبي كه معتقد به مباني نظام ، ولايت فقيه و قانون اساسي باشد. در كابينه ي آقاي قاليباف هم اگر شخصي اين 3 مشخصه را داشته باشد مي تواند حضور داشته باشد و از توانايي هايشان استفاده مي گردد و مشكلي ندارد.

آيا دكتر قاليباف را صالح مي دانيد؟

شخص آقاي قاليباف را صالح مي دانم.

ايشان در دوره اي در نيروي انتظامي فعاليت كرده اند. امكان نظامي اداره كردن مملكت توسط ايشان وجود دارد؟

به هيچ وجه.ايشان يك بسيجي بوده اند.كارنامه ايشان در اداره كردن شهرداري تهران مشخص است.اين كار پيش داوري و جفا است. ايشان حتي از اطرافيان و همشهري هاي خود در اداره شهرداري استفاده نكرده است. رتبه ي مشهدي ها در مديريت شهرداري تهران هشتم است در حالي كه رتبه ي اراكي ها چهارم يا پنجم مي باشد.

بي نظم ترين ستاد انتخاباتي استان مركزي از لحاظ مديريت مربوط به ستاد آقاي قاليباف است با 4 رييس ستاد.نظر  شما چيست؟

اين ايراد هم وارد است و هم جفا. جفا از آن جهت كه برخي افراد ارتباط هايي گرفتند و از نام استاني سوء استفاده كردند. از نقطه نظر حزبي يك جمعيت پيشرفت و عدالت و توسعه است كه آن را افراد خاصي پيگيري مي كنند. هركسي كه برگه اي را دريافت مي كند سعي مي كند به استانداري و فرمانداري برود و به عنوان ستاد مردمي حاميان دكتر قاليباف پوشش بگيرد.اين كار اشتباهي است.

ستاد مركزي حاميان مردمي دكتر قاليباف رياستش بر عهده بنده است.

پس آن 3 نفر ديگر كه حكم گرفتند چه وظيفه اي دارند؟

اين سوال را بايد از آن ها بپرسيد. طيف هاي مختلف احكام مختلف دارند و به آن ها تذكر داده شده است كه  از ستاد مركزي تمكين بكنند ولي اين بداخلاقي انجام شده است. آن ها مي توانند در قالب شوراي هماهنگي استان به فعاليت خودشان ادامه دهند.

آيا آقاي قاليباف يك تكنوكرات است؟

اصلا. اما ايشان اعتقاد دارند كه روش علمي در مديريت توام با در نظر گرفتن مباني ارزشي نظام در نظر گرفته شود.اما تكنوكراتي غربي كه هدف پس زدن دين است آقاي قاليباف هيچ اعتقادي به اين موضوع ندارد.

در پايان اگر نكته اي باقي مانده بفرماييد؟

تمام دوستان را به وحدت بين تمام سلايق و كانديداها توصيه مي كنم. همان گونه كه به تمام همكارانم در ستاد هاي مختلف استان ها اعلام كرده ام كه از هر گونه تنش و تخريب دوري بكنند.مسئوليت هر تنشي به عهده ي خودشان است.شيوه ي تبليغي ما سالم است. در ستاد هاي ما اسراف و ولخرجي مشاهده نمي شود و ما از اين كار جلوگيري كرديم. قصد حركت هاي ضد تبليغي هم نداريم.

در پايان از شما هم تشكر مي كنم.


دسته بندي : اجتماعي
پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي ، فعالترين پايگاه خبري استان در سال ۱۳۹۱، اخيرا تصميم گرفته است به منظور افزايش شور انتخاباتي در ميان مردم استان و آشنايي با برنامه هاي ستاد هاي انتخاباتي كانديدا هاي رياست جمهوري و مواضع ان ها در باره موضوعات مختلف گفت و گويي اختصاصي را با روساي ستاد هاي استاني آنها انجام دهد.

 

 

 

 

در همين راستا در نظر داريم كه در روزهاي آينده اين گفتگوها را با آن ها انجام دهيم.در صورت حاضر نشدن هر يك از آقايان اين موضوع را به خوانندگان خبر مركزي اطلاع خواهيم داد.

روساي ستاد استاني كانديداها در استان مركزي بدين شرح است:

آقاي حميد گودرزي رييس ستاد علي اكبر ولايتي

آقاي حجت الله هاشمي رييس ستاد حسن روحاني

آقاي مهدي عربي رييس ستاد محمدباقر قاليباف

آقاي احمد سليم آبادي رييس ستاد محسن رضايي

آقاي داوود باقري رييس ستاد محمدرضا عارف

آقاي احمدرضا نوازني رييس ستاد سعيد جليلي

آقاي احمد سليم آبادي رييس ستاد محسن رضايي


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر علوم پس از مدتها سکوت در خصوص دریافت نامه جنجالی رئیس جمهور برای برکناری روسای دو دانشگاه تهران و تربیت مدرس، امروز واکنش نشان داد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از مهر کامران دانشجو صبح امروز در حاشیه دیدار با روسا و هیأت رئیسه دانشگاههای تهران با اشاره به خبرها و تحليل‌هاي مختلفي كه در رسانه‌ها درخصوص انتشار نامه رئيس جمهور منعكس شده است، اظهار داشت: اينجانب نامه مذكور را اول بهمن 1391 يعني 58 روز قبل از انتشار آن، در حاشيه جلسه هيأت دولت دريافت نمودم و در همان زمان در ديداري صميمانه با رياست محترم جمهوري، توضيحات مورد نظر را به استحضار ايشان رساندم و پس از آن تاكنون دستور جديدي اعم از كتبي يا شفاهي در اين رابطه ابلاغ نگرديده است، بديهي است در چنين مواردي نظرات تبيين مي‌شود اما تصميم نهايي بر اساس رعايت موازين و سلسله مراتب با رئيس جمهور محترم است و اوامر صادره اجرا مي‌گردد.

وي افزود: طبق اظهار مشاور ارشد رياست جمهوري، رئيس جمهور محترم از رسانه‌اي‌شدن موضوع مكدر شده و به مسئولين ذيربط تذكر داده‌اند.

وزير علوم همچنين در توضيح اظهار عدم اطلاع مديركل حوزه وزارتي از ابلاغ چنين نامه‌اي بيان داشت: با توجه به گفتگوي حضوري با رئيس محترم جمهور و اينكه نامه دريافتي از طريق دبيرخانه و سيستم پيام دولت وصول نشده بوده بنابراين مطلب ايشان مبني بر عدم دريافت نامه در آن زمان صحيح است.


دسته بندي : اجتماعي

به نام خدا

باز هم سال جديد فرا رسيد و شكوفه هاي بهاري كه سر در گريبان فرو برده بودند به يك باره تازه شدند و جهان چروكيده سرشار از زيبايي و عشق و نشاط شد.

در سال جديد خورشيدي اتفاقات مهمي در انتظار كشور و استانمان قرار دارد. يكي از مهم ترين رويداد هايي كه در اين سال در پيش رو داريم انتخابات رياست جمهوري و شورا هاي اسلامي شهر و روستا است. بر همگان واجب است كه در اين دو انتخابات اخلاق را سرلوحه كارشان قرار دهند. رهبر معظم انقلاب هم با اشاره به انتخابات رياست جمهوري، امسال را سال "حماسه سياسي،حماسه اقتصادي" نام گذاري كرده اند.

اما پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي در سال 1391 داراي فراز ها و فرود هاي زيادي بوده است. سعي كرديم براي جلب توجه خوانندگانمان و راحتي و آسايش آن ها شكل و قالب اين رسانه را تغيير دهيم به طوري كه تنها با تيتر خبرها روبرو شويد. البته لازم به ذكر است كه اين كار در سيستم وبلاگي به نام بلاگفا بسيار سخت مي باشد و دردسرهاي زيادي دارد اما ما اين مشكلات را تنها به خاطر شما تحمل كرديم.

در ارتباط با مسايل انتخابات شوراي شهر اراك و ستادهاي كانديداهاي مختلف رياست جمهوري و شوراي شهر نكات و هشدار هاي مهمي را در نظر گرفته ايم كه انشاء الله به زودي آن ها را منتشر خواهيم كرد. پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي در ايام انتخابات بر اساس اين موارد تصميم گيري خواهد كرد و اداره خواهد شد.

اما به جرئت مي توان گفت كه پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي در سال 1391 فعال ترين پايگاه خبري استان مركزي بود. اين موضوع را تمام كساني كه به حق و انصاف باور دارند تصديق مي نمايند. البته با اعلام اين خبر قصد ناراحت كردن همكاران عزيزمان را نداريم . اين ادعايي را كه ما در اوايل سال 1392 مي كنيم بدون تحقيق بدست نيامده است.

بازديد هاي اين پايگاه نسبت به سال گذشته از افزايش چشم گيري برخوردار بود. ميزان اثر گذاري " خبر مركزي" در جامعه استان مركزي و به خصوص در شهر اراك افزايش چشم گيري داشت. اجمالا پايگاه خبري تحليلي خبر مركزي پيشرفت هاي زيادي در سال 1391 داشت كه مواردي را كه ذكر نموديم تنها نمونه هايي از اين پيشرفت ها بود.

در پايان كلام باز هم تبريك و شادباشمان را عرضه مي كنيم به مردم با فرهنگ استان مركزي.  


دسته بندي : نظام آموزشي
فرایند نخستین ثبت نام پذیرش بدون آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی، ار هم اکنون در سامانه مرکز آزمون این دانشگاه آغاز شده است.

به گزارش خبر مركزي به نقل از مهر، داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه www.azmoon.org نسبت به خرید کارت اعتباری و سپس انجام مراحل ثبت نام تا 30 دی ماه اقدام کنند.

نتایج نهایی پذیرفته شدگان در بهمن ماه اعلام و دانشجویان از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری به کلاسهای درس خواهند رفت.

مهمترین شرایط پذیرش داوطلبان

پذیرش دانشجو از متقاضیان دارای مدرک کاردانی ناپیوسته یا پیوسته در دوره کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون براساس معدل مقطع کاردانی صورت خواهد گرفت.

پذیرش دانشجو در این دوره تنها برای نیمسال دوم سال تحصیلی 92-91 معتبر بوده و پذیرفته شدگان امکان ثبت نام با تاخیر در نیمسال بعدی را نخواهند داشت.

متقاضیان دارای مدرک کاردانی لازم است معدل خود را دقیقا مطابق معدل مندرج درمدرک کاردانی خود درج کنند و در صورت مغایرت معدل اعلامی بامعدل مندرج در مدرک کاردانی و در زمان ثبت نام در محل دانشگاهی از ادامه تحصیل فرد جلوگیری به عمل خواهد آمد.

برادران متقاضی این دوره باید از نظر خدمت وظیفه عمومی منعی برای ثبت نام و ادامه تحصیل نداشته باشند.

طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ناپیوسته به طور معمول دو سال است که تا حداکثر سه سال برای رشته های غیر آموزشی و چهار سال برای رشته های آموزشی قابل تمدید است.

مدت تحصیل در این دوره برای افراد مشمول خدمت وظیفه عمومی نباید از سه سال بیشتر شود.

داشتن مدرک کاردانی پیوسته یا کاردانی ناپیوسته و یا اشتغال به تحصیل در دوره کاردانی در سال تحصیلی 92-91 (که حداکثر تا 30 بهمن ماه سال جاری موفق به دریافت گواهینامه کاردانی شوند) الزامی است.

متقاضیان می توانند با پرداخت مبلغ 12 هزار و 100 تومان نسبت به خرید کارت اعتباری ثبت نام اقدام کنند و با ورود شناسه ثبت نام، رمز ثبت نام و کد امنیتی به صفحه ورود اطلاعات وارد شوند.

متقاضیان می توانند نسبت به انتخاب چهار محل دانشگاهی از یک رشته از میان رشته/ محل های ارائه شده در سامانه اقدام کنند و پس از تایید، کد پیگیری را دریافت و تا زمان اعلام نتایج نزد خود حفظ کنند.

متقاضیان محل های دانشگاهی که فقط پذیرش خواهران بومی دارند باید بومی یکی از نقاط تابعه استانی باشند که محل دانشگاهی مورد نظر آنان در آن استان قرار دارد.

رشته های آموزشی شامل رشته های آموزش ریاضی، آموزش علوم تجربی، تربیت معلم زبان و ادبیات فارسی، آموزش دینی و عربی، آموزش و پرورش ابتدایی و آموزش زبان انگلیسی است.

کارکنان محل های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مجاز نیستند رشته/محل های دانشگاهی که در آن خدمت می کنند را به عنوان محل تحصیل انتخاب کنند و چنانچه این موضوع رعایت نشود از ادامه تحصیل آنان جلوگیری به عمل خواهد آمد.

با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، شرکت دانش آموزان خارجی مقیم در دوره های خاص دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بلامانع است و مجوز ثبت نام پذیرفته شدگان متعاقب انجام تشریفات قانونی و بررسی صلاحیت های اقامتی اتباع مزبور خواهد بود و این افراد در صورت پذیرش از نیمسال آتی سال تحصیلی دانشگاه شروع به تحصیل خواهند کرد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مهلت نام نویسی در نخستین دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی از دقایقی قبل در سامانه مرکز آزمون این دانشگاه آغاز شد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از مهر، داوطلبان از امروز شنبه تا 30 دی ماه مهلت دارند با مراجعه به سامانه ثبت نام مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.org با پرداخت مبلغ 12 هزار و 150 تومان نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

بر اساس مصوبه کارگروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو، دانشگاه آزاد اسلامی در 5000 رشته/محل دانشگاهی در مقطع کارشناسی بدون برگزاری آزمون و براساس معدل کتبی دیپلم، دانشجو پذیرش می کند.

پذیرش در این مرحله در تمام کد رشته‌/محل های تحصیلی به روش متمرکز خواهد بود‌ که فقط معدل کتبی داوطلبان واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می‌گیرد و اسامی‌ پذیرفته‌شدگان در یک مرحله و به طور یک جا اعلام خواهد شد.

در روش بدون آزمون، هر داوطلب با توجه به شرایطش از نظر سهمیه بومی همچنین معدل کتبی دیپلم، به نخستین کد رشته/محل انتخابی که از نظر علمی برتری دارد (در مقایسه با سایر داوطلبانی که شرایط مشابه وی را دارند)، در صورت وجود ظرفیت معرفی می‌شود.

به منظور اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان، اقدامات زیر صورت می گیرد:

بررسی کد رشته/محل ‌های انتخابی داوطلبان و ذخیره کردن آنها به ‌همراه سایر اطلاعات آنان، تعیین نقطه یا اولویت قبولی هر داوطلب با توجه به شرایط و وضعیت وی (از هر لحاظ) و مقایسه‌ای که بین هر داوطلب با دیگر داوطلبان با وضعیت مشابه وی انجام می‌گیرد.

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان

از آنجا که پذیرش داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می‌پذیرد و نظر به اینکه دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان (ریاضی، تجربی ، انسانی و ....) متفاوت است، چنانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی که متقاضی آن می‌شود متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود که در این خصوص توجه داوطلبان را به جدول ذیل معطوف می‌دارد.

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و مجموعه آموزشی

نوع دیپلم  ریاضی فیزیک  علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی  علوم و معارف اسلامی   سایر عناوین دیپلم
 مجموعه آموزشی
 ریاضی و فنی مهندسی  100  74.4  31.4  31.4 31.4 
 علوم تجربی، کشاورزی  80.9  100  //  //  //
 علوم انسانی مجموعه 3 و 4  41.2  41.2  100  100  41.2
 هنر  100  100  69.8  69.8  69.8
 زبانهای خارجی  100  100  100  100  100

در صورت ضرورت در هر رشته /محل تعدادی از حائزین شرایط به صورت ذخیره اعلام خواهند شد.

نکات مهم در خصوص مدرک دیپلم داوطلبان
 
پذیرش دانشجو در این دوره تنها برای نیمسال دوم سال تحصیلی 92-91 معتبر بوده و پذیرفته‌شدگان امکان ثبت‌نام با تأخیر در نیمسال‌های بعدی را نخواهند داشت.
 
متقاضیان لازم است معدل کتبی خود را دقیقاً مطابق معدل مندرج در مدرک دیپلم خود درج کنند و در صورت مغایرت معدل اعلامی با معدل مندرج در مدرک دیپلم در زمان ثبت‌نام در محل دانشگاهی از ادامه تحصیل فرد جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 
برادران متقاضی این دوره باید از نظر خدمت وظیفه عمومی منعی برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل نداشته باشند.
 
داشتن دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه یا گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی نظام جدید متوسطه و یا اشتغال به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی در سال تحصیلی 92-91 (که حداکثر تا 30 بهمن ماه سال جاری موفق به دریافت گواهینامه پیش‌دانشگاهی شوند) الزامی است.
 
دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام جدید که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این دوره را ندارند.
 
دارندگان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، همچنین دارندگان مدرک کاردانی پیوسته یا شاغلین به تحصیل در دوره‌های کاردانی که حداکثر تا 30 بهمن ماه سال جاری موفق به دریافت گواهینامه کاردانی می‌شوند حق ثبت‌نام در این دوره را دارند.
 
حق انتخاب 4  رشته شهر
 
متقاضیان می‌توانند نسبت به انتخاب چهار رشته/شهر از یک مجموعه و یک نظام آموزشی از میان رشته‌/شهرهای ارائه شده در سامانه اقدام و پس از تأیید، کد پیگیری را دریافت و تا زمان اعلام نتایج نزد خود حفظ کنند.
 
رشته/شهرهای انتخابی می‌تواند از میان رشته/شهرهای نظام آموزشی تمام وقت یا نظام آموزشی پاره‌وقت از یک مجموعه و یک نظام آموزشی صورت پذیرد.
 
مدت مجاز تحصیل
 
حداکثر مدت مجاز تحصیل در نظام آموزشی پاره‌وقت برای افراد غیر مشمول بیش از حداکثر مدت مجاز تحصیل در نظام آموزشی تمام وقت است و برای افراد مشمول خدمت وظیفه عمومی، سنوات تحصیل در نظام آموزشی پاره وقت همانند نظام آموزشی تمام وقت دوره کارشناسی پیوسته است.
 
متقاضیان نظام آموزشی پاره‌وقت باید بومی یکی از نقاط تابعه استانی باشند که محل دانشگاهی مورد نظر آنان در آن استان قرار دارد.
 
دانشجوی بومی به فردی اطلاق می‌شود که حائز یکی از سه شرط زیر باشد
 
سه سال آخر تحصیل وی در دوره نظام قدیم متوسطه یا پیش‌دانشگاهی نظام جدید بر طبق گواهی اداره کل آموزش و پرورش استان در یکی از مناطق تابعه استان مربوطه باشد.
 
محل تولد وی بر طبق مندرجات شناسنامه در یکی از شهرها یا بخش‌های تابعه استان و محل سکونت متقاضی یا والدین او قبل از پذیرش در محدوده استان مربوط باشد.
 
متقاضیان واجد یکی از شرایط فوق در استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و یا رضوی می‌توانند رشته‌های دایر در واحدها یا مراکز دارای قید پذیرش بومی و مستقر در هر یک از سه استان را به عنوان انتخاب‌های خود منظور کنند.
 
متقاضیانی که تمایل به انتخاب رشته/شهر از مجموعه‌های متفاوت در هر یک از نظام‌های آموزشی را دارند می‌توانند مجدداً با خرید اینترنتی کارت اعتباری ثبت‌نام نسبت به انتخاب 4 رشته/شهر دیگر از سایر مجموعه‌های شش گانه با رعایت شرط انتخاب چهار رشته از یک مجموعه و یک نظام آموزشی اقدام کنند.
 
نکاتی در خصوص رشته های خاص بدون آزمون
 
متقاضیان رشته مهندسی دریا ـ دریانوردی باید علاوه بر داشتن سلامت کامل جسمی از نظر بینایی و کوررنگی کاملاً سالم باشند.
 
متقاضیان رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی باید ضمن نداشتن معلولیت‌های حاد جسمی، بیماری قلبی و تنفسی نیز نداشته باشند.
 
متقاضیان رشته‌های نمایش ـ بازیگری و نمایش ـ کارگردانی باید ضمن نداشتن معلولیت‌های حاد جسمی، بیماری‌های قلبی و تنفسی نیز نداشته باشند و دارای سلامت کامل بینایی، شنوایی و کلامی باشند در غیر این صورت از ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.
 
ممنوعیت ثبت نام کارکنان دانشگاه آزاد
 
کارکنان محل های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مجاز نیستند رشته/شهرهای محل دانشگاهی که در آن خدمت می‌کنند را به عنوان محل تحصیل انتخاب کنند.
 
چنانچه این موضوع رعایت نشود، از ادامه تحصیل آنان جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 
شرایط ثبت نام اتباع
 
با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، شرکت دانش‌آموزان خارجی مقیم در دوره‌های خاص دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بلامانع است اما مجوز ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان متعاقب انجام تشریفات قانونی و بررسی صلاحیت‌های اقامتی اتباع مزبور خواهد بود و این افراد در صورت پذیرش از نیمسال آتی سال تحصیلی دانشگاه شروع به تحصیل خواهند کرد.
 
شرکت اتباع خارجی در نظام آموزشی پاره‌وقت مجاز نیست.
 
تذکرات مهم
 
محل تشکیل کلاس رشته‌های مهندسی کشاورزی با شاخه‌های مربوطه، تربیت بدنی و علوم ورزشی (برادران) و نقاشی ـ نقاشی عمومی واحد مشهد در محل مجتمع آموزشی گلبهار و محل تشکیل کلاس رشته‌ مهندسی کشاورزی ـ آب واحد فردوس در محل مجتمع آموزشی گلبهار مشهد و محل تشکیل کلاس رشته مدیریت بیمه واحد بندر لنگه در محل مرکز جناح است.
 
محل تشکیل کلاس رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی ـ ورزش همگانی و حسابداری ـ دولتی واحد شهرقدس در محل مرکز شهریار اعلام شد.

دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش از برگزاری امتحانات نهایی خردادماه مدارس از 25 اردیبهشت ماه لغایت 20 خردادماه با توجه به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری درخرداد ماه 92، خبرداد.

به گزارش عصر ايران به نقل از ایسنا، عبدالامیر عرفی، با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ24 خردادماه برگزار خواهد شد و در این راستا بخشی از فضاهای آموزش وپرورش دراختیار مجریان این امر قرار خواهد گرفت و تعداد کثیری ازهمکاران فرهنگی نیز درامر نظارت و اجرای این انتخابات سرنوشت ساز شرکت خواهند کرد و همچنین به منظور فراهم سازی شرایط حضور حداکثری مردم شریف ایران در این انتخابات ، براساس هماهنگی‌های به عمل آمده، امتحانات نهایی سال سوم متوسطه نظری، فنی وحرفه ای و دوره پیش دانشگاهی از 25 اردیبهشت ماه تا 20 خردادماه برگزار خواهد شد.

وی با اعلام اینکه امتحانات نهایی در سراسر کشور ، دارای سوالات واحد خواهد بود، خاطر نشان کرد: امتحانات داخلی ومیان پایه مدارس نیز در همین بازه زمانی در سطح مدارس برگزار خواهد شد.

دسته بندي : نظام آموزشي
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از تدوین مجموعه برنامه‌های فرهنگی و پرورشی روزهای پنج‌شنبه مدارس خبر داد. 

به گزارش خبر مركزي حسین هژبری، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: این معاونت مجموعه فوق برنامه‌ای را برای دانش‌آموزان جهت فعالیت در روزهای پنج‌شنبه تهیه کرده است.

وی با بیان اینکه برنامه تدوین شده از جنس کلاس رسمی درس نیست، گفت: برنامه‌های اردویی، فرهنگی و هنری برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

هژبری اضافه کرد: این برنامه در قالب مجموعه برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی تدوین شده و به معاونت‌های پرورشی و فرهنگی استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: معاونت پرورشی و فرهنگی استان‌ها، برنامه‌ها را متناسب با شرایط محیطی منطقه خود، بومی‌سازی کرده و به مدارس ابلاغ می‌کند.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش از تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری سال 92 به دلیل برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا دکتر حسین توکلی در گفت و گو باایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس استعلام از وزارت کشور برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه 24 خرداد 92 در سراسر کشور و براساس مواد 13 و 14 قانون انتخابات چنانچه در مرحله اول برای هیچ یک از داوطلبان اکثریت مطلق حاصل نشود انتخابات مرحله دوم در جمعه بعد از آن برگزار خواهد شد، با توجه به مراتب فوق آزمون سراسری سال92 در صبح و بعداز ظهر روزهای پنجشنبه ششم تیر و جمعه هفتم تیر و صبح شنبه هشتم تیر برگزار خواهد شد.

گفتنی است پیش از این زمان برگزاری آزمون سراسری، در تاریخ‌های 30 و 31 خرداد و اول تیر ماه اعلام شده بود.

وی با بیان اینکه مهلت ثبت نام آزمون سراسری امشب به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: تا کنون 710 هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.

وی با تاکید بر تسریع داوطلبان برای ثبت نام در کنکور اظهار کرد: با تجمیع آزمون‌های سراسری دانشگاه‌های دولتی و آزاد، امسال دانشگاه آزاد هیچ کنکور جداگانه‌ای برگزار نخواهد کرد بنابراین داوطلبان دانشگاه آزاد نیز باید همزمان با سایر داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش در کنکور ثبت‌نام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش از تمدید مهلت ثبت‌نام کنکور 92 تا روز دوشنبه 27 آذر خبر داد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به تمدید مهلت ثبت‌نام کنکور تا روز دوشنبه 27 آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org، گفت: برای ارائه تسهیلات به داوطلبانی که تاکنون برای انجام ثبت‌نام اقدام نکرده‌اند مهلت ثبت‌نام تمدید شد.

وی با اشاره به نحوه انتخاب رشته و پذیرش داوطلبان در کد رشته‌های دانشگاه آزاد در کنار سایر دوره‌ها و دانشگاه‌ها، گفت: داوطلبان باید بدانند که پس از ثبت‌نام و در هنگام توزیع کارت آزمون باید نسبت به پذیرش در دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و یا غیره اعلام علاقه مندی کنند و در حال حاضر نگران این مسئله نباشند.


دسته بندي : نظام آموزشي
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به تغییر شرایط تحصیلی برای شرکت نامزدهای انتخاباتی در انتخابات شوراها بیان داشت: مدرک لیسانس در شهرهای بزرگ شرط حضور کاندیداها در انتخابات شوراهاست.

به گزارش خبر مركزي رمضان شجاعی کیاسری در گفتگو با مهر، با اشاره به بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در جلسه امروز این کمیسیون بیان داشت: موادی از طرح اصلاحیه این قانون در جلسه کمیسیون شوراها مطرح شد که یکی از این موارد بحث شرایط مدرک تحصیلی کاندیداها بود که مقرر شد نامزدهای انتخاباتی با مدرک تحصیلی لیسانس به بالا در انتخابات شوراها شرکت کنند و از سوی دیگر اصلاحیه قانون انتخاب شهرداران نیز مورد برسی قرار گرفت که این قانون نیز به رای گذاشته شد اما تصویب نشد. 

وی درباره شرایط تحصیلی کاندیداهای شوراهای شهر و روستا توضیح داد: در شهرهایی که جمعیت آنها کمتر از ۲۰ هزار نفر است، نامزدها می‌توانند با داشتن مدرک تحصیلی فوق دیپلم در انتخابات شرکت کنند و در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر، لازم است که کاندیداها مدرک لیسانس داشته باشند.

نماینده ساری با بیان این مطلب که کمیسیون شوراها طرح اصلاح قانون شوراها را تا ماده 73 مورد بررسی قرار داده است، اظهار داشت: قرار بر این بود که مبحث شورایاران نیز در این جلسه مطرح شود که به علت کمبود وقت بررسی این مساله به جلسه بعدی موکول شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
مهر: معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با اشاره به برگزاری جلسات این دانشگاه با وزارت علوم در خصوص حذف کنکور اعلام کرد که 1540 رشته محل در این دانشگاه قابلیت حذف کنکور را دارد.

علیرضا دل افکار در گفتگو با مهر اضافه کرد: دانشگاه پیام نور طی جلساتی با وزارت علوم پیشنهاد حذف کنکور در یک هزار و 540 رشته محل را اعلام کرد.

وی گفت: هنوز تصمیم گیری درباره قطعیت حذف کنکور در این رشته ها اعلام نشده است.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با اشاره به اسامی رشته هایی که حذف کنکور در آنها اعمال خواهد شد، اظهار داشت: حذف کنکور در رشته های علوم پایه، علوم انسانی و کشاورزی همچنین دو رشته فنی و مهندسی صورت می گیرد.

به گفته دل افکار، پذیرش بدون کنکور در این رشته ها از سال تحصیلی آینده در دانشگاه پیام نور اعمال خواهد شد.

تازه ترین تصمیمات در خصوص حذف کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی به گفته رئیس دانشگاه آزاد و مدیر کل دفتر گسترش به مرحله اعلام رشته ها برای پذیرش بدون کنکور رسیده است.

پس از اعلام آمادگی دانشگاه آزاد برای حذف کنکور در مقطع کارشناسی، فرهاد دانشجو رئیس این دانشگاه در گفتگو با مهر، اعلام کرد که به احتمال زیاد حذف کنکور در رشته های پرطرفدار مثل حقوق و حسابداری اعمال خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه 3 هزار رشته محل مجوز پذیرش بدون آزمون را از وزارت علوم در دانشگاه های پیام نور، آزاد و غیردولتی خواهند گرفت، ادامه داد: در این هفته اسامی رشته هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند با برگزاری جلساتی توسط مرکز آزمون دانشگاه آزاد و سازمان سنجش اعلام خواهند شد.

به گزارش مهر، رئیس دانشگاه آزاد پیش از این اعلام کرده بود که وزارت علوم اجازه حذف کنکور را در مقطع کارشناسی این دانشگاه داده است.

در همین باره ابوالفضل حسنی - مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هنوز در این باره تصمیم جدی گرفته نشده و باید ابلاغیه ای به این دانشگاه اعلام شود.

وی در عین حال افزود: به علت خالی بودن صندلیها در دانشگاهها ابتدا لازم است با زیر نظامها جلساتی برگزار شود که در این زمینه هم اکنون در حال برگزاری جلساتی با دانشگاه پیام نور هستیم.

به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم، پس از نتیجه گیری با پیام نور، این جلسات با دانشگاه آزاد برگزار می شود و همانطور که رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرد پذیرش بدون کنکور از بهمن ماه عملی خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
در آزمون سراسری سال ۹۲ هر یک از داوطلبان می‌توانند براساس شرایط خود، متقاضی یکی از سهمیه‌های مصوب این آزمون باشند. 

به گزارش خبر مركزي به نقل از فارس، در آزمون سراسری سال 92 چهار سهمیه مناطق، شاهد و ایثارگر، آموزگاران و بهیاران وجود دارد و داوطلبان این آزمون براساس شرایط خود می‌توانند متقاضی یکی از این سهمیه‌های مصوب باشند.

*سهمیه مناطق

شرکت کنندگان در آزمون سراسری سال 92 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه جزو یکی از سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 محسوب می‌شوند و بر این اساس داوطلبان متقاضی سهمیه مناطق باید قسمت مربوط در بند 16 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی را علامتگذاری کنند.

بر اساس مصوبه سی و پنجمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه‌ریزی کنکور سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش‌دانشگاهی، دو سال آخر دبیرستان و هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای یا کار و دانش) جزو یکی از سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 محسوب می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش که دوره پیش دانشگاهی را گذرانده‌اند، در آزمون سراسری سال 92 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان)، که تحصیل کرده‌اند جزو یکی از سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 هستند.

*سهمیه شاهد و ایثارگر

رزمندگانی که بر اساس ماده 1 و تبصره‌های چهارگانه ماده مذکور در آئین‌نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ 31 شهریورماه سال 59 تا 31 شهریورماه سال 67 حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران(سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرد.

داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد رهگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلی که در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع تعیین می‌شود.

مدت حضور یا خدمت در جبهه سربازان و پاسداران وظیفه و همچنین تعهدات و مأموریت‌های خدمتی پرسنل وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های نظامی در جبهه و نیز طرح 6 ماهه دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی‌شود.

بسیجیان فعال و عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.

فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلبانی که پدر و یا مادر آنان تنها دارای مدت حضور در جبهه هستند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌باشند.

کد رهگیری 12 رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان(حسب مورد سپاه پاسداران و نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است، لذا داوطلبان باید برای هر آزمون، کد رهگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.

جانبازان 25 تا 69 درصد، فرزند و همسر جانبازان 50 درصد و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا، مفقودین و اسرا و جانبازان 70 درصد و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهید) برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نامی اقدام کنند.

گفتنی است، این قبیل داوطلبان باید در فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت‌نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تأیید سهمیه ارسال شود و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.

آندسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ 31 شهریورماه سال 59 تا 31 شهریورماه سال 67 حداقل 6 ماه پیوسته و یا 9 ماه ناپیوسته علاوه بر میزان موظفی شرکت در عملیات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند، با تأیید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) می‌توانند از مزایای این قانون استفاده کنند.

براساس این گزارش، این قبیل افراد می‌توانند ابتدا به واحدهای تابعه مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید نهایی قرار گیرد. این قبیل داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت‌نامی نسبت به درج کد 12 رقمی پیگیری در محل مربوط نیز اقدام کنند.

خاطرنشان می‌شود، جانبازان با درصد جانبازی حداقل 25 درصد و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه و با ارائه کارت جانبازی و یا آزادگی، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تکمیل کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرند و در گزینش نهائی به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازی و یا مدت اسارت اضافه شود.

ضمنا این قبیل داوطلبان نیازی به دریافت کد 12 رقمی رهگیری از سپاه پاسداران را ندارند.

داوطلبان استفاده کننده از سهمیه‌های بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین و جهاد کشاورزی، در صورت عدم تأیید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه کنند.

آن‌دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یک بار در رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه آزمون سراسری (برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال 1368 به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال 1376 به بعد) پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت‌نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور را در آزمون سراسری را ندارند.

بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه‌ریزی کنکور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل که با استفاده از سهمیه‌های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته‌های تحصیلی دوره‌های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی و یا دوره‌های مجازی (به جز دوره‌های روزانه در دانشگاه‌های دولتی) قرار گرفته‌اند، در صورت انصراف از رشته قبولی خود تنها یک‌بار، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه‌های مربوط در آزمون سراسری هستند.

بنابراین گزارش، فرزند و همسر جانبازان 25 تا 49 درصد پس از شرکت در آزمون، در صورتیکه مجاز به انتخاب رشته شوند، پس از دریافت کارنامه اولیه می‌توانند نسبت به علامتگذاری بند مربوطه در فرم انتخاب رشته اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از انتخاب رشته به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تأیید سهمیه ارسال شود.

بدیهی است، این قبیل داوطلبان در صورت داشتن سایر ضوابط و شرایط و کسب حدنصاب نمره علمی در ظرفیت باقیمانده سهمیه شاهد (5 درصد) پذیرش می‌شوند و همچنین این داوطلبان نیازی به مراجعه به سایت ایثار نیز ندارند.

*سهمیه آموزگاران

آموزگاران دیپلمه رسمی (قطعی ـ آزمایشی) یا پیمانی که حداقل سه سال در مناطقی که آموزش و پرورش تعیین کرده است، خدمت کرده باشند و در حال حاضر نیز شاغل باشند، می‌توانند برای استفاده از سهمیه رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با دریافت فرم مخصوص از نواحی و یا مناطق آموزش و پرورش (مطابق فرم شماره 3 مندرج در صفحه 43 دفترچه راهنما) و نگهداری آن نزد خود از سهمیه مزبور استفاده کنند.

لازم به ذکر است، پذیرفته شدگان رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره با سهمیه آموزگاران، بورسیه وزارت آموزش و پرورش نخواهند بود.

داوطلبانی که با توجه به ضوابط علاقه‌مند به استفاده از سهمیه آموزگاران در رشته راهنمایی و مشاوره باشند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه‌ها، برحسب مورد وضعیت خود را با علامتگذاری قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی مربوط تعیین کنند و مدارک لازم را نیز تهیه تا از اولویت اختصاص داده شده برای رشته ذیربط استفاده کنند.

*سهمیه بهیاران

بهیاران دارنده دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید (کار و دانش) مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش که به حرفه بهیاری اشتغال دارند، می‌توانند با تهیه گواهی لازم از سازمان متبوع و نگهداری آن نزد خود منحصرا برای ورود به رشته پرستاری از سهمیه بهیاران استفاده کنند.

مطابق مصوبات سی و هفتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در تاریخ 6 مردادماه سال 87 این مصوبه در آزمون سراسری سال 1392 برای آخرین سال اجرا می‌شود.

دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی برای دارندگان مدرک دیپلم بهیاری نظام جدید(کار و دانش) و اشتغال به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی به شرط فراغت از تحصیل تا تاریخ 31 شهریورماه سال 92 الزامی است.

داوطلبانی که با توجه به ضوابط، علاقه‌مند به استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری باشند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه‌ها، برحسب مورد وضعیت خود را با علامتگذاری قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی مربوط تعیین کنند و مدارک لازم را نیز تهیه کرده تا از اولویت اختصاص داده شده برای رشته ذیربط استفاده کنند.


دسته بندي : نظام آموزشي
ثبت‌نام برای شرکت در بزرگترین ماراتن علمی کشور از فردا و همزمان با روز دانشجو در سراسر کشور آغاز می‌شود. 

به گزارش خبر مركزي حسین توکلی، مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با فارس، گفت: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 92 از فردا، پنج‌شنبه 16 آذرماه آغاز می‌شود و تا روز شنبه 29 آذرماه ادامه دارد.

وی با اشاره به انتشار دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری سال 92بر روی سایت سازمان سنجش گفت: اطلاعیه این سازمان حاوی شرایط، ضوابط، نحوه ثبت‌نام و برنامه زمانی آزمون سراسری سال 92 در روز دوشنبه، 13 آذرماه در نشریه پیک سنجش منتشر شده است و به طور مجدد این اطلاعیه در نشریه پیک سنجش روز 20 آذرماه نیز منتشر می‌شود.

*داوطلبان مجاز به ثبت‌نام در کنکور 92

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان داشت: دارندگان دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه و دارندگان گواهی‌نامه دوره پیش دانشگاهی و شاغلین به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریورماه سال 92 موفق به اخذ دوره پیش دانشگاهی می‌شوند حق انتخاب در این آزمون را خواهند داشت.

توکلی بیان داشت: دارندگان مدرک کاردانی دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای که تا تاریخ 31 شهریورماه فارغ التحصیل می‌شوند حق ثبت‌نام در کنکور سراسری سال 92 را دارند.

به گفته وی براساس ضوابط، هر یک از دارندگان دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه یا دارندگان مدرک پیش دانشگاهی نظام آموزش متوسطه به ترتیب بدون توجه به دیپلم نظام قدیم و گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی با مطالعه دقیق اطلاعیه و دفترچه راهنمای شماره یک و براساس رشته‌های تحصیلی مندرج در جداول شماره 6،5،4،3،2 می‌توانند در یکی از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجه ثبت‌نام کنند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش تصریح کرد: سوابق تحصیلی دیپلمه‌های شاخه‌های نظری نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که از سال 84 تا 91 امتحانات آنان به صورت سراسری و کتبی برگزار شده است همانند آزمون سراسری سال 91 تا میزان حداکثر 25 درصد و با تأثیر مثبت در آزمون سراسری سال 92 اعمال خواهد شد.

توکلی اضافه کرد: این داوطلبان باید با توجه به سال اخذ دیپلم به شرحی که در دفترچه و اطلاعیه راهنما آزمون سراسری سال 92 آمده است، نسبت به تکمیل تقاضانامه الکترونیکی ثبت‌نام اقدام کنند.

به گفته وی آندسته از داوطلبان که دیپلم خود را قبل از سال 83 اخذ کرده‌اند باید براساس ضوابط در دفترچه راهنما درج شده ثبت‌نام کنند.

*داوطلبانی که حق ثبت‌نام در کنکور 92 را ندارند

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تأکید کرد: متقاضیانی که از سال‌های تحصیلی 63 و 64 به بعد در رشته‌های تحصیلی متمرکز و نیمه متمرکز آزمون سراسری پذیرفته شده‌اند حق ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 92 را ندارند.

توکلی گفت: پذیرفته شدگان دوره‌های روزانه آزمون سراسری سال 91 اعم از پذیرفته شدگان رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز نیز حق ثبت‌نام در آزمون سراسری سال آینده را نیز ندارند.

وی بیان داشت: دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای نظام جدید آموزش متوسطه و کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و مدرک کاردانی هستند نیز حق شرکت در آزمون سراسری سال 92 را نخواهند داشت.

*تشریح سه روش ثبت‌نام آزمون سراسری

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ثبت‌نام این آزمون به سه روش انجام می‌شود، افزود: خرید کارت اعتباری این آزمون به سه روش پرداخت اینترنتی، مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز بانکی و مراجعه به ادارات پست صورت می‌گیرد و ثبت‌نام در این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.or  خواهد بود.

توکلی اضافه کرد: در روش پرداخت الکترونیکی داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و دریافت دفترچه راهنمای شماره یک آزمون و پرداخت 106 هزار ریال از طریق کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت اینترنتی آنها فعال است نسبت به دریافت کارت اعتباری اقدام کنند.

وی گفت: در روش مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز بانکی نیز داوطلبان باید دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری سال 92 را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده و با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خود پرداز بانک صادرات و پرداخت هزینه 106 هزار ریال نسبت به خرید کارت اعتبار آزمون اقدام کند.

به گفته مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در روش سوم ثبت‌نام در آزمون سراسری داوطلبان باید به نزدیک‌ترین باجه‌های پستی مراجعه کرده و با پرداخت 106 هزار ریال نسبت به دریافت کارت اعتباری اقدام کنند.

*هزینه ثبت‌نام برای هر یک از گروه‌های آزمایشی مبلغ 106 هزار ریال است

توکلی تصریح کرد: داوطلبان آزمون سراسری سال 92 لازم است برای ثبت‌نام در هر یک از گروه‌های آزمایشی مدنظر خود مبلغ 106 هزار ریال را به عنوان وجه ثبت‌نام پرداخت کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: همچنین علاقه‌مندان به ثبت‌نام در دانشگاه‌‌های پیام‌نور و غیرانتفاعی نیز باید مبلغ 58 هزار ریال را بابت هزینه ثبت‌نام خود پرداخت کنند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در صورتی داوطلبان تمایل به شرکت در آزمون اختصاصی گروه‌های آزمایشی هنر و یا زبان‌های خارجی را نیز دارند، باید برای شرکت در هر یک از این گروه‌ها به طور جداگانه مبلغ 106 هزار ریال را پرداخت کنند.

توکلی افزود: داوطلبانی که قصد شرکت در رشته‌های تحصیلی دانشگاه ویژه فرهنگیان و شهید رجایی تهران را دارند با علامت‌گذاری بند 43 تقاضانامه الکترونیکی ثبت‌نام می‌توانند علاقه‌مندی خود را برای ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها اعلام کنند.

به گفته وی این داوطلبان همزمان با توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری سال 92 لازم است نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام با مبلغ 29 هزار ریال اقدام کنند.

*مشاهده اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان آزمون سراسری 92 از 30 بهمن‌ماه

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان آزمون سراسری سال 92 به منظور مشاهده و اصلاح از روز دوشنبه، 30 بهمن‌ماه تا روز پنج‌شنبه 3 اسفندماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد، افزود: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت این سازمان نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی خود اقدام کنند.

*مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون سراسری از 30 بهمن‌ماه

توکلی گفت: داوطلبان نظام جدید سال 84 و بعد از آن که موفق به مشاهده اطلاعات سوابق تحصیلی خود نمی‌شوند و اطلاعات سوابق تحصیلی مشاهده شده آنها مورد تأیید نیست و بر این اساس نتوانسته‌اند در آزمون سراسری سال 92 ثبت‌نام کنند، می‌توانند براساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون موضوع را از آموزش و پرورش پی‌گیری کنند.

به گفته وی این داوطلبان می‌توانند از روز 30 بهمن‌ماه تا 3 اسفندماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 92 اقدام کنند.

*طراحی سئوالات آزمون سراسری به صورت مفهومی

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه آزمون سراسری سال 92 در هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم تجربی،علوم انسانی،علوم ریاضی و فنی، هنر و زبان‌های خارجی در یک مرحله برگزار می‌شود، گفت: این آزمون به صورت تستی چهار گزینه‌ای است.

توکلی خاطرنشان کرد: طراحی سئوالات این آزمون دقیقا از کتب تعیین شده و اعلام شده در دفترچه شماره یک راهنمای شرکت در آزمون سراسری سال 92 خواهد بود.

وی افزود: از مباحث، فصل‌ها و بخش‌های حذف شده کتب که طی بخش‌نامه‌ رسمی وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است به هیچ عنوان سئوال طراحی نخواهد شد.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه سئوالات آزمون سراسری سال 92 به صورت مفهومی طراحی می‌شود، تصریح کرد: امر به معنای دشواری آزمون نخواهد بود.

*توزیع کارت ورود به جلسه کنکور از 26 خردادماه

توکلی گفت: توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری سال 92 و برگه راهنمای این آزمون از روز یکشنبه، 26 خردادماه آغاز و تا روز چهارشنبه 29 خردادماه ادامه دارد.

وی عنوان کرد: داوطلبان باید براساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در مهلت تعیین شده نسبت به پرینت کارت خود اقدام کنند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تأکید کرد: داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند نیز باید کارت‌های هر یک از امتحانات خود را به صورت جداگانه دریافت کند.

توکلی بیان داشت: آزمون سراسری سال 92 در دو نوبت صبح و بعداز ظهر روزهای پنج‌شنبه 30 خردادماه، جمعه 31 خردادماه و شنبه 1 تیرماه برگزار می‌شود.

*اعلام نتایج اولیه کنکور در هفته دوم مردادماه

به گفته وی نتایج اولیه آزمون سراسری سال 92 به صورت کارنامه در هفته دوم مردادماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ضرورت دارد پس از مطالعه دفترچه راهنمای شماره 2 نسبت به انتخاب کد رشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود اقدام کنند.

توکلی گفت: انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری سال 92 هفته سوم مردادماه انجام می‌شود.

*اعلام نتایج نهایی کنکور در نیمه دوم شهریورماه

وی با بیان اینکه فهرست اسامی پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال 92 نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود، تصریح کرد: فهرست اسامی پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های نیمه متمرکز این آزمون نیز نیمه اول مردادماه اعلام خواهد شد.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: کارنامه نهایی آزمون سراسری سال 92 برای داوطلبانی که انتخاب رشته خود را تکمیل کرده‌اند نیز نیمه اول مهرماه منتشر می‌شود.

توکلی در پایان تأکید کرد: فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 92 نیز اواخر دی‌ماه و اوایل بهمن‌ماه منتشر خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از موافقت وزارت علوم با حذف کنکور در دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از مهر، فرهاد دانشجو امروز در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اضافه کرد: پس از مذاکره با وزارت علوم و اعلام آمادگی دانشگاه آزاد برای حذف کنکور در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته وزارتخانه مذکور به این نتیجه رسید که کنکور می تواند در این دوره ها حذف شود.

وی گفت: با موافقت وزارت علوم، کنکور در 80 درصد رشته محلهای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و منتظر ابلاغیه این وزارتخانه در خصوص عملی کردن این اقدام هستم.

به گفته رئیس دانشگاه آزاد، به محض دریافت این ابلاغیه، جزئیات حذف کنکور در سامانه مرکز آزمون این دانشگاه درج می شود و شیوه پذیرش بدون کنکور از بهمن ماه در این دانشگاه اجرایی خواهد شد همچنین پذیرش بر اساس سوابق علمی و اولویتهای بومی انجام می شود.

دانشجو در خصوص تجمیع آزمونهای دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: آن بخش از رشته های کارشناسی که نیاز به برگزاری کنکور دارند، برگزار می شوند اما امیدوارم این شیوه برگزاری به صورت مشترک با سازمان سنجش صورت گیرد.


دسته بندي : نظام آموزشي
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام کنکور از پنجشنبه 16 آذر ماه، نحوه طراحی سوالات کنکور و همچنین تاثیر اجرای نظام تحصیلی جدید «3-3-6» آموزش و پرورش در کنکور را تشریح کرد.

به گزارش خبر مركزي ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به نحوه طراحی سوالات کنکور، تشریح کرد: منابع امتحانی کنکور بر اساس سه سال آخر متوسطه است، بنابراین سوالاتی که طرح می‌شود متشکل از دوره پیش دانشگاهی، سال‌های سوم و دوم دبیرستان و سال اول هم با وزن کمتری است.

وی با اشاره به اجرای طرح«3-3-6»در نظام آموزش و پرورش کشور و تاثیر آن در کنکور، اظهار کرد: در صورت اجرای این طرح، سوالات کنکور همچنان از سه سال آخر دوره متوسطه طراحی می‌شود.

خدایی همچنین در خصوص بازنگری منابع کنکور، گفت: اگر قرار باشد منابع کنکور بازنگری شود باید در کارگروه ماده 4 این کار صورت گیرد، این در حالیست که کارگروه تغییری برای منابع کنکور در دستور کار ندارد.

وی با اشاره به تصویب حذف کنکور 92 در بیش از 3000 کد رشته‌ دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی، گفت: شیوه نامه پذیرش دانشجو در این رشته‌ها در حال تهیه است و تا پیش از آغاز ثبت‌نام کنکور اعلام خواهد شد.

رییس سازمان سنجش در خصوص ساماندهی نظام پذیرش دانشجو، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را بررسی می‌کند و تحقق آن از اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی است که فراتر از وزارتین علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد است. بر این اساس ورودی‌های آموزش عالی کشور مدیریت می‌شوند و برنامه‌ریزی لازم برای نیازهای کشور انجام خواهد شد.

رییس سازمان سنجش در خاتمه با اشاره به مباحث مطرح شده در قالب حذف کنکور، گفت: حذف کنکور در 90 درصد کد رشته‌های امتحانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور قابل اجراست.

گفتنی است ثبت‌نام آزمون سراسری از 16 تا 25 آذر ماه انجام خواهد شد و زمان برگزاری کنکور 92 نیز 30 و 31 خرداد و اول تیر ماه تعیین شده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالی سازمان سنجش با اعلام خبر انتشار دفترچه راهنمای کنکور 92 ،‌گفت: ثبت‌نام آزمون سراسری از روز پنج شنبه 16 آذر آغاز می‌شود و تا شنبه 25 آذر ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبر مركزي دکتر حسین توکلی در گفت‌و‌گو با ايسنا، اظهار کرد: دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور مشتمل بر شرایط و ضوابط ثبت نام و شرکت در کنکور دوره‌های روزانه، شبانه،نیمه حضوری، مجازی، پیام نور، فرهنگیان و غیر انتفاعی دانشگاه‌ها از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر شد.

وی افزود: سایر شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی، سهمیه‌ها، مراحل آزمون، منابع آزمون و سایر اطلاعات مرتبط با آزمون سراسری نیز در دفترچه درج شده است.

3 روش ثبت‌نام در کنکور

توکلی با اشاره به پیش‌بینی روش‌های مختلف برای ثبت‌نام داوطلبان کنکور، گفت: ثبت‌نام کنکور، به یکی از روش‌های زیر و منحصرا از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org امکان‌پذیر است. لذا داوطلبان لازم است به یکی از سه روش پرداخت اینترنتی، مراجعه به دفاتر پستی و مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز (ATM)‌بانک صادرات ایران اقدامات لازم را بعمل آورند.

وی در توضیح روش اول یعنی پرداخت اینترنتی، گفت: مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش و دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام اولین اقدام است و با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام در این روش به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان باید به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب، با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ 106 هزار ریال به عنوان وجه ثبت نام، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره پرونده و رمز ورود) اقدام کنند. چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت نام در 2 و یا 3 گروه آزمایشی باشد، باید به ازای هر گروه آزمایشی مبلغ 106 هزار ریال دیگر پرداخت کند.

مشاور سازمان سنجش با تشریح روش دوم ثبت‌نام یعنی مراجعه به دفاتر پستی، تصریح کرد: مراجعه به دفاتر پستی برای تهیه دفترچه راهنمای شرکت در آزمون و کارت یا کارت‌های اعتباری به تعداد مورد نیاز اقدام اولیه است، بر این اساس متقاضی باید برای دریافت یک کارت اعتباری ثبت نام و دفترچه راهنمای شرکت در آزمون مبلغ 106 هزار ریال پرداخت کند. مبلغ 10 هزار ریال بابت هزینه توزیع دفترچه راهنما و کارت اعتباری ثبت نام نیز توسط دفتر پستی، از داوطلب دریافت می‌شود.

وی ادامه داد:‌ برای توزیع هر کارت اعتباری (کارت اعتباری گروه‌های آزمایشی دوم و یا سوم و یا کارت اعتباری علاقمندی به گزینش رشته‌های دانشگاه پیام نور و موسسات غیر انتفاعی)، مبلغ 3 هزار ریال دیگر نیز توسط دفتر پستی، از داوطلب دریافت می‌شود.

توکلی مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بانک صادرات ایران را روش سوم ثبت‌نام اعلام کرد و گفت:‌ دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام از طریق سایت اینترنتی سازمان، مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بانک صادرات و خرید کارت یا کارت‌های اعتباری به تعداد مورد نیاز، پرداخت الکترونیکی وجه ثبت‌نام با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز و دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره پرونده و رمز ورود) از مراحل این روش است.

وی ادامه داد:‌چنانچه داوطلبی علاقمند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دانگشاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی باشد، باید مبلغ 58 هزار ریال از طریق روش فوق پرداخت و نسبت به دریافت یک کارت اعتباری علاقمندی اقدام کند.

دکتر توکلی در ادامه خاطرنشان کرد:‌به منظور تسهیل در ثبت‌نام داوطلبان و دریافت اطلاعات کارت اعتباری روش‌های دیگری نیز در دست بررسی و اقدام می‌باشد که جزئیات آن از طریق سایت اینترنتی سازمان به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

مدارک و مراحل ثبت‌نام

مشاور سازمان سنجش با اشاره به سایر اقدامات لازم برای ثبت‌نام، تصریح کرد: پس از مطالعه دفترچه راهنمای شرکت در آزمون و آشنایی با کلیه شرایط و ضوابط آزمون داوطلب باید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام اقدام کند.

وی با اشاره به مدارک لازم برای ثبت‌نام به تهیه فایل عکس اسکن شده، عکس 3 در 4 یا 4 در 6، کارت اعتباری ثبت‌نام و تکمیل برخی فرم‌های پیش‌بینی شده در دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور اشاره کرد.

یک هشدار به داوطلبان کنکور

دکتر توکلی در خاتمه ضمن اعلام هشدار به داوطلبان، تاکید کرد:‌با توجه به برخی مشکلات ایجاد شده در آزمون‌های قبلی در خصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان که این موضوع اکثرا به وسیله داوطلبانی که در کافی نت ثبت‌نام می‌کنند رخ داده است، تاکید می‌شود چنانچه ثبت‌نام را توسط کافی نت‌ها انجام می‌دهید علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی حتما نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت کنید تا اشتباها عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نشود.


دسته بندي : نظام آموزشي
پس از انتشار گزارش فارس با عنوان «مسئول شیر رفت/تکلیف شیر مدارس چه می‌شود؟»، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش گفت: توزیع شیر بین دانش‌آموزان از ۱۸ آذر ماه آغاز می‌شود. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر توزیع شیر مدارس و بدقولی آموزش و پرورش درباره زمان توزیع شیر بین دانش‌آموزان، چندی پیش نیز علیرضا کریمیان «دبیر کمیته ملی شیر مدارس» که همواره پاسخگوی این موضوع بود به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری منصوب شد.

از آنجا که وحید کیارشی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و رئیس کمیته ملی شیر مدارس، با رسانه‌ها میانه خوبی ندارد و از زمان انتصاب تاکنون، به هیچ نشست خبری و گفت‌وگو با خبرنگاران رضایت نداده است، پرسش‌های متعددی درباره توزیع شیر و میزان وعده‌های آن مطرح شده بود.

خبرگزاری فارس نیز روز یک شنبه پنجم آذر ماه گزارشی تحت عنوان «مسئول شیر رفت/تکلیف شیر مدارس چه می‌شود؟» منتشر کرد.

عصر دیروز، سایت وزارت آموزش و پرورش، خبری را به نقل از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش منتشر کرد و از اجرایی شدن برنامه توزیع شیر مدارس تا دو هفته آتی خبر داد.

وحید کیارشی با بیان اینکه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توزیع شیر در مدارس آغاز خواهد شد، اظهار داشت: با آغاز برنامه شیر مدارس طی مصوبات شورای اقتصاد از سال‌های 79 و 80 در کشور، این برنامه هر ساله با توجه به شرایط و وضعیت اعتبارات، میزان جامعه هدف و تعداد دفعات توزیع شیر دستخوش تغییر شده است.

وی تعداد دفعات پیش‌بینی شده برای توزیع شیر در سال تحصیلی جاری را 70 نوبت خواند و تصریح کرد: با توجه به نظر کمیته ملی شیر مدارس این برنامه طبق روال گذشته در مدارس کشور انجام خواهد شد.

کیارشی با اعلام اینکه مطالبات سال گذشته پیمانکاران طرف قرارداد تأمین و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای برنامه در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت تا طی 4 مرحله تا پایان برنامه توزیع شیر مدارس به پیمانکاران طرف قرارداد پرداخت شود.

وی با تأکید بر اینکه معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ریاست کمیته ملی شیر مدارس کشور را عهده‌دار است، خاطرنشان کرد: برنامه توزیع شیر در مدارس از روز شنبه 18 آذر ماه 91 در جامعه هدف آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه سال 92 ادامه خواهد یافت.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش به اعلام نحوه برگزاری امتحانات در تمام پایه‌های تحصیلی پرداخت و گفت: در دو پایه سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی، امتحان نهایی برگزار می‌شود. 

به گزارش خبر مركزي عبدالامیر عرفی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به نحوه برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی اشاره کرد و اظهار داشت: در پایه‌های اول تا چهارم ابتدایی، ارزشیابی تحصیلی دانش‌آموزان به صورت «کیفی ـ توصیفی» است و توسط معلم بر اساس فعالیت‌های کلاسی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در پایه پنجم ابتدایی، بخشی از ارزشیابی دانش‌آموزان به صورت «کیفی ـ توصیفی» است و بخش عمده آن کمی است که در اختیار معلم و به صورت کتبی است.

عرفی به نحوه امتحانات دانش‌آموزان در پایه ششم ابتدایی اشاره کرد و گفت: در این پایه، امتحانات به صورت کتبی است و در سطح منطقه و با سؤالاتی که معلمان پایه ششم همان منطقه طرح می‌کنند، به طور هماهنگ برگزار می‌شود.

* امتحان نهایی 11 درس در رشته علوم انسانی و 10 درس در رشته‌های تجربی و ریاضی

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در خصوص نحوه برگزاری امتحانات مقطع راهنمایی بیان کرد: امسال که پایه اول راهنمایی نداشتیم و در پایه دوم و سوم راهنمایی نیز نحوه ارزیابی به صورت تلفیقی شامل نمرات کلاسی، فعالیت‌هایی که دانش‌آموز در کلاس انجام می‌دهد و نمره کتبی امتحان است.

وی با بیان اینکه در مقطع متوسطه، امتحانات به صورت کتبی برگزار می‌شود، گفت: در 11 درس رشته علوم انسانی و 10 درس رشته‌های علوم تجربی و ریاضی سال سوم متوسطه و 4 درس پیش‌دانشگاهی، امتحان نهایی برگزار می‌شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس کمیته آموزش عالی از حذف کنکور در دانشگاه‌های پیام‌نور و غیرانتفاعی خبر داد و گفت: کنکور نمی‌تواند در 80 درصد از رشته‌های دانشگاه آزاد حذف شود. 

به گزارش خبر مركزي رضا صابری، رئیس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، مهمترین اولویت‌ این کمیته را طرح سنجش و پژوهش دانشجو در دانشگاه دانست و گفت: در حال حاضر پذیرش دانشجو بر مبنای کنکور و تأثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی است.

وی با اشاره به قانون حذف کنکور در سال 86، افزود: باید از سال اول برنامه پنجم توسعه کنکور در کشور حذف می‌شد ولی عملا این اتفاق نیفتاد و هر سال با توجیهی این قانون به عقب افتاد.

*اهمیت کنکور برای بخشی از رشته‌ها

به گفته صابری برای روشن شدن تکلیف حذف کنکور، مجلس نهم به دنبال این است که بتواند طرحی را به تصویب برساند که هم سوابق تحصیلی در سنجش دانش‌آموزان و هم اهمیت کنکور برای برخی رشته‌های دانشگاهی در نظر گرفته شود.

*حذف کنکور 3 هزار رشته

عضو کمیسیون آموزش‌و‌تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اظهارنظر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر اینکه تا سال آینده می‌توانیم 80 درصد دانشجویان را بدون کنکور پذیرش کنیم، اظهار داشت: یکی از مباحث‌ مطرح شده در کمیته آموزش عالی ضرورت حذف کنکور برای رشته‌هایی است که هم‌اکنون دارای صندلی خالی هستند.

وی افزود: احتمال اینکه در دانشگاه آزاد پذیرش بدون کنکور در 80 درصد رشته‌ها صورت پذیرد، خیلی کم است؛ زیرا آنچه که در کارگروه به تصویب رسیده، حدود 3 هزار رشته است.

*حذف کنکور در آزمون پیام‌نور و غیرانتفاعی

وی پذیرش دانشجو بدون کنکور در این تعداد رشته را یک گام بسیار مهم و ارزشمند خواند و افزود: این اتفاق در آزمون آینده دانشگاه پیام‌نور و غیرانتفاعی نیز خواهد افتاد.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر قانون، اعتبارات و قدرت داشتم، یک سال دیگر به دوره ابتدایی اضافه می‌کردم تا این دوره هفت ساله شود. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش امروز در چهارمین همایش سراسری روز ملی خانواده که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار داشت: اگر دنیای امروز دچار معضل شده، به دلیل فروپاشی خانواده‌ها است.

وی با بیان اینکه تحول بنیادین در آموزش و پرورش به دو قسمت تقسیم می‌شود، گفت: یک بخش تحول بنیادین در آموزش و پرورش این است، کتاب‌هایی چاپ کنیم که دانش‌آموزان، مهندس و پزشک شده یا در المپیادها اول شوند؛ اما بخش دیگر تحول بنیادین این است که فرزندی را تربیت کنیم که انسان باشد.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: انسان شدن به این معنی است که دانش‌آموز برای خودش، پدر و مادر، همسایگان، اهالی محله، شهر و خداوند احترام قائل باشد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر فاصله‌ای بین پدر و مادر و فرزندان در حال افزایش است، افزود: بیشترین کاری که در تحول بنیادین انجام می‌دهیم، این است که پدر و مادر و فرزند عاشق هم باشند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر دغدغه‌های خانواده را برطرف نکنیم، تعلیم و تربیت با مشکل مواجه می‌شود.

وی به تدوین کتب ششم ابتدایی اشاره کرد و ادامه داد: کتاب ششم تعریف کرده‌ایم که ممکن است افرادی روی آن نظراتی بدهند، اما پشت این کتاب ششم، 100 فلسفه قرار دارد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه اگر می‌توانستم دوره ابتدایی را هفت ساله می‌کردم، افزود: اگر قانون، اعتبارات و قدرت داشتم، یک سال دیگر به دوره ابتدایی اضافه می‌کردم؛ به این معنی که پیش‌دبستانی را به دوره ابتدایی اضافه می‌کردم، چون اثرگذاری آن بالاست.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: یک خانواده وقتی خوب کار نمی‌کند، به جامعه ضرر می‌رساند؛ به همین دلیل بین خانواده و مدرسه باید ارتباط بسیار خوبی باشد و منظورمان از خانواده تنها جلسه پنج نفره با مدیر مدرسه نیست، بلکه تمام خانواده‌ها باید به مدرسه مرتبط شوند.

وی به هوشمندسازی مدارس نیز اشاره کرد و افزود: هوشمندسازی مدارس از هزار ندانستن‌ها و بلایا، بچه‌ها را نجات می‌دهد و یک نهضت بزرگ در کشور است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: داوطلبان کنکور سال 92 از همین امروز به سامانه ساهت مراجعه کنند و کد سابقه تحصیلی را دریافت کنند. 

عبدالامیر عرفی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به فعالیت سایت ساهت اظهار داشت: بر اساس قانون مکلف شدیم سوابق سجلی و نمرات امتحان نهایی تمام افرادی که دیپلم‌شان را از سال 1384 به بعد گرفتند، به سازمان سنجش ارائه دهیم.

وی ادامه داد: بر این اساس، نمرات 10 درس رشته‌های ریاضی و تجربی و 11 درس رشته انسانی که آزمون آنها به صورت نهایی برگزار شده است، به سازمان سنجش ارائه می‌شود.

عرفی اضافه کرد: این اقدام در سال گذشته بر اساس اعلام مسئولان سازمان سنجش به خوبی انجام شد و در سال‌جاری نیز جلسه‌ای با مسئولان سازمان سنجش داشتیم و مقرر شد این روال با تغییرات جزئی ادامه یابد تا اشکالات جزئی نیز برطرف شود.

وی افزود: داوطلبان کنکور سال 92 از همین امروز به سامانه ساهت در سایت مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنند و با ارائه کد دانش‌آموزی محل تحصیل، سوابق تحصیلی و سجلی خود را مشاهده کرده و در صورت نبود مشکل، تأیید کرده و کد سابقه تحصیلی را دریافت کنند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: داوطلبان در صورت مشاهده مغایرتی در اطلاعات سوابق تحصیلی و سجلی خود، در همان محل اعلام کرده تا بررسی و تصحیح شود.

وی از دواطلبان کنکور خواست تا سریع‌تر به مشاهده سوابق تحصیلی و سجلی خود و دریافت کد سوابق تحصیلی بپردازند.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کارگروه سوابق تحصیلی به ریاست کامران دانشجو در وزارت علوم خبر داد و از جدی گرفته نشدن افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان گله کرد.

به گزارش خبر مركزي رضا صابری در گفتگو با مهر، اضافه کرد: جلسات کارشناسی همچنان ادامه دارد و معتقدیم تا به نتیجه گیری نرسیم موضوع در صحن علنی مجلس مطرح نمی شود، در همین باره نظرات کلی از سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت و علوم همچنین دانشگاههای آزاد و پیام نور به دست آوردیم.

وی گفت: بررسی این موضوع که قانون حذف کنکور مصوب سال 86 با اصلاحاتی قابل اعمال شود یا ارائه طرح جدیدی متناسب با قابلیتهای دانشگاهها در دستور کار کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد.

به گفته عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، راهکار مد نظر این است که به تدریج باید از آزمون تخصصی فعلی فاصله گرفت و نقش این کنکور را در ظرفیتهای دانشگاهی به حداقل ممکن تقلیل داد از سوی دیگر باید به سمت اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلب پیش رفت اما مهم راهکار این موضوع است.

صابری در همین باره از تشکیل کارگروهی در وزارت علوم با ریاست وزیر علوم و عضویت وزرای آموزش و پرورش و بهداشت یا نمایندگان، همچنین روسای دانشگاههای آزاد اسلامی و پیام نور و رئیس کمیته آموزش عالی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین رئیس سازمان سنجش خبر داد.

به گفته رئیس کمیته آموزش عالی، یکی از وظایف این کارگروه پاسخ دادن به این سوال است که آیا می توان در برخی رشته ها بدون آزمون پذیرش صورت گیرد.

وی با یادآوری این موضوع که در کنکور سال 92 تنها 25 درصد سوابق تحصیلی به صورت مثبت اعمال خواهد شد این امر را به آن معنا دانست که هنوز از سوابق تحصیلی برای پذیرش در دانشگاهها به درستی استفاده نمی شود.

وی گفت: به عبارت دیگر سابقه تحصیلی هنوز ملاکی برای سنجش انتخاب نشده و کار سختی که باید انجام داد انتخاب ابزار مناسب برای اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلب است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ برنامه امتحانات نهایی دی ماه خبر داد. 

به گزارش خبر مركزي به نقل از فارس، عبدالأمیز عرفی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه برنامه امتحانات نهایی نوبت دی ماه به تمام استان‌ها ابلاغ شده است، گفت: امتحانات دانش‌آموزان از دوم دی ماه تا بیست و چهارم بهمن ماه 91 برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امتحانات رأس ساعت 8:30 صبح آغاز می‌شود و به ادارات کل آموزش و پرورش توصیه شده است، برنامه امتحانات در معرض دید دانش‌آموزان و داوطلبان قرار گیرد.

عرفی افزود: تمام دانش‌آموزان، داوطلبان و کسانی که از طریق مراکز آموزش از راه دور و مدارس بزرگسالان تحصیل می‌کنند، مشمول این برنامه هستند.

وی با اشاره به برنامه امتحانات نهایی دی ماه مدارس خارج از کشور، تصریح کرد: برنامه ابلاغ شده مربوط به امتحانات دانش‌آموزان پایه دوم و سوم راهنمایی و پایه‌های اول، دوم، سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی است.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه برنامه امتحانات نهایی دی ماه شامل نظام سالی ـ واحدی و نیم‌سالی می‌شود، خاطرنشان کرد: امتحانات دانش‌آموزان خارج از کشور در دو ساعت متفاوت برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: ساعت برگزاری امتحان در کشورهایی که ساعت آنها، دو ساعت قبل از گرینویچ است، 10 صبح و کشورهایی که دو ساعت بعد از گرینویچ است، 16 بعدازظهر خواهد بود.


دسته بندي : نظام آموزشي
هیئت دولت مصوبه تعرفه ثبت‌نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۹۲ را تصویب کرد. 

به گزارش خبر مركزي به نقل از فارس، هیئت دولت در تصویب‌نامه شماره 512 خود تعرفه ثبت نام داوطلبان شرکت در آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1392 را تعیین کرد.

هیئت‌وزیران در جلسه مورخ 2/7/1391 بنا به پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و به استناد ماده (68) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ـ مصوب 1380 ـ این مصوبه را به شرح زیر ابلاغ نمود:

تعرفه ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1392 به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، تعیین می‌گردد.

این مصوبه به امضای معاون اول رییس جمهور ـ محمدرضا رحیمی رسیده است.

جدول حق ثبت نام سال 1392 داوطلبان آزمونهای ورودی را می توانید در اینجا مشاهده کنید.


دسته بندي : نظام آموزشي
دبیر شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، از بازنگری بنیادین در منابع آزمونهای سراسری و دکتری خبر داد و اعلام کرد که بازنگری منابع آزمون سراسری از مهمترین سیاستهای وزارت علوم است.

به گزارش خبر مركزي سعید قدیمی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه نمی توان زمان مشخصی برای بازنگری منابع آزمون سراسری مشخص کرد،‌گفت: بازنگری این منابع یک تحول بنیادین به شمار می آید.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم نمی توان الان قول داد اما موضوع به شدت در حال انجام است زیرا تحول بنیادین ایجاد می کند.

این مقام مسئول در وزارت علوم همچنین درباره بازنگری منابع آزمون دکتری با بیان اینکه این موضوع کمتر از آزمون سراسری در اولویتهای وزارت علوم است، خاطرنشان کرد: مواد آزمون دکتری کمترین اعتراض را داشت، هر چند بار دیگر از گروههای آموزشی با دو نگاه تخصصی تر شدن و کاهش مواد آزمون استعلام به عمل آورده شد.

وی گفت: ارزیابیها بر اساس اعتراضات دانشجویان و دانشگاهها در اختیار کمیته های شورای عالی برنامه ریزی قرار گرفته تا مواد آزمون سال گذشته دکتری را بازنگری کنیم.

به گفته قدیمی، بازنگری منابع آزمون دکتری به کنکور سال 92 در این مقطع بعید است برسد.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ماه آینده دفترچه‌های آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی توزیع می‌شوند.

به گزارش خبر مركزي به نقل از ایلنا، ابراهیم سحرخیز گفت: در یک ماه آینده دفترچه آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این آزمون به صورت استان خواهد بود ادامه داد: دفترچه این آزمون همانند دفترچه کنکور است و در آن ظرفیت هر استان دوره‌های تحصیلی مواد درسی و ضریب دروسی اعلام می‌شود و در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کنکور 3 هزار رشته محل کم تقاضا در دانشگاههای آزاد، ‌غیرانتفاعی و پیام نور سال آینده حذف می شود و ورود دانشجویان در این رشته ها براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد.

به گزارش خبر مركزي ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر،‌ درباره آخرین مصوبات کمیته ماده 4 قانون حذف کنکور افزود: در این جلسه مقرر شد تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور نسبت به سال گذشته تغییر نکند و تا 25 درصد در گزینش نهایی آنها تاثیر مثبت داشته باشد.

وی اظهار داشت: همچنین مصوب شد تا کمیته ای تشکیل و رشته های کم تقاضا و فاقد رقابت در دانشگاههای آزاد،‌ پیام نور و غیرانتفاعی مشخص و اعلام شوند تا در کنکور سال 92 در این رشته ها دانشجو بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اصلاح قانون مجلس مبنی بر حذف کنکور در سال 93 را نیز یکی دیگر از موارد مطرح شده در جلسه کمیته ماده 4 اعلام کرد و گفت: کنکور هیچ یک از رشته محل های دانشگاههای دولتی برای سال آینده حذف نمی شود. 

وی گفت: برای آزمون‌های سراسری سال 92 به بعد نیز کارگروهی شامل وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش بر اساس طرح مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل و در این زمینه نیز تصمیم‌گیری می شود. 

دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش از آمادگی کامل آموزش وپرورش برای حذف کنکور سراسری در کشور خبر داد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از مهر، عبدالامیر عرفی در گردهمایی روسای سنجش و ارزشیابی تحصیلی ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور در باشگاه فرهنگیان تهران با اعلام مطلب فوق افزود: بررسی‌های صورت‌گرفته در سطوح استانی و کشوری بیانگر آمادگی کامل مدیران سنجش و ارزشیابی  پیشرفت تحصیلی آموزش و پرورش در اجرای طرح حذف کنکور سراسری است و در صورتی که مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز این آمادگی را داشته باشند، اطلاعات کامل دانش‌آموزان برای اجرای این طرح در اختیار آنها قرار داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری و ارسال سوابق فارغ‌التحصیلان در وزارت آموزش و پرورش با اجرای طرح نظارت جامع به خوبی در سراسر کشور نهادینه شده است، افزود: با راه‌اندازی موفق این سامانه اطلاعات شناسنامه‌ای و تحصیلی فارغ‌التحصیلان جمع‌آوری و پالایش شده است و هم‌اکنون سوابق تحصیلی بیش از 5میلیون فارغ‌التحصیل نظام آموزشی کشور در این سامانه بارگذاری شده است.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: با اجرای طرح نظارت جامع در ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور همه مراحل صدور مدارک تحصیلی دانش‌آموزان نهادینه شده است و در سال گذشته نیز اطلاعات تحصیلی 280 هزار نفر از  فارغ‌التحصیلان به‌طور دقیق و منظم در اختیار سازمان سنجش و آموزش کشور قرار گرفت.


دسته بندي : نظام آموزشي
رییس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به تشکیل کارگروه ماده 4 طرح جامع سنجش و پذیرش دانشجو با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش در دفتر وزیر علوم، اظهار کرد: در این جلسه گزارشی از روند طرح جامع سنجش و پذیرش دانشجو ارائه شد.

ابراهیم خدایی در حاشیه این جلسه به ايسنا، گفت:‌ در این جلسه درباره نحوه برگزاری کنکور 92 تصمیم‌گیری‌هایی صورت گرفت، بر این اساس مصوب شد سوابق تحصیلی داوطلبان تا 25 درصد در گزینش نهایی داوطلبان تاثیر مثبت داشته باشد به عبارت دیگر به دلیل برخی مسائل میزان، تاثیر سوابق تحصیلی نسبت به گذشته تغییری نکرد.

وی افزود: در این جلسه همچنین مقرر شد برای آزمون‌های سراسری سال 92 به بعد نیز کارگروهی متشکل از وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پرورش بر اساس طرح مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و در این زمینه نیز تصمیم‌گیری کند.

وی با تاکید بر اینکه در این جلسات قانون مجلس مبنی بر حذف کنکور در سال 93 اصلاح می‌شود، گفت: در این جلسه همچنین پیشنهادهایی از سوی دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی بررسی شد.

به گفته خدایی، بر این اساس قرار شد کمیته‌ای تشکیل شده و رشته‌های کم تقاضا و فاقد رقابت در دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی را بررسی کرده و طی یک ماه آینده اسامی این رشته‌محل‌ها را عنوان کنند.

رییس سازمان سنجش در پایان، اظهار کرد: با اعلام گزارش نهایی این کمیته در آزمون سراسری سال 92 برای پذیرش دانشجو در رشته‌های کم‌تقاضای دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی آزمون سراسری حذف شده و پذیرش دانشجو تنها بر اساس سوابق تحصیلی انجام خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
به گفته رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی، قانون سال 86 حذف کنکور از دیدگاه کارشناسان و مراجع ذیربط قابلیت اجرایی شدن ندارد و سازمان سنجش 3 راهکار پذیرش دانشجو را برای سال 93 ارائه کرده است.

به گزارش خبر مركزي رضا صابری در گفتگو با مهر به نظرات برخی صاحبنظران درباره روش فعلی برگزاری کنکور اشاره کرد و گفت: در بحث ورود به دانشگاهها قانونی وجود دارد که بر اساس آن سالهاست داوطلبان پذیرفته می شوند اما بر اساس نظرات برخی صاحبنظران، این شیوه پذیرش با وجود پیشینه ای که دارد روش کارآمدی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه نیست؛ ضمن اینکه در کنار کنکور، بندی به نام سابقه تحصیلی وجود دارد که نحوه استفاده از آن روشن نشده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره روش دومی که برای پذیرش داوطلب در قالب قانون تصویب شد با بیان اینکه قانون حذف کنکور در سال 86 مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، اظهار داشت: قرار شد بر اساس این قانون کنکور در سال 93 حذف و شیوه پذیرش داوطلب طبق سابقه تحصیلی صورت گیرد.

کم کاریها در حذف کنکور

صابری به کم کاریهای صورت گرفته در زمینه اجرایی کردن این قانون اشاره کرد و گفت: در قانون حذف کنکور اشاره شد که از ابتدای برنامه پنجم توسعه، کنکور باید در کشور حذف شود و وزارت آموزش و پرورش باید با ایجاد سامانه ای سابقه تحصیلی دانش آموزان را برای پذیرش در اختیار دانشگاهها قرار دهد، متاسفانه با وجود اعتباراتی که برای این امر اختصاص یافت، اجرای این قانون 2 سال به تاخیر افتاد.

رئیس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهمترین سوالی که هم اکنون ذهن بالغ بر یک میلیون داوطلب ورود به دانشگاه و خانواده هایشان را به خود مشغول کرده بلاتکلیفی برای پذیرش در سال 93 است، گفت: بررسی این موضوع در کمیته آموزش عالی با طرح یک سوال که آیا قانون 86 مجلس قابلیت اجرایی شدن دارد یا نه، آغاز شد.

کنکور قابل حذف نیست

وی ادامه داد: پاسخهایی که دریافت کردیم نتیجه این بود که در شرایط فعلی و با توجه به روندی که پیش بینی می شود کنکور قابل حذف شدن نیست، از این رو کمیته مذکور ماموریت یافت تا طرحهای مراجع برگزارکننده کنکور از جمله وزارتخانه های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد دریافت شود.

3 سناریو برای پذیرش دانشجو 

صابری به طرح ارائه شده از سوی سازمان سنجش اشاره کرد و گفت: از نظر سازمان سنجش قانون سال 86 مجلس در زمینه حذف کنکور قابلیت اجرایی شدن ندارد و سازمان سنجش در این طرح 3 راه پذیرش داوطلب ورود به دانشگاه را ارائه کرد.

برگزاری یک کنکور سخت تنها برای 5 درصد داوطلبان

پذیرش عده ای از دانشجویان بدون برگزاری کنکور و با تکیه بر سوابق تحصیلی، برگزاری یک آزمون عمومی ساده به علاوه سوابق تحصیلی و برگزاری کنکور سخت تنها برای 5 درصد از داوطلبان، به گفته رئیس کمیته آموزش عالی طرحی جایگزین کنکور است که از سوی رئیس سازمان سنجش ارائه شد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری این طرح با جمع بندی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد رفت، اعلام کرد که طرح ارائه شده با نام طرح " سنجش و پذیرش دانشجو" شرایط دانشگاهها را در نظر گرفته است.

به گفته این نماینده مجلس،‌ این طرح فعلاً برای داوطلبان کنکور در مقطع کارشناسی است و در مراحل بالاتر برای مقاطع بعدی دانشگاهها هم تصمیم گیری خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزانی که امسال وارد پایه ششم ابتدایی شدند، سال سوم راهنمایی انتخاب رشته خواهند کرد.

به گزارش خبر مركزي ابراهیم سحرخیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای هدایت تحصیلی دانش آموزان و توسعه هنرستانها و ترغیب دانش آموزان برای ورود به رشته‌های فنی حرفه‌ای گفت: در راستای اجرای بخش‌هایی از سند تحول بنیادین، دانش آموزانی که امسال وارد نظام آموزشی جدید شده‌اند در سال 95 که پایان سال تحصیلی آنها در پایه سوم راهنمایی است، انتخاب رشته کرده و از اول متوسطه وارد هنرستان یا دبیرستان می‌شوند.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح، هدایت تحصیلی دانش آموزان و اضافه شدن یک سال تحصیلی تخصصی به رشته‌های هنرستانی است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: بر این اساس تکلیف انتخاب رشته دانش آموزان قبل از ورود به سه ساله دوم متوسطه مشخص می‌شود و چنانچه دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در هنرستانها باشند، از همان سال اول وارد رشته‌های هنرستانی شده و سه سال کامل در این مراکز تحصیلی می‌کنند، این در حالیست که دانش اموزان در نظام فعلی در پایه اول دبیرستان انتخاب رشته می‌کنند.

سحرخیزعنوان کرد: با این اقدام هنرستانهای کشور سه ساله می‌شوند که افزوده شدن یک سال به این دوره بر تخصصی شدن آموزش‌های هنرستانها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

وی همچنین با تاکید بر توسعه هنرستانها و رشته‌های هنری خاطرنشان کرد: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که دانش آموزان رغبت بیشتری برای ورود به هنرستان‌ها داشته باشند که این هدف در گرو توسعه هنرستانها و دسترسی و ایجاد امکانات بیشتر برای این مراکز است.

به گفته معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، در سال تحصیلی جاری تعداد هنرستانهای کشور به 2499 هنرستان رسیده و تعداد دانش‌آموز این مراکز نیز به 369 هزار و 635 دانش‌آموز افزایش یافته است.


دسته بندي : نظام آموزشي
نایب‌رئیس کمیسیون آموزش از آماده نبودن زیرساخت های لازم برای حذف کنکور خبر داد و گفت: کمیته آموزش عالی کمیسیون آماده پذیرش طرح های مختلف در زمینه حذف کنکور است.

به گزارش خبر مركزي جواد هروی، نایب‌ رییس کمیسیون آموزش در گفتگو با مهر گفت: کمیسیون آموزش مجلس هنوز نظری در خصوص حذف کنکور ارایه نداده است اما در کمیته آموزش عالی کمیسیون مقرر شده، کمیته از سوی کمیسیون آموزش نقطه نظر دستگاه‌های ذی ربط و مجری در این زمینه را جمع آوری کرده و پس از تبادل نظر و هم اندیشی و همفکری با مسئولان ذیربط و اعضای کمیسیون، نقطه نظر نهایی در این زمینه اتخاذ شود و به عنوان طرح به صحن علی مجلس ارایه شود.

وی ادامه داد: اما آنچه که پیش از این وجود داشت و مصوب بود این بود که کنکور باید تا سال 92 حذف شود و سیستمی براساس آزمون های نهایی و نمرات که قابل قیاس باشد به عنوان دستور العملی برای ورود به دانشگاه به کار رود.
 
نایب‌رئیس کمیسیون آموزش ادامه داد: اما از طرفی چون در حال حاضر زیر ساخت برای پیاده کردن چنین سیستمی آماده نیست و مساله حذف کنکور هم مطرح شده است، کمیسیون آموزش این ماموریت را بر عهده گرفته که از چندین آراء و دیدگاه مختلف براساس موقعیت موجود یک نظر شایسته اتخاذ کرده به آموزش عالی اعلام کرده و صحن علنی مجلس آن را مصوب کند.
 
وی با بیان اینکه کنکور تا کنون تاریخ طولانی داشته و وظیفه سنگین اتصال آموزش پرورش به آموزش عالی را بر عهده گرفته است یاداورشد: تصمیم ‌گیری در زمینه حذف کنکور آسان نیست و عواقب خاص خود را خواهد داشت، من خود معتقدم کنکور می تواند حذف شود مشروط بر اینکه زیر ساخت های لازم آن از سوی آموزش و پرورش آماده شود.
 
هروی بابیان اینکه این زیرساخت ها هنوز توسط آموزش و پرورش آماده نیست، تصریح کرد: اگر فرصتی آماده شود که ما از طریق امتحانات نهایی و معدل این کار را انجام دهیم کنکور از میان حذف می شود.
 
وی با اشاره به طرح دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در رابطه با حذف کنکور گفت: دکتر خدایی طرحی داشتند که تاثیر معدل را افزایش داده و از مصاحبه‌‌های لازم مبتنی بر رشته ها و تخصص‌ها استفاده کنیم.
 
نایب رئیس کمیسیون آموزش از اعلام آمادگی کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش برای پذیرش طرح های مختلف در زمینه حذف کنکور که می تواند در مقطع فعلی این مشکل را حل کند خبر داد و گفت: انتظار ما این است که صاحب نظران و دستگاه‌های مجری بر این قضیه، در اسرع وقت، کنکور و مباحث مربوط به آن را بررسی کنند و کمیسیون به عنوان اصل اساسی در سیاستگذاری آموزش عالی کشور بتواند رای نهایی را اعلام و مصوب کند.
 
وی افزود: کمیسیون آموزش هرهفته نشست تخصصی با مسئولان ذی ربط این قضیه برگزار می کند تا این مساله به سرعت به نتیجه برسد، من خود به مساله کنکور و حواشی آن به شدت انتقاد دارم.

دسته بندي : نظام آموزشي
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سیاست دانشگاه برای حذف کنکور، گفت: به دنبال حذف کنکور در برخی مقاطع هستیم.

به گزارش خبر مركزي به نقل از ايسنا، دکتر فرهاد دانشجو در حاشیه مراسم تشییع دو شهید گمنام در واحد علوم تحقیقات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه آزاد به دنبال حذف کنکور در برخی مقاطع است، گفت: دانشگاه آزاد این توان را دارد که آزمون‌های دوره‌های کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته را حذف کند.

وی افزود: به دنبال اخذ مجوز از وزارت علوم برای حذف آزمون کارشناسی ناپیوسته هستیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص سیاست دانشگاه برای ایجاد واحدهای تک جنسیتی، گفت: امکان ایجاد مجتمع‌های جداگانه برای خواهران وجود دارد.

وی افزود: البته حدود 9-8 سال است که واحد‌های تک جنسیتی در برخی از واحدها از جمله اصفهان وجود داشته است و اخیرا نیز واحد دماوند به این صورت است.

دانشجو با اشاره به تخصیص وام به دانشجویان دوره دکتری، اظهار کرد: به دنبال تخصیص وام به دانشجویان ارشد نیز هستیم که امیدواریم تا سال آینده بتوانیم این امر را محقق کنیم.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد: 51 درصد رتبه‌های ممتاز کنکور امسال متعلق به دانش آموزان شهر تهران است.

به گزارش خبر مركزي سید علی یزدی خواه در گفتگو با مهر با بیان این مطلب گفت: تعداد دانش آموزان تهرانی 11 میلیون و 45 هزار نفر است که این جمعیت کمتر از 10 درصد جمعیت دانش آموزی کل کشور است.

وی با اشاره به 12 میلیون و 300 هزار دانش آموز کل کشور افزود: با وجود آنکه تهران سهم کمی در جمعیت دانش آموزی کل کشور دارد، 51 درصد رتبه های ممتاز کنکور متعلق به دانش آموزان شهر تهران است.

به گفته یزدی خواه، از بین 200 رتبه برتر کنکور امسال، 101 رتبه ممتاز متعلق به دانش آموزان پایتخت است که این خود نشان از تلاش و علاقه دانش آموزان پایتخت به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می دهد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران درباره ارائه خدمات سرویس مدارس فرهنگیان توضیح داد: سرویس مدارس فرهنگیان با توجه به تعداد معلمان و نیاز مناطق به فرهنگیان اختصاص داده می شود. ضمن آنکه سرویس مدارس مناطق حاشیه ای پایتخت همچنان برای فرهنگیان فعال است.

وی در پاسخ به تعداد فرهنگیان بازنشسته شهر تهران و نحوه جایگزینی آنها نیز توضیح داد: تا پایان شهریور ماه 91، تعداد یک هزار و 100 فرهنگی بازنشسته شدند که نیروهای لازم نیز جایگزین آنها شده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تشکیل جلسه کارگروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو در هفته آینده، گفت:‌ میزان تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری سال 92 در این جلسه بررسی می‌شود.

به گزارش خبر مركزي دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تشکیل جلسه کارگروه ماده 4 نظام سنجش و پذیرش دانشجو در روز چهارشنبه 26 مهرماه، گفت: در این جلسه موضوع حذف کنکور در سال 93، نحوه برگزاری کنکور 92 و حذف کنکور در برخی مقاطع دانشگاه آزاد مطرح و بررسی می‌شود.

وی با اشاره به بحث حذف کنکور در سال 93 گفت: این طرح قانون مجلس است که البته طرح‌های جایگزین تحت عنوان «نظام جامع سنجش و پذیرش دانشجو» در حال بررسی است که در صورت تصویب، جایگزین حذف کنکور خواهد شد.

وی در این رابطه به طرح پیشنهادی حذف آزمون سراسری در برخی رشته محل‌های کم تقاضا و برگزاری آزمون و لحاظ سوابق تحصیلی برای برخی از کد رشته‌های پرمتقاضی آزمون سراسری دانشگاه‌ها اشاره کرد.

رییس سازمان سنجش با اشاره به بررسی نحوه برگزاری کنکور 92 و با تاکید بر اینکه کنکور در سال 92 حذف نمی‌شود، گفت: در این جلسه میزان لحاظ سوابق تحصیلی در نمره کل آزمون داوطلبان بررسی خواهد شد.

دکتر خدایی با اشاره به پیشنهاد دانشگاه آزاد برای حذف آزمون در برخی مقاطع گفت: این پیشنهاد از سوی دانشگاه آزاد داده شده است چرا که ظرفیت پذیرش دانشجو در برخی از کد رشته‌های مقاطع مختلف این دانشگاه پر نمی‌شود.

رییس سازمان سنجش در خاتمه گفت:‌ این جلسه با حضور مسئولان وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش و بهداشت، سازمان سنجش و دانشگاه آزاد در دفتر وزیر علوم برگزار خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از تبلیغات گسترده و رنگین موسسات به ویژه موسسات کنکور و تقویتی گفت: برخی از موسسات تلاش‌های 11 ساله آموزش و پرورش را به بهانه ثبت نام دانش آموز نخبه و یا با استعداد بالا در سال آخر تحصیل، به نام خودشان مصادره و در ویترین‌های تبلیغاتی خود قرار می‌دهند، در حالی که معلمان سالهای سال برای تعلیم و تربیت این دانش آموزان تلاش می‌کنند.

به گزارش خبر مركزي ابراهیم سحرخیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه آموزش و پرورش همچون سال گذشته نوبت دوم مدارس یک شیفته را برای کلاس‌های کنکور و تقویتی دانش آموزان برنامه‌ریزی کرده است، افزود: بر اساس بخشنامه‌ای که به استان‌ها ارسال شده، تمامی مدارس می‌توانند نوبت دوم خود را در صورت خالی بودن به کلاسهای تقویتی، جبرانی و کلاسهای کنکور اختصاص دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از اتفاقاتی که به طور گسترده شاهد آن هستیم، تبلیغات رنگین موسسات و آموزشگاه‌هایی است که در خصوص تدوین کتاب‌های کمک آموزشی و یا کلاس‌های کنکور فعالیت می‌کنند، این در حالی است که فعالیت آنها و کتابهای ارائه شده در این موسسات باید توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تصویب شود.

سحرخیز با اشاره به اینکه تبلیغات گسترده موسسات و آموزشگاه‌های خصوصی خانواده‌ها را به سمت استفاده از کلاس‌های خارج از مدرسه تشویق کرده است، تصریح کرد: بر اساس مصوبات آموزش و پرورش، کتابهای کمک درسی باید طبق استاندارد و با تایید سازمان پژوهش به عنوان مکمل درسی ارائه شود، در حالی که کتب ارائه شده در راستای آسان سازی و راحت کردن حل مسائل برای دانش آموزان بکار گرفته می‌شود.

وی کتابهای حل المسائل و کتابهای خارج از تایید آموزش و پرورش را نه تنها برای دانش آموزان مفید ندانست، بلکه آنها را مغایر با سیاست‌ها و اهداف تعریف شده در سند تحول بنیادین و تفکر محوری و دانش پژوهی دانش آموزان عنوان کرد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تبلیغات فریبنده موسسات خصوصی به ویژه در پایه سوم و چهارم دبیرستان و آماده سازی دانش آموزان بسیار گسترده است، خاطر نشان کرد: کلاسهای تندخوانی، تست زنی و یا تضمینی قبولی در کنکور از جمله مهمترین بخش تبلیغات این موسسات است این در حالی است که آموزش و پرورش تا زمانی که به دانش آموزان دیپلم ارائه دهد، سوالات خود را به صورت تشریحی برگزار می‌کند، لذا دانش آموزان نیازی به تست زنی ندارند و این مسئله به مشکلات قانون کنکور بازمی‌گردد.

سحرخیز گفت: تا زمانی که سایه کنکور به قدری سنگین است که دانشگاه رفتن فرزندان مهمترین اولویت خانواده‌هاست، فریاد آموزش و پرورش نیز به جایی نخواهد رسید؛ ضمن آنکه در قانون کنکور علاوه بر آموزش و پرورش سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت علوم، بهداشت و سازمان سنجش نیز مسئول هستند و باید ساختار آن را اصلاح کنند.

12 میلیون دانش آموز را 12 سال برای ورود به کنکور بدوانیم

وی با بیان اینکه چه لزومی دارد 12 میلیون دانش آموز را 12 سال برای وشرکت در کنکور بدوانیم؟ خاطر نشان کرد: اگر خانواده‌ها بدانند که دانش آموزان با اخذ دیپلم نیز می‌توانند وارد بازار کار شده و در صورت نیاز به اطلاعات و دانش بیشتر می‌توانند از راه‌های مختلف از جمله آموزش‌های کوتاه مدت و علمی کاربردی دانش خود را بالا ببرند، الزامی برای ورود همه دانش آموزان به دانشگاه وجود ندارد، در حالی که اکثر خانواده‌ها معتقدند فرزندانشان باید پس از اخذ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس وارد بازار کار شود و این موضوع باعث شده تمام فعالیت‌های اصلی حاشیه شده و مباحث حاشیه‌ای اصل موضوع شود.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا، درباره برخی از موسساتی که در خصوص کتاب‌های کمک آموزشی نیز فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند، به خانواده‌ها هشدار داد کتابهای کمکی نباید مباحث درسی را به آسانی در اختیار دانش آموزان قرار دهد، چرا که بر اساس سند درس ملی، کتابها به گونه‌ای طراحی شده که دانش آموزان تفکر محور و پژوهنده تربیت می‌شوند، حال آنکه این کتاب‌ها اهداف آموزش و پرورش را خنثی می‌کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: زمانی ورود حل‌المسائل به کلاسهای درس قبح داشت و این در حالی است که امروز استفاده از این کتابها توصیه می‌شود.

انتقاد از حذف «دفتر مشق» و جایگزینی کتاب کار به جای آن

سحرخیز با بیان اینکه نباید ضعف‌های فعلی آموزش و پرورش را نیز نادیده بگیریم، بیان کرد: یکی از انتقاداتی که به برنامه‌های آموزش و پرورش وارد است، حذف «دفتر مشق» دانش آموزان و جایگزینی کتاب کار به جای دفتر است.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید برخی اصلاحات نیز در این حوزه صورت بگیرد، چرا که نوشتن مشق نه تنها دانش آموزان را خلاق و متفکر تربیت می‌کرد، بلکه آنها را به خوش خط نویسی نیز وا می‌داشت، در حالی که امروز با ارائه کتاب کار دفتر مشق دانش آموزان حذف شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با انتقاد شدید از صدا و سیما در خصوص تبلیغات گسترده برای برخی موسسات و آموزشگاه‌ها نیز گفت: اگر صدا و سیما نمی‌گذارد هر مواد خوراکی به دلیل زیان‌های وارده آن به جسم تبلیغ شود، پس چرا اجازه می‌دهد تبلیغاتی از این رسانه منتشر شود که برای روح و روان مضر است؟ چرا شهرداریها اجازه می‌دهند تا هر تبلیغی بروی در و دیوار شهر جای بگیرد؟ در حالی که باید مشاورین فرهنگی آموزش و پرورش در دستگاه‌ها حضور داشته باشند؟

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید فرهنگ سازی لازم در خصوص استفاده از کتاب‌ها و کلاس‌های مکمل دانش آموزان در بین خانواده‌ها شکل بگیرد، خاطر نشان کرد: همه این اتفاقات را نباید از چشم آموزش و پرورش ببینیم چرا که آموزش و پرورش در برابر تبلیغات گسترده تنهاست.


دسته بندي : نظام آموزشي
دبير كميته ملي شير مدارس ضمن اعلام آغاز توزيع شير يارانه‌اي مدارس از آذرماه، گفت: در بودجه سال 91 مبلغ 250 ميليارد تومان براي شير يارانه مدارس در نظر گرفته شده كه پس از تخصيص آن، توزيع شير در مدارس را آغاز خواهيم كرد.

به گزارش خبر مركزي عليرضا كريميان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره برنامه آموزش و پرورش براي توزيع شير يارانه‌اي در سال تحصيلي جديد با بيان اينكه سلامت دانش آموزان اولويت اصلي آموزش و پرورش است، افزود: امسال در بودجه كشور 250 ميليارد تومان براي شير مدارس درنظر گرفته شده، اما اينكه چه مبلغي از اين اعتبار تخصيص يابد، هنوز مشخص نيست.

وي با بيان اينكه پس از تخصيص اعتبارات، خريد و توزيع شير مدارس را آغاز خواهيم كرد، گفت: امسال نيز همان جامعه هدف سال گذشته را در برنامه توزيع شير در دستور كار قرار داده‌ايم و بر اساس برنامه‌ريزي در صورت تخصيص اعتبارات به صورت كامل 70 نوبت شير در مدارس توزيع خواهد شد.

دبيركميته ملي شير مدارس با بيان اينكه توزيع شير يارانه‌اي از آذرماه در مدارس آغاز مي‌شود، همچنين درباره بازپرداخت بدهي سال 90 آموزش و پرورش به كارخانجات لبني توليد شير نيز به ايسنا گفت: به محض تخصيص اعتبارات، بدهي سال گذشته آموزش و پرورش را تسويه و خريد شير را آغاز خواهيم كرد.

كريميان تصريح كرد: با پيگيري‌هاي خوب وزير آموزش و پرورش امسال شير مدارس اعتبار مناسبي را دريافت كرد، اما براي نان مدارس در قانون بودجه 91 هيچ مبلغي پيش بيني نشده، لذا برنامه‌اي هم براي توزيع نان غني شده نخواهيم داشت.

دبير كميته ملي مدارس شير كشور اظهار كرد: پس از تخصيص اعتبارات توزيع شير در همه مدارس كشور آغاز خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
یکی از طراحانی اصلی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش از توقف پیگیری این طرح به دلیل شرایط موجود کشور خبر داد و گفت: پس از بازگشت آرامش به بازار ارز و حل مشکلات اقتصادی کشور، مشکلات آموزش و پرورش و طرح استیضاح وزیر را دنبال می کنیم.

به گزارش خبر مركزي موسی الرضا ثروتی در گفتگو با مهر، با اشاره به تهیه طرح استیضاح حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: دو روز پیش با معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش صحبت کردم و از اقدامات وزارتخانه در جهت حل مشکلات پرسیدم که پاسخ داد کارهایی درحال انجام است.

وی ادامه داد: معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش درخواست برگزاری جلسه مجدد با وزیر را داد که گفتم ما قبلا دو جلسه با وزیر داشته ایم و دیگر نیازی به برگزاری جلسه نیست.

نماینده بجنورد گفت: به وزیر برای حل مشکلات یا تصمیم گیری برای حل آنها یک مهلت یک هفته ای داده شده بود. البته این مهلت به اتمام رسیده اما فعلا بنا بر مصالحی که هست و شرایطی که در آن قرار داریم پیگیری طرح را متوقف کردیم تا آرامش به بازار ارز برگردد و مشکلات اقتصادی تا حدی حل شود.

ثروتی گفت: هم اکنون شرایط اقتصادی به نحوی است که  طرح های استیضاح جوابگو نیست. یعنی کاری پیش نمی رود. نمونه آن طرح استیضاح وزیر ورزش بود که بعد از نیم ساعت از ورود به بررسی به دلیل لابی های دولتی و همچنین درخواست نمایندگان و شرایط اقتصادی کشور منتفی شد.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم کمی زمان بگذرد و مجددا طرح استیضاح را مطرح کنیم. درشرایط فعلی این نگرانی وجود دارد که امضا کنندگان تا پایان کار، پای کار نباشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: اگر قرار به استیضاح باشد که وضعیت اکثر وزیران بد است و زمینه استیضاح آنان در مجلس فراهم است. اما در سال پایانی دولت نمایندگان منتظر عمل به وعده ها هستند.

به گزارش مهر، برخی نمایندگان به دنبال وجود مشکلاتی در آموزش و پرورش که در گفتگو با وزیر نیز مدعی آنها شده اند، طرح استیضاح حاجی بابایی را تهیه کرده اند. این طرح 30 امضا دارد.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر علوم فردا به سوالاتی در خصوص اسلامی شدن دانشگاهها و جذب هیأت علمی پاسخگوی سوالات یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خواهد بود.

به گزارش خبر مركزي محمد حسن آصفری در گفتگو با مهر، گفت: در اسلامی شدن دانشگاهها و جذب هیأت علمی مشکلاتی وجود دارد که فردا کامران دانشجو با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات به این سوالات پاسخ خواهد داد.

وی ادامه داد: این سوالات و ارائه پاسخ از سوی وزیر علوم ابتدا در کمیسیون آموزش مطرح خواهد شد، در صورتیکه قانع نشدیم، سوالات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و طی روزهای آینده مطرح خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
یکی از طراحان اصلی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش از مهلت یک هفته ای استیضاح کنندگان به حاجی بابایی برای قول مساعد وی در جهت حل مشکلات حوزه آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش خبر مركزي موسی الرضا ثروتی در گفتگو با مهر، با اشاره به جمع آوری 30 امضا برای طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: هدف ما از استیضاح حل مشکلات حوزه آموزش و پرورش است و در صورتی که مشکلات حل شود یا قول مساعدی برای حل آنها داده شود احتمال اینکه این طرح پیگیری نشود وجود دارد.

وی ادامه داد: مشکلاتی از قبیل چگونگی اجرای نظام جدید آموزشی، کمبود معلم، وضعیت استخدام معلمان شرکتی و پیش دبستانی ها و همچنین استخدام غیر قانونی معلمان قرآنی از جمله مسائلی است که در طرح استیضاحی که با 10 محور تهیه شده ، آمده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخصوص مشکلات نظام جدید آموزشی گفت: در اجرای طرح جدید آموزشی، اسناد پایین دستی آماده نشده بود و این طرح اجرایی شد. طرح مذکور باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی می رسید که نرسیده است. همچنین کتاب نمونه تدریس هم مصوب نشده است.

وی افزود: جمعی از استیضاح کنندگان با وزیر آموزش و پرورش جلساتی برگزار کردند و مذاکراتی داشتند که قرار شد در مهلت یک هفته ای که به آقای حاجی بابایی داده می شود، وی پاسخ گوی مشکلات باشد. درصورتی که قول مساعدی برای حل مشکلات از سوی وزیر داده شود که مورد اطمینان ما باشد و تعهداتی را قبول کند ممکن است پیگیری طرح مذکور منتفی شود اما این موضوع به اقدامات وزیر آموزش و پرورش بستگی دارد.

نماینده بجنورد تصریح کرد: این مهلت هفته آینده تمام می شود و ما منتظر پاسخ وزیر به مشکلات موجود هستیم.

ثروتی گفت: من هفته گذشته سوالی از وزیر آموزش و پرورش داشتم مبنی بر اینکه چرا معلمان قرآنی بدون اعلام عمومی استخدام شده اند. این استخدام ها فامیلی و خویشاوندی است و به نوعی پارتی بازی شده است. وزیر توضیحاتی داد که قانع نشدم و قرار شد کمیته آموزش کمیسیون موضوع را رسیدگی کند.

وی ادامه داد: این نوع استخدام ها خلاف قانون بوده است و وقتی سوال شد گفتند ما نیروهای قرارداد معین را استخدام کردیم درحالی که طبق قانون برنامه پنجم و قانون مدیریت خدمات کشوری چنین نوع استخدام هایی ممنوع شده است و حق نداشتند به این شیوه معلمان را استخدام کنند.

فرهاد بشیری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه از موضوع تلاش جمعی از نمایندگان برای استیضاح حاجی بابایی خبر دارد گفت: تا آنجا که مطلع هستم اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دنبال این طرح نیستند.

وی گفت: نمایندگان معترض به نظام جدید آموزشی و نحوه استخدام غیر قانونی معلمان از جمله امضا کننده این طرح هستند. البته درصورتی که برای حل این مشکلات گامی از سوی وزارت آموزش و وزیر آن برداشته شود احتمال انصراف استیضاح کنندگان زیاد است.

بشیری گفت: پیش بینی من این است که نه کمیسیون آموزش و تحقیقات و نه صحن مجلس آمادگی انجام این استیضاح را ندارند و فضا برای این استیضاح در مجلس فراهم نیست.


دسته بندي : نظام آموزشي
به گفته رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نظام سنجش و پذیرش دانشجو هم اکنون در بخش اجرایی کشور در حال بررسی است و تکلیف حذف کنکور در سال 93تا پیش از برگزاری کنکور 92 معلوم می شود.

به گزارش خبر مركزي محمد مهدی زاهدی در گفتگو با مهر، اضافه کرد: نظام سنجش و پذیرش دانشجو برای تمام مقاطع تحصیلی هم اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

وی گفت: قانون حذف کنکور در سال 93 هم یکی از مباحثی است که در این نظام مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چه خبر خوشی می توان به کنکوریهایی داد که تا دو سال آینده باید خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کنند، اظهار داشت: فعلاً هیچ خبر خوشی نمی توان داد و باید صبر کرد تا زمانی که این بررسیها به جمع بندی برسد.

زاهدی تاکید کرد: یقیناً تکلیف حذف کنکور سال 93 را تا پیش از برگزاری کنکور 92 مشخص می کنیم تا داوطلبان تکلیفشان برای نحوه پذیرش در دانشگاهها مشخص شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حذف ماهیت کنکور، اظهار داشت: بحث حذف کنکور نیست و بخشهای رقابتی کنکور به ویژه برای رشته ها و صندلیهای پرمتقاضی حذف نمی شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ۳۰ امضا برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش جمع آوری شده است و برگه استیضاح ایشان در دست من است.

به گزارش خبر مركزي موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با ایلنا ضمن اعلام این خبر گفت: یک هفته به وزیر آموزش و پرورش فرصت داده ایم تا خواسته‌های نمایندگان را برآورده واقدامات خود را اصلاح کند.

وی ادامه داد: ‌همچنین کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قراراست موضوعات مربوط به استیضاح آقای حاج بابایی ازجمله استخدام‌های غیرقانونی رادنبال کند ونتیجه را به کمیسیون گزارش بدهد.

ثروتی خاطرنشان کرد: اگر وزیر آموزش و پرورش در مدت اعلام شده اقدامات لازم راانجام ندهد استیضاح ایشان اعلام وصول خواهد شد.

وی با بیان اینکه استیضاح آموزش و پرورش ۱۰ بند دارد، افزود: یک بند آن مربوط به نظام آموزشی «۶.۳.۳» است زیرا اسناد پشتیبانی ومطالعات لازم برای اجرای آن تهیه نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اجرای نظام آموزشی «۶.۳.۳» رابه دلیل اینکه مصوبه‌ای دراین زمینه وجودندارد غیرقانونی اعلام کرد.


دسته بندي : نظام آموزشي
بررسی دلایل تعطیلی پنج‌شنبه‌ها، رویکرد آموزش و پرورش در قبال کنکور، اصلاح شیوه تدریس زبانهای انگلیسی و عربی و ...از مهمترین محورهای بخش دوم گفتگوی خبرگزاری مهر با وزیر آموزش و پرورش است.

به گزارش خبر مركزي وزیر آموزش و پرورش در بخش اول گفتگوی خود با مهر در مورد دلایل استقرار نظام 6.3.3، ضرورتهای اجرای سند تحول، حذف پیش دانشگاهی، ادغام پژوهشگاه آموزش و پرورش با سازمان پژوهش و برنامه ریزی، استقرار نظام دوری، و فرایند تدوین کتابهای جدید درسی توضیح داد.

آنچه که در ادامه می خوانید ادامه گفتگوی خبرنگار مهر با وزیر آموزش و پرورش است.

* خبرگزاری مهر ــ گروه اجتماعی: یکی از موضوعات مطرح شده از سوی شما تعطیلی پنج شنبه های مدارس در همه مقاطع بود که انتقادهای زیادی به این تصمیم شما وارد شد. تعطیلی پنج شنبه در سند تحول نیز ذکر نشده است و آنچه که در سند دیده می شود، ساماندهی زمان آموزش برای گسترش فعالیت های پرورشی در روزهای 5 شنبه است. آیا شما همچنان اصرار به تعطیلی پنجشنبه ها و قفل بودن درهای مدارس در این روز دارید؟

ــ حمید رضا بابایی وزیر آموزش و پرورش: ــ مدارس ابتدایی از حدود دو سال پیش تاکنون در روزهای پنجشنبه تعطیل است. منتقدان وزارتخانه ابتدا نقدهای تند و تیزی روی تعطیلی مدارس ابتدایی داشتند. اکنون که اعلام شده تمامی مقاطع تعطیل است، آنها می گویند که تعطیل شدن مدارس ابتدایی اشکالی ندارد و باید مانع از تعطیلی راهنمایی و دبیرستان شد. حرف من این است اگر کار ما در حوزه تعطیلی پنشنبه ها برای ابتدایی غیرکارشناسی بود، چرا این منتقدها از مواضع خود کوتاه آمده و حالا می گویند که تعطیلی مدارس ابتدایی اشکالی ندارد؟!نکته بعدی اینکه شما به سند تحول اشاره می کنید. من می گویم که تعطیلی پنج شنبه ها براساس قانون و سند تحول بوده است. در سند تحول بند 1-1، به متناسب سازی حجم و محتوای کتب درسی و ساعات و روزهای آزمایشی با توانمندی و ویژگی دانش آموز اشاره دارد. در این سند در راهکار 21.6 به ساختار و مدیریت زمان آموزش در مدارس و تعیین و متناسب سازی ساعات و روزهای آزمایشی در طول هفته تاکید شده است. سپس بخش اول فصل هشتم سند، سیاست گذاری، نظارت و ارزیابی در سطح کلان را به عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی گذاشته است و بند الف بخش دوم نیز شورای عالی آموزش و پرورش را مسوول بررسی، تصویب و ابلاغ سیاست های اجرایی و طراحی ساز و کار تحقق اهداف و اصلاح ساختارها و فرآیندهای مربوط به روزآوری و ترمیم، هماهنگی و انسجام در سیاستها و برنامه های مصوب شورای عالی آموزش کرده است.
پیرو این وظیفه، شورای عالی آموزش و پرورش در ماده 6 خود آورده است : «برنامه های آموزشی و تربیتی رسمی مدارس راهنمایی و متوسطه با رعایت جداول مواد و ساعات تدریس هفتگی منحصراً در 5 روز اول هفته ساماندهی و اجرا شود. این مدارس می توانند روزهای پنجشنبه برای طراحی و اجرای فعالیتهای مکمل و فوق برنامه همچون فرهنگی هنری اردویی، دفاعی و ... شرکت معلمان در گروه های آموزشی ضمن خدمت، ارتباط با خانواده ها، برگزاری دوره های آموزش خانواده و نظایر آن دایر باشند.» بنابراین من به عنوان وزیر آموزش و پرورش خودسرانه اقدام به تعطیلی پنجشنبه ها نکرده و ما براساس قانون شورای عالی که شورای انقلاب فرهنگی آن را موظف به رسیدگی کرده است، عمل کرده ایم. حال سوال من این است که چرا عده ای معتقدند که اگر در مدرسه قفل باشد، تعلیم و تربیت هم تعطیل می شود؟! مگر تعلیم و تربیت چیپس و پفک است که با تعطیلی مغازه دیگر هیچکس به آن دسترسی نداشته باشد؟! تعلیم و تربیت حتی برای یک لحظه هم تعطیل بردار نیست.

* اما منطق شما مبنی بر اینکه باید درهای مدارس در روزهای پنج شنبه قفل باشد، آنهم در شرایطی که فعالیت های پرورشی در مدارس بسیار ضعیف است، منطق صحیحی نیست.

ــ ببینید ما معتقدیم که هم اکنون شکاف بین نسلی ایجاد شده است. خانواده ها بسیار کم در کنار یکدیگر هستند. بنابراین باید شرایطی را فراهم کرد تا خواهر و برادر و پدر و مادربیشتر در کنار هم باشند.

 

*این تفکر در تضاد با وضعیت اقتصادی خانواده ها به ویژه خانواده های کلانشهرهاست. هم اکنون شرایط اقتصادی ایجاب می کند که پدران و مادران در روزهای پنجشنبه هم به سر کار روند.

ــ براساس آمارهای اعلام شده 60 درصد مادران خانه دار هستند. از سوی دیگر 30 درصد دانش آموزان یعنی دو میلیون و 950 هزار دانش آموز در روستاها زندگی می کنند که اصولا مادرانشان یا خانه دار بوده و یا کارهایی همچون قالی بافی که در منزل انجام می دهند، دارند. از 40 درصد زنان شاغل در کشور بیش از 50 درصد آنها معلم هستند. مابقی هم یا پرستار و یا دکتر بوده که به صورت شیفتی کار می کنند. درصد بسیار کمی کارمند بانک و اداره های مختلف هستند که دولت اعلام کرد زنان شاغل در ادارات می توانند روزهای پنجشنبه کار خود را به شکل دورکاری انجام دهند. دلیل دیگر تعطیلی پنج شنبه ها آن است که 17 درصد کارمندان زن کشور در تهرانی مستقر هستند که پنجشنبه هایش تعطیل است. حال شما بگویید با چه منطقی آموزش و پرورش نمی تواند روزهای پنجشنبه را تعطیل کند!

* اما باز هم هیچکدام از اینها دلیلی بر تاکید شما روی قفل بودن درهای مدرسه در روزهای پنج شنبه نیست. می توان گفت که صرفاً پنجشنبه ها به فعالیتهای پرورشی اختصاص یابد.

ــ ما در حوزه فعالیتهای پرورشی اقدامات شایسته ای داشته ایم. ما یک میلیون دانش آموز را به جبهه اعزام کرده ایم.فرستاده ایم. یک میلیون دانش آموز را به کلاس های آموزش شنا فرستاده ایم. من نگفته ام دانش اموزان پنج شنبه ها به مدارس نروند، من گفته ام که فعالیتهای آموزشی در این روز باید تعطیل باشد.

* پس شما اصراری به بسته بودن مدارس ندارید؟ و اگر مدرسه ای بخواهد برای فعالیتهای پرورشی باز باشد، مشکلی ندارد.

ــ خیر، اما هیچ کلاس آموزشی نباید برپا شود. تنها مدارس می توانند کلاس های تجمیعی در مدرسه برپا کنند. نمی توان مدرسه را یک روز با صرف هزینه های زیاد برای تنها 12-10 دانش آموز باز نگه داشت. معلمان نیازمند استراحت و رسیدگی به زندگی خصوصی خود هستند. حوزه های علمیه و دانشگاه آزاد هم در روزهای پنجشنبه تعطیل است. چرا این همه اصرار وجود دارد که پنجشنبه ها، مدارس باید باز باشد. باید تعطیلی روزهای هفته را به دو روز رساند. هم اکنون در دنیا بحثی با عنوان خستگی صفر مطرح است که این خستگی با دو روز استراحت ایجاد می شود. حتی برخی از کشورهای دنیا می خواهند تعطیلات هفتگی خود را به چهار روز برسانند تا میزان کارایی کارمندان در طول سه روز دیگر بالا رود.

 * این روزها یکی از سوالات دانش آموزان موضوع حذف کنکور است. می خواستم نظرتان را راجع به حذف کنکور بدانم. اعلام شد که کنکور تا سال 93 حذف می شود، اما برخی زمزمه ها حاکی از آن است که آموزش و پرورش با توجه به مجوزهایی که به آموزشگاه های کنکور می دهد و ممکن است این مجوزها سود مالی برای وزارتخانه داشته باشد، مانع از این اقدام ملی می شود.

ــ اول اینکه این مجوزها چیزی جز عذاب و بار اضافی برای وزارت آموزش و پرورش ندارد و من اعلام می کنم که هر ارگان یا هر وزارتخانه ای که بخواهد ما حاضر هستیم که این وظیفه را به آنها تقدیم کنیم. ما تنها مجوز به آنها داده و ناظر بر فعالیت هایشان هستیم. هیچ سود مالی سرازیر وزارتخانه نمی شود. اما درباره حذف کنکور باید بگویم که ما تنها یک عضو هستیم و تنها وظیفه ما اعلام معدل دانش آموزان بود که براین اساس ما مرکز سنجش را در تمامی استانها راه اندازی کرده و هم اکنون پرونده بیش از چهار میلیون دانش آموز را در اختیار داریم. البته از همان روز اول که موضوع حذف کنکور مطرح شد، می دانستیم که به این زودی ها این اقدام عملی نیست.

* چرا؟

ــ چون شرایط هنوز برای این اقدام ملی مهیا نشده است.

* تدریس زبان انگلیسی و عربی در مدارس یکی از مشکلات جدی دانش آموزان است. برنامه های شما برای ساماندهی تدریس این دروس چیست؟

ــ روش های تدریس و متون دروس انگلیسی و عربی باید تغییر کند که این موضوع نیز در برنامه درسی ملی مورد تاکید قرار داده شده و به تصویب رسیده است.

* آقای وزیر درباره ساماندهی مجتمع های شهری توضیح بدهید. قرار بود در سال تحصیلی جدید تعداد قابل توجهی از این مجتمع ها افتتاح شود.

ــ ساخت آنها را در دستور کار قرار داده و تاکنون نیز بالغ بر دو هزار مجمتع آموزشی شهری ساخته شده است که همچنان ساخت آنها را ادامه می دهیم.

* کار تاسیس صندوق حمایت از مدارس غیردولتی که مصوب مجلس در سال 1388 بود به کجا رسیده است؟

ــ این صندوق تاسیس شده است. اما هنوز هیچ اعتباری ندارد و باید بودجه لازم را در قالب لایحه ای به تصویب رساند. بخشی از بودجه درصدی از اعتبار مدارس غیردولتی است و بخشی را نیز دولت باید مصوب کند. امسال با توجه به اصلاح قانون مدارس غیردولتی نسبت به تامین بودجه در این بخش خوش بین هستیم.

 

* انتقادهایی به انتخاب معاونان شما وارد است. به عنوان مثال شنیده شده که یکی از معاونان شما تا قبل از این تنها  کارشناس مسوول آموزش و پرورش یکی از مناطق شهر تهران بوده است. این در شرایطی است که در مراسم معارفه وی شما اعلام کردید که او را حتی نمی شناسید. چگونه به چنین نتیجه ای برای این انتخاب رسیدید؟

ــ بله من ایشان را نمی شناختم. ایشان به من معرفی شد.من هم براساس وظیفه مصاحبه های لازم را از وی گرفته و متوجه شدم گزینه خوبی برای معاونت ابتدایی است. من امروز از انتخابم پشیمان نیستم. این اتفاق خوبی است که یک نفر همیشه مدیر نباشد و باید به دیگران فرصت لازم داده شود.

* شما بارها و بارها در صحبت هایتان و همچنین در طول این گفتگو همواره از نقدهای وارد شده به آموزش و پرورش گلایه مند بودید. آیا در طول این مدت نقدی بوده که شما پذیرای آن باشید و آن نقد زمینه ای برای تغییر مسیر اجرای سند تحول به ویژه 6.3.3 بوده باشد؟

ــ بله. قطعاً چنین نقدهایی وجود دارد اما الان حضور ذهن ندارم. من مخالف نقد نیستم. اما نقد باید سازنده و موثر باشد و بتواند مخاطبانش را اقناع کند،در غیر این صورت برانگیختن احساسات مردم در مسیر تخریب است. همواره پذیرای نقدهایی هستم که با نیت خیرخواهانه همراه بوده است. عموماً نقدهایی را که پذیرفته ام رسانه ای نشده است و معلمان و کارشناسان شخصاً موضوع را با خودم مطرح کرده اند.

*آقای وزیر به عنوان سوال پایانی می خواهم بدانم چنانچه پس از اجرای 6.3.3 و یا در سالهای بعد اگر این سند و یا نظام جدید با شکست مواجه شد، حاضر هستید تبعات آن را چه در زمان وزارتتان و یا در زمانی که دیگر وزیر نبودید، بپذیرید؟

ــ اول اینکه من به عنوان وزیر آموزش و پرورش به این طرح و سند اعتقاد دارم و ایمان دارم این طرح پایان موفقیت آمیزی خواهد داشت. اما در مجموع من نباید تبعات آن را بپذیریم. من مجری قانونی هستم که شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده استت اگر بعد اجرا دچار مشکل شود، بله. تبعات آن را خواهم پذیرفت.

........................

گفتگو از نرگس محمدی


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش درباره تعطيلي روزهاي پنج شنبه هر سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان گفت: بر اساس قانون مصوب شوراي عالي اموزش و پرورش روزهاي موظف حضور دانش آموزان در مدارس شنبه تا چهارشنبه است و حضور آنها در مدارس روزهاي پنج شنبه اختياري است.

به گزارش خبر مركزي ابراهيم سحرخيز در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت تعطيلي پنج شنبه مدارس كه مدتي است مجلس شوراي اسلامي نيز وارد بحث آن شده است، افزود: بر اساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش، روزهاي موظف و فعاليت درسي برنامه‌ريزي شده براي دانش آموزان پنج روز يعني از شنبه تا چهارشنبه است، لذا پنج شنبه‌ها الزامي براي حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود ندارد.

وي افزود: با توجه به اينكه برنامه‌ريزي‌هاي آموزشي براي طول سال تحصيلي جديد نيز پنج روزه تعيين شده، لذا تمامي فوق برنامه‌ها اعم از گردش‌هاي علمي، برنامه‌هاي تفريحي و ورزشي و هرگونه فوق برنامه‌ها به روزهاي پنج شنبه منتقل شده و مدارس مي‌توانند با نظر و اختيار دانش آموزان و اوليا روزهاي پنج شنبه را به اين مباحث اختصاص دهند و در صورتي كه دانش آموزان، خانواده‌ها بخواهند، مي‌توانند از فوق برنامه‌ها در روزهاي پنج شنبه استفاده كنند.

معاون وزير آموزش و پرورش همچنين تصريح كرد: آموزش و پرورش تابع قانون است و آنچه را كه مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش بوده اجرا مي‌كند و آنچه كه در مجلس نيز اظهار مي‌شود اجراي برنامه‌هاي رسمي در پنج روز اول هفته و برنامه‌هاي غير رسمي در روزهاي پنج شنبه است.

سحرخيز تاكيد كرد: بر اساس قانون شوراي عالي آموزش و پرورش، روزهاي پنج شنبه هر سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان براي فوق برنامه‌ها در نظر گرفته شده و با نظر مديران مدارس و اختيار و موافقت دانش آموزان و اوليا، فوق برنامه‌ها در روزهاي پنج شنبه داير خواهد بود.

همچنين مهدي نويد ادهم ـ دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش ـ نيز در اين باره به ايسنا، گفت: ما هرگز واژه تعطيلي را به كار نبرده‌ايم، بلكه "ساماندهي زمان آموزش" را عنوان كرده‌ايم.

وي افزود: بر اين اساس مقرر شده آموزش رسمي در درس‌هاي اجباري در پنج روز اول هفته باشد و پنج شنبه‌ها براي برنامه‌هاي غير رسمي و فوق برنامه‌ها در نظر گرفته شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
به گزارش خبر مركزي خبرآنلاين نوشت:

از همین امروز که سال تحصیلی 91-92 شروع شده است، آموزش و پرورش ساختار نظام آموزشی را به 6-3-3 تغییر داده است. اما همین تغییر موجب شده 4 سال حذف کنکور به تعویق بیفتد.

امید کریمی: از سال 85 تاکنون که مجلس هفتم رای به حذف کنکور داد، ابتدا وزارت علوم و سازمان سنجش چوب لای چرخ اجرای این قانون گذاشتند و از آن پس از آموزش و پرورش. تغییر وزیر آموزش و پرورش و تغییر سیاست های آموزش عمومی، ابتدا اجرای کامل حذف قانون حذف کنکور را به سال 93 انداخت و اکنون هم خبر می رسد تا سال 97 چنین اتفاقی نمی افتد.

این خبر را مشاور معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در شروع سال تحصیلی داده است.

به گفته ˈمحسن حسینی ارسنجانیˈ گفت: طبق توافق وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر سازمان های مرتبط، از سال 97 کنکور سراسری حذف می شود. در سال تحصیلی 98-97 فعالیت دوره پیش دانشگاهی متوقف می شود و پذیرش دانش آموزان در دانشگاه بر اساس معدل آنان و بر اساس درجه بندی دانشگاه ها صورت می گیرد.

این درحالی است که وزیر علوم در بهار امسال، در آخرین اظهار نظر درباره حذف کنکور، از اجرای این قانون در سال 92 - 93 خبر داده بود: "اگر بخواهیم به تدریج به سمت حذف کنکور در سال 92 و 93 حرکت کنیم، در واقع همان برنامه‌هایی است که در حال حاضر سازمان سنجش در دست اجرا دارد و باید این برنامه‌ها را به تدریج در کمیسیون ببریم و در صورتی که آنجا مورد تصویب قرار گرفت اعمال می‌شود. به عنوان نمونه در حال حاضر در برخی رشته‌ها نیاز به رقابت وجود ندارد و در برخی رشته‌ها نیز هنوز رقابت داوطلب مشاهده می‌شود که در این زمینه باید به تدریج تصمیم‌گیری‌ها را به کمیسیون برده و در جهت حذف کنکور آنها را تصویب کنیم."

همچنین حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش هم درباره حذف کنکور گفته است: "با فراهم شدن زیرساخت ها و همچنین افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، این آزمون از سال 93 حذف خواهد شد. هم اکنون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 25 درصد است که این رقم هر سال افزایش یافته تا در نهایت براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 93 آزمون سراسری ورود به دانشگاهها حذف شود."

اما مشاور معاون آموزش متوسطه حاجی بابایی از توافق تازه گفته است که به دلیل اجرای ساختار آموزشی 6-3-3 است.

نکته اینجاست که کنکور اکنون به آزمونی برای انتخاب شدن دانش آموزان نخبه برای تحصیل در دانشگاه های اصلی و برتر ایران بدل شده است

او نظام آموزشی 3-3-6 را حاصل بررسی و پژوهش های بسیار زیاد کارشناسان آموزش و پرورش و جزء اسناد بالادستی عنوان کرد و به ایرنا گفت: "6-3-3 دارای ضمانت اجرایی و همگام با 123 کشور جهان در نظام آموزشی کشور ایجاد شده است. این طرح هم اکنون مراحل ابتدایی اجرا را سپری می کند و در نظر است در کتب مقطع تحصیلی اول و ششم ابتدایی تغییراتی صورت گیرد."

ارسنجانی همچنین درباره معلمانی که در پایه ششم فعالیت می کنند، گفت: "در پایه ششم 970 هزار دانش آموز در سراسر کشور خواهیم داشت و با توجه به این که امسال برای اولین بار پایه ششم ابتدایی در نظام آموزشی الزامی شده سعی بر آن است که برای تدریس دانش آموزان پایه ششم از معلمانی که سابقه تدریس در پایه پنجم را دارند و از آمادگی کامل برخوردارند, استفاده شود."


روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در تکذیبیه ای درباره خبر حذف کنکور در سال 97 برای خبرآنلاین ارسال کرد.روز گذشته، گزارشی در خبرآنلاین منتشر شد که از قول مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش از حذف کنکور در سال 97 و به دلیل تغییر ساختار آموزشی به 6-3-3 بود.

اکنون مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در تکذیبیه ای حرف های ˈمحسن حسینی ارسنجانی را رد کرده است.

در متن این نامه آمده: "مدیرمسوول محترم سایت خبرآنلاین باسلام و احترام عطف به مطلب مندرج در آن رسانه ها مورخ 1/7/91 باعنوان «کنکور سال 97 حذف می شود»، این وزارتخانه ضمن تکذیب خبر فوق به اطلاع می رساند، اظهارنظر مصاحبه شونده درخصوص حذف کنکور در سال 97 مورد تأیید این وزارتخانه نمی باشد و این وزارتخانه طبق توافق انجام گرفته با وزارت علوم در جلسات کارگروه حذف کنکور عمل می نماید. بدیهی است هرگونه مصوبه کارگروه فوق الذکر به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد. خواهشمنداست طبق قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه این وزارت خانه اقدام لازم انجام گیرد."


دسته بندي : نظام آموزشي
وزير آموزش و پرورش گفت: با تصويب سند درس ملي از امروز تاليف كتاب‌هاي جديد سوم ابتدايي و اول متوسطه‌ در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي آغاز مي‌شود.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ايسنا، حميدرضا حاجي‌بابايي در مراسم بازگشايي سال تحصيلي 91-92 كه با حضور رييس‌جمهور و مرتضي تمدن استاندار تهران در دبستان خيري مرضيه يزدي در منطقه 16 تهران در حال برگزاري است، با بيان اينكه ريل گذاري آموزش و پرورش امروز آغاز شده است، گفت: با تصويب سند درس ملي به عنوان يكي از اسناد زيرمجموعه تحول بنيادين، تاليف كتاب‌هاي سوم ابتدايي و اول متوسطه‌ اول در سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي از امروز كليد خواهد خورد.

وي با تبريك شروع سال تحصيلي جديد به ملت بزرگ ايران، فرهنگيان و دانش آموزان و همچنين آغاز هفته دفاع مقدس، گفت: يكي از افتخارات بزرگ اين دولت اين است كه براي اولين بار در طول تاريخ مهر ماهي را شروع مي‌كنيم كه بر اساس سند تحول بنيادين برنامه‌هاي آموزشي شكل گرفته است.

حاجي بابايي گفت: براي اولين بار آموزش و پرورش شاهد فلسفه تعليم و تربيت و يك قانون شده است و نخستين باري است كه بر اساس نقشه راه، كار خود را شروع مي‌كند.

وزير آموزش و پرورش گفت: به اذعان همه كارشناسان و كساني كه حدود سه دهه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي كار كرده‌اند سند تحول بنيادين يكي از مهمترين اقدامات و برنامه‌هاي صورت گرفته در نظام آموزشي كشور است.

حاجي بابايي تصريح كرد: تصويب سند درس ملي، سند تحول بنيادين و تصويب دانشگاه فرهنگيان و ساير مصوبات مربوط به آموزش و پرورش نشان داد كه اراده دولت و نظام يك اراده محكم و بر اساس آموزه‌هاي ديني براي آموزش و پرورش است و برنامه‌ريزي‌هايي كه شروع شده حاصل يك سال و نيم تلاش پرحجم از نظر محتوا و ساختار است.

وي گفت: حدود 365 روز كامل حتي در ايام تعطيل نيز آموزش و پرورش با همه نيروها و توان خود با تشكيل 750 ستاد، 11 كارگروه و يك ستاد مركزي در كشور كار خود را آغاز كرد تا مهر 91 با اين برنامه‌هاي جديد آغاز شود.

حاجي بابايي عنوان كرد: امروز در حالي سال تحصيلي جديد را آغاز مي‌كنيم كه نظام آموزشي جديد مستقر شده و آموزش و پرورش 40 سياست اجرايي را از امروز براي نظام تعليم و تربيت آغاز مي‌كند.

وي گفت: سال گذشته كتاب اول ابتدايي به طور كامل تغيير كرد و پس از يكسال تدريس در مدرسه امسال تصويب شده است و از امسال كتاب‌هاي دوم و ششم در اختيار دانش آموزان قرار مي‌گيرد.

حاجي بابايي ادامه داد: با توجه به اينكه سند درس ملي پس از يك سال و نيم تلاش بي وقفه به تصويب رسيده و آماده امضاي رييس جمهور است؛ يكي از برنامه‌هايي كه در نظر گرفته شده تقسيم دوره ابتدايي به دو دوره سه ساله است كه از امسال به صورت آزمايشي در چندين مدرسه اجرا مي‌شود اما از سالهاي آينده بايد دو دوره 3 ساله ابتدايي نيز اجرايي شود.

وزير آموزش و پرورش در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ساماندهي فضاهاي آموزشي و نيروي انساني براي مهر امسال گفت: از حدود 550 هزار كلاس درس كشور، 175 هزار كلاس در نوبت دوم فعاليت آموزشي داشته‌اند كه از امروز 120 هزار از اين كلاس‌ها به صبح منتقل شده كه از اين تعداد نيز 60 هزار كلاس جديد التاسيس و 60 هزار كلاس نيز بر اساس ساماندهي فضا به نوبت صبح منتقل شده است.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه هزينه احداث هر كلاس 60 ميليون تومان است گفت: با ساماندهي فضا و انتقال 60 هزار كلاس از نوبت دوم به نوبت صبح 4000 ميليارد تومان صرفه جويي صورت گرفته است.

حاجي بابايي همچنين يادآور شد: 5000 مدرس براي آموزش 120 هزار معلم تربيت شدند كه در طول تابستان آموزش‌هاي لازم را به معلمان دوم و ششم ارائه دادند و از بهمن ماه سال گذشته تا امروز 200 هزار معلم تحت پوشش آموزش‌هاي جديد قرار گرفته‌اند.

وي همچنين اعلام كرد: با اعتبار بخشي كه به مدارس صورت گرفته تعداد مدارس هوشمند از 279 مدرسه به 450 مدرسه افزايش يافته همچنين تعداد مدارس نمونه دولتي نيز دو برابر شده و تعداد دانش آموزان مدارس شاهد را نيز به دو برابر افزايش داده‌ايم.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه امسال 100 درصد ثبت نام مدارس به صورت رايانه اي صورت گرفته گفت: بر اساس آخرين آمار مركز آمار و فناوري آموزش و پرورش در حال حاضر تعداد مدارس هوشمند كشور از مرز 24 هزار مدرسه عبور كرده است.

وي همچنين دانشگاه فرهنگيان را از افتخارات بزرگ دولت و آموزش و پرورش و همچنين خواسته و مطالبه همه فرهنگيان عنوان كرد و گفت: با آغاز فعاليت اين دانشگاه‌ها از امسال شاهد اتفاقات خوبي در زمينه تربيت نيروهاي متخصص براي آموزش و پرورش خواهيم بود.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش گفت: امسال ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس کشور تحصیل می‌کنند. 

به گزارش خبر مركزي یوسف نوری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: هنوز تمام آمار دانش‌آموران وارد سامانه اینترنتی ثبت‌نام نشده است اما ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان به پایان رسیده و تعداد دانش‌آموزان کشور 12 میلیون و 300 هزار نفر است.

وی به جزئیات آمار دانش‌آموزان اشاره کرد و ادامه داد: 6 میلیون و 700 هزار دانش‌آموزان ابتدایی داریم که از این تعداد حدود یک میلیون و 250 هزار دانش‌آموز در پایه اول ابتدایی درس می‌خوانند و یک میلیون و 80 هزار دانش‌آموز نیز در پایه ششم ابتدایی تحصیل خواهند کرد.

نوری درباره تعداد دانش‌آموزان سایر پایه‌های تحصیلی نیز گفت: امسال 2 میلیون و 200 هزار دانش‌آموز در مقطع راهنمایی و 3 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز در مقطع متوسطه تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه در مجموع تعداد دانش‌آموزان پسر کمی بیشتر از دانش‌آموزان دختر است، اضافه کرد: دانش‌آموزان دختر 49 درصد و دانش‌آموزان پسر 51 درصد آمار دانش‌آموزان را به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش درباره دانش‌آموزان مدارس غیردولتی نیز گفت: هنوز آمار تمام این دانش‌آموزان وارد سامانه اینترنتی ثبت‌نام نشده است اما تعداد این دانش‌آموزان حدود 950 هزار نفر است.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه‌های رسمی آموزش و پرورش در 5 روز تعریف شده است، گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند برنامه رسمی و مصوب آموزش را پنج‌شنبه برگزار کند. 

به گزارش خبر مركزي حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این پرسش که «آیا پنج‌شنبه‌ها مدارس تعطیل است؟»، اظهار داشت: مصوبه ما از روز اول تا امروز این موضوع بوده که کسی نمی‌تواند برنامه مصوب آموزشی را در روزهای پنج‌شنبه برگزار کند؛ به این معنی که اگر پایه اول دبیرستان 32 ساعت در هفته درس دارد، یک ساعت آن را نیز نمی‌توان، پنج‌شنبه گذاشت.

وی تأکید کرد: تمام ساعات درسی مصوب دانش‌آموزان باید در روزهای شنبه تا چهارشنبه برگزار شود و پنج‌شنبه‌ها و بعدازظهر تمام هفته‌ها، مسئولان مدارس می‌توانند برنامه تجمیعی داشته باشند.

* هیچ اجباری برای آمدن دانش‌آموزان به مدرسه در روزهای پنج‌شنبه نیست

حاجی‌بابایی توضیح داد: برنامه تجمیعی به این معنی است که مسئولان مدارس می‌توانند دانش‌آموزان را به اردو برده یا برنامه‌های متنوع فرهنگی، تربیتی و تفریحی برگزار کنند؛ به عنوان مثال اولیا ‌می‌توانند یک روز در مدرسه جمع شوند و با فرزندانشان برنامه‌های شاد داشته باشند؛ برنامه‌های روزهای پنج‌شنبه، جمعه و بعدازظهرهای تمام روزها فوق برنامه و اردو خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «استفاده از کلمه می‌توانند به این معنی است که مدارس اجباری برای برگزاری برنامه در روزهای پنج‌شنبه ندارند، درست است؟»، افزود: بله، همین‌طور است؛ اجباری در این برنامه‌ها نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند دانش‌آموز را در روزهای پنج‌شنبه و بعدازظهرهای هفته مجبور کند به مدرسه بیاید و این زمان‌ها دراختیار خانواده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مسئولان مدرسه می‌توانند برنامه‌هایی را پیش‌بینی کنند و اگر خانواده‌ها راضی بودند فرزند خود را به مدرسه می‌فرستند و هیچ اجباری در این خصوص نیست؛ چرا که از نظر ما دقیقه‌ای برای تعلیم و تربیت تعطیل نیست و تعلیم و تربیت در کنار خانواده در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و بعدازظهرها هم هست، اما این برنامه‌ها شکل دیگری پیدا می‌کند.


دسته بندي : نظام آموزشي
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اعضاي كميسيون آموزش مجلس با تعطيلي روز پنج‌شنبه مدارس به شدت مخالف هستند و اين روز هم بايد به تعليم دانش آموزان اختصاص داشته باشد.
به گزارش خبر مركزي عباس مقتدای خوراسگانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران درباره تعطيلي پنجشنبه‌هاي مدارس اظهار داشت: روزهاي پجشنبه بايد در اختيار تعليم و تربيت قرار گيرد و كميسيون آموزش با تعطيل بودن كامل اين روز موافق نيست.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصريح كرد: وقتی سال گذشته حاجی بابایی این تعطیلی را با هدف انجام فعالیت‌های ورزشی و هنری توسط دانش آموزان اعلام کرد اما عملا چنین اتفاقی نیفتاده و دانش‌آموزان در تعطیلی کامل به سر مي‌بردند.

وي با بيان اينكه قرار است که آموزش و پرورش طرحی ارائه کند كه فعالیت‌های دانش‌آموزان در تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مشخص شود، خاطرنشان كرد: ظرف 2 ماه آينده مديران مدارس برنامه‌هاي خود را به وزير آموزش و پرورش ارائه خواهند داد و پس از آن وزير بايد گزارش اين برنامه‌ها را به مجلس ارائه دهد


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ابلاغ تمام معلمان ابتدایی صادر شده است، گفت: امسال ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در دبستان‌های کشور تحصیل می‌کنند. 

به گزارش خبر مركزي فاطمه قربان، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: امسال 6 میلیون 700 هزار دانش‌آموز در دبستان‌های کشور تحصیل می‌کنند که از این تعداد، یک میلیون و 200 هزار نفر، دانش‌آموز کلاس اولی هستند.

وی با بیان اینکه جشن شکوفه‌ها روز 29 شهریور ماه در تمام دبستان‌های کشور برگزار می‌شود، گفت: در روز ۲۹ شهریور، جشن نمادینی با حضور وزیر آموزش و پرورش در مدرسه روستای گویج از روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

قربان با بیان اینکه برنامه ویژه‌ای برای تمام دبستان‌های کشور پیش‌بینی شده است، ادامه داد: تمام مدیران مدارس آمادگی کامل برای استقبال از دانش‌آموزان دارند و در تلاش هستیم نخستین روز مدرسه برای دبستانی‌ها بسیار شاد باشد.

وی با بیان اینکه ابلاغ تمام معلمان ابتدایی صادر شده است، تأکید کرد: تمام مدارس ابتدایی از نظر فضا برای حضور دانش‌آموزان آماده شده است و هیچ مشکلی از نظر فضای آموزشی برای پایه ششم ابتدایی وجود ندارد.


دسته بندي : نظام آموزشي
محمد خجسته طی بخشنامه‌ای جزئیات نحوه اخذ شهریه در تمام مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاه آزاد در سال تحصیلی 92-91 را اعلام کرد. 

به گزارش خبر مركزي به نقل از فارس، بخشنامه‌ای از سوی محمد خجسته معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی به رؤسای مناطق، واحدها و مراکز آموزشی این دانشگاه در خصوص شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 92-91 (نحوه اخذ شهریه در تمام مقاطع و رشته‌های مختلف براساس مصوبه مورخ 2 شهریور 91 هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی برای دانشجویان جدیدالورود و دانشجویان ورودی سال‌های قبل) ابلاغ شد.

در این بخشنامه آمده است: شهریه دانشجویان ورودی سال‌های قبل بدون هیچ‌گونه افزایش دقیقاً براساس بخشنامه شماره 5049/م مورخ 17 شهریور 90 محاسبه شود.

این بخشنامه می‌افزاید: برای دانشجویان جدیدالورود تمام مقاطع تحصیلی طبق جداول پیوستی براساس مصوبه مورخ 2 شهریور 91 هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی محاسبه شود.

در این بخشنامه تأکید شده است: برای دانشجویان جدیدالورود مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته براساس بخشنامه شماره 10/33129 مورخ 11 اردیبهشت 91 فقط برای سال تحصیلی 92-91 با تخفیف 20 درصد شهریه دریافت شود.

این بخشنامه خاطرنشان می‌کند: شهریه ثابت و متغیر پذیرفته‌شدگان با آزمون و بدون آزمون تمام مقاطع و رشته‌های تحصیلی دانشجویان جدیدالورود در دفترچه دستورالعمل ثبت‌نام درج شده است.

 

 شهریه یک واحد نظری برای کلیه رشته‌ها و مقاطع

مقطع تحصیلی سال ورود شهریه(تومان)
کارشناسی ناپیوسته 92-91 18،430
دکتری حرفه‌ای( پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و دامپزشکی) 92-91 18،430
کارشناسی ارشد ناپیوسته 92-91 69،150
دکتری تخصصی غیربورسیه 92-91 257،150
دکتری تخصصی بورسیه 92-91 304،360

 

شهریه یک واحد  عملی، عمومی، کارورزی، پایه، اصلی و تخصصی دانشجویان جدیدالورود

مقطع تحصیلی سال ورود شهریه(تومان)
عمومی و کارورزی پایه اصلی تخصصی
کارشناسی‌پیوسته 92-91 43،630 58،000 75،330 92،650
دکتری حرفه‌ای( پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و دامپزشکی) 92-91 43،630 58،000 75،330 92،650
کارشناسی ارشد ناپیوسته 92-91 93،490      
دکتری تخصصی غیربورسیه 92-91 308،570      
دکتری تخصصی بورسیه 92-91 365،230      

 

شهریه یک واحد کلینیکی (بالینی) و رساله و پایان‌نامه مقاطع مختلف

مقطع تحصیلی سال ورود واحد درسی
کلینیکی رساله پایان‌نامه
کارشناسی‌ناپیوسته 91-92 98،060 261،620  
دکتری حرفه‌ای (پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی) 91-92 152،600 261،620  
دکتری حرفه‌ای (داروسازی) 91-92   3،354،450  
کارشناسی ارشد ناپیوسته 91-92     336،830
دکتری تخصصی غیربورسیه 91-92     872،870
دکتری تخصصی بورسیه 91-92     1،033،070

 

شهریه یک واحد نظری برای کلیه رشته‌های مقطع کاردانی و کارشناسی

 

مقطع تحصیلی سال ورود شهریه( تومان)
کارشناسی ناپیوسته 91-92 20،970
کاردانی ناپیوسته 91-92 16،180
پیوسته 91-92 16،040

 

شهریه یک واحد عملی، عمومی، کارورزی، اصلی و تخصصی برای کلیه رشته‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته

مقطع تحصیلی سال ورود شهریه (تومان)
عمومی و کارورزی پایه اصلی تخصصی
کاردانی پیوسته و ناپیوسته 91-92 38،300 50،930 66،090 81،380
کارشناسی ناپیوسته 91-92 47،510 69،880 71،530 99،090

 

شهریه یک واحد کلینیکی( بالینی) برای کلیه رشته‌های مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته

مقطع تحصیلی سال ورود شهریه (تومان)
کاردانی پیوسته 91-92 86،150
کاردانی گروه پزشکی 91-92 98،060
کارشناسی ناپیوسته گروه پزشکی 91-92 99،090

 


دسته بندي : نظام آموزشي
رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد از امكان انتخاب رشته محل مجدد در مرحله تكميل ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد خبرداد.

به گزارش خبر مركزي دكتر ناصر اقبالي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه در آزمون كارشناسي ارشد امسال امكان انتخاب رشته محل مجدد براي قبول نشدگان در مرحله تكميل ظرفيت فراهم شده است، اظهار كرد: داوطلباني كه در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد پذيرفته نشده‌اند مي‌توانند در مجموعه امتحاني كه شركت كرده‌اند مجددا رشته محل انتخاب كنند.

وي افزود: از آنجايي كه در آزمون كارشناسي ارشد امسال داوطلبان در يك مجموعه امتحاني شركت كرده‌اند در صورتي كه قبول نشده باشند مي‌توانند گرايش‌هاي رشته امتحاني خود را كه در مجموعه امتحاني قرار دارد، انتخاب كنند.

رئيس مركز آزمون دانشگاه آزاد ادامه داد: رشته محل‌هايي كه در مرحله تكميل ظرفيت اعلام مي‌شود متشكل از برخي رشته محل‌هاي پرديس‌هاي علوم تحقيقات، رشته محل‌هايي جديد التاسيس و رشته محل‌هايي است كه در مرحله ثبت‌نام پذيرفته شدگان اوليه تكميل نشده بود.

اقبالي با اشاره به امكان انتخاب 10 رشته محل در مرحله تكميل ظرفيت براي قبول نشدگان آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد به ايسنا گفت: براي كليه داوطلباني كه در آزمون كارشناسي ارشد امسال قبول نشده‌اند امكان اين انتخاب فراهم شده است.

رييس مركز آزمون تاكيد كرد: زمان انتخاب رشته محل مجدد در آينده‌اي نزديك منتشر مي‌شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
بنابر اظهارات معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش، برابر قانون و مقررات بازنشستگي كشور، آموزش و پرورش مي‌تواند در صورت نياز بازنشستگان فرهنگي داراي مدرك ليسانس به بالا را دعوت به كار كند.

به گزارش خبر مركزي ابراهيم سحرخيز در گفت‌وگو با ايسنا،‌ با اشاره به نحوه بكارگيري معلمان و فرهنگيان بازنشسته مرد براي تدريس در مدارس گفت: بر اساس بخش‌نامه و قوانين مربوطه امكان جذب نيروهاي بازنشسته براي تدريس و مشاوره در دوره متوسطه وجود دارد، اما در حال حاضر با توجه به ساماندهي نيروها براي سال تحصيلي جديد، نيازي به استفاده از اين نيروها نداريم.

وي افزود: امسال با توجه به اينكه براي استقرار نظام آموزشي جديد به طور موقت پايه‌اول راهنمايي را نخواهيم داشت، لذا وضعيت ساماندهي نيروها در مقطع راهنمايي و دبيرستان مطلوب است.

سحرخيز تصريح كرد: آموزش و پرورش به هيچ وجه كمبود معلم "زن" ندارد و در بخش معلمان "مرد" نيز با بخشي از اضافه تدريس كه يك روال عادي است، امسال كمبود نيروي انساني نخواهيم داشت.

وي به ايسنا گفت: در صورتي كه در مناطق دور افتاده با كمبود معلم مرد مواجه شويم، مي‌توانيم بر اساس قانون از نيروهاي بازنشسته براي تدريس و يا مشاوره استفاده كنيم كه به نظر مي‌رسد بكارگيري اين نيروها، موردي و بسيار كم باشد.

به گفته معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش، در 2 سال گذشته آموزش و پرورش با مازاد معلم زن و كمبود معلم مرد مواجه بوده، اين در حاليست كه در ساماندهي نيروها انساني براي سال تحصيلي 92-91 اين مشكل برطرف شده است.


دسته بندي : نظام آموزشي
وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري طي حكمي سرپرست دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي رامين خوزستان را منصوب كرد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از ايسنا، دكتر كامران دانشجو با صدور حكمي دكتر عبدالامير معزي را به عنوان سرپرست جديد دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي رامين خوزستان را منصوب كرد.

در بخشي از حكم انتصاب آمده است:‌ اميد است با اتكاء به عنايات الهي و جلب مشاركت مسئولان استان و بهره‌گيري از تجارب اعضاي هيات علمي و همكاران در تحقق اهداف تبييني در برنامه تقديمي به مجلس شوراي اسلامي موفق و مويد باشيد.

دكتر معزي عضو هيات علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز است و پيش از اين نيز معاونت اداري مالي اين دانشگاه را برعهده داشت.

براساس اين گزارش، سرپرست دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي رامين خوزستان پيش از اين برعهده دكتر عبدالعظيم آجيلي بود.


دسته بندي : نظام آموزشي
مشاور عالي سازمان سنجش با اعلام اينكه نتايج كنكورسراسري از طريق سايت سازمان به نشاني http://sanjesh.org اعلام شد، تعداد پذيرفته شدگان را به تفكيك گروه‌هاي آزمايشي و دوره‌هاي مختلف تشريح كرد.

به گزارش خبر مركزي حسين توكلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به پذيرش 588 هزار و 866 داوطلب در رشته‌هاي متمركز كنكور 91 گفت: از اين تعداد 167 هزار و419 داوطلب در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، 198 هزار و860 داوطلب در گروه آزمايشي علوم تجربي و 197 هزار و 498 داوطلب در گروه آزمايشي علوم انساني پذيرفته شدند.

وي افزود: همچنين درگروه آزمايشي هنر 7845 داوطلب و در گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي 17 هزار و 244 داوطلب پذيرفته شدند.

وي با اشاره به پذيرفته شدگان گروه‌هاي آزمايشي مختلف به تفكيك جنسيت، اظهار كرد: در گروه آزمايشي علوم رياضي از 167 هزار و 419 داوطلب 95 هزار و 777 داوطلب مرد و 71 هزار و 642 نفر زن پذيرفته شدند.

توكلي با بيان اينكه در گروه آزمايشي علوم تجربي از 198 هزار و860 داوطلب پذيرفته شده 137 هزار و 173 نفر زن پذيرفته شده‌اند، عنوان كرد: همچنين در گروه آزمايشي علوم انساني از 197 هزار و 498 پذيرفته شده 127 هزار و 196 داوطلب زن و 70 هزار و 304 داوطلب مرد پذيرفته شده‌اند.

وي افزود: همچنين در گروه آزمايشي هنر 5695 داوطلب زن و 2050 داوطلب مرد پذيرفته شدند.

وي با اشاره به پذيرش 17 هزار و 244 داوطلب درگروه آزمايشي زبان خاطرنشان كرد: از اين تعداد 13 هزار و 33 داوطلب زن و 4 هزار و 211 داوطلب مرد پذيرفته شده‌اند.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به تعداد پذيرفته شدگان دوره‌هاي مختلف در كنكور 91 گفت: در دوره روزانه 105 هزار و 569 داوطلب، دوره شبانه 29 هزار و 884 داوطلب، پيام نور 297 هزار و 674 داوطلب، نيمه حضوري دو هزار و 128 داوطلب، فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي 22 هزار و 287 داوطلب، غير انتفاعي 125 هزار و 227 داوطلب و مجازي و بين‌الملل 6 هزار و97 داوطلب پذيرفته شده‌اند.

توكلي در خاتمه گفت: ثبت‌نام پذيرفته شدگان كنكور از 26 شهريور ماه آغاز مي‌شود و تا 29 همين ماه ادامه خواهد داشت.


دسته بندي : نظام آموزشي
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه امسال با ورود ششم ابتدايي ساختار جديد 3-3-6 رسما كار خود را آغاز مي‌كند، گفت: ارزشيابي تحصيلي در اين پايه «نمره» محور است و در پايان سال تحصيلي دانش آموزان كارنامه دريافت مي‌كنند، اين درحاليست كه امكان تفكيك مدارس «اول تا سوم» و «چهارم تا ششم» ابتدايي فراهم است.

به گزارش خبر مركزي فاطمه قربان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره نحوه ارزشيابي تحصيلي پايه تازه تاسيس ششم ابتدايي در نظام آموزشي اظهار كرد: در حال حاضر بر اساس مصوبات شوراي عالي آموزش و پرورش، ارزشيابي اين پايه به صورت نمره محور خواهد بود.

وي افزود: با توجه به اينكه ارزشيابي توصيفي از چندسال پيش در مقطع ابتدايي آغاز شده، امسال نيز ارزشيابي تحصيلي در 100 درصد پايه‌هاي اول تا چهارم توصيفي و در پايه پنجم نيز پوشش 30 درصدي خواهد داشت.

قربان تصريح كرد: تا اجراي كامل طرح ارزشيابي توصيفي در مقطع ابتدايي دو سال زمان داريم، لذا بايد همه جوانب آن در پايه ششم بررسي شود، چراكه اين پايه آخرين سال تحصيل دانش آموزان در مقطع ابتدايي است و با توجه به اينكه دانش آموزان وارد سه ساله اول متوسطه نظام آموزشي جديد مي‌شوند، بايد نحوه ارزشيابي تحصيلي اين پايه بررسي و به تاييد و تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش برسد.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش عنوان كرد: يكي از برنامه‌هايي كه امسال براي مدارس ابتدايي در نظر گرفته شده است، تحصيل دانش آموزان اول تا سوم و چهارم تا ششم در مدارس جداگانه است و يا اينكه اول تا ششم ابتدايي بايد در يك مدرسه و در يك نوبت تحصيل كنند.

وي همچنين با اشاره به پوشش تحصيلي همه دانش آموزان ابتدايي در نوبت صبح نيز خاطرنشان كرد: با تمام تلاش‌هايي كه صورت گرفته، پيش‌بيني مي‌شود امسال حدود 85 درصد از مدارس ابتدايي كشور در نوبت صبح به صورت ثابت تحت پوشش قرار بگيرند و در سالهاي آينده بايد همه مدارس ابتدايي را به نوبت صبح منتقل كنيم.

قربان با تاكيد بر اجراي طرح تعطيلي پنج‌شنبه‌ها نيز به ايسنا گفت: آموزش و پرورش با توجه به بحث‌هاي كارشناسي و استقبال خوب معلمان دوره ابتدايي و خانواده‌ها، طرح تعطيلي پنج‌شنبه‌ها همچنان را در دستور كار جدي قرار دارد و با توجه به آثار خوب اجراي اين طرح طي دو سال گذشته، امسال نيز اين طرح با قوت اجرا خواهد شد.


دسته بندي : نظام آموزشي
خبرگزاري ايسنا نوشت:

مخاطبان محترم ضمن عرض پوزش از اشتباه پيش‌آمده در خبر مربوط به سخنان رييس دانشگاه آزاد درباره شهريه اين دانشگاه ، خبر فوق به اين شرح اصلاح مي شود:

رييس دانشگاه آزاد با اشاره به تورم 23 درصدي در كل كشور، در خصوص افزايش شهريه دانشجويان در آغاز سال تحصيلي، گفت: "عليرغم اينكه وزارت علوم و بهداشت اعلام كرده بودند كه مي‌توانيم شهريه دانشجويان را تا 15 درصد افزايش دهيم، ولي ما به لطف خداوند افزايش شهريه‌اي نخواهيم داشت."

وي افزود: البته براي بيش از يك ميليون دانشجوي قديمي دانشگاه، افزايش شهريه نخواهيم داشت.

رييس دانشگاه آزاد همچنين با اشاره به ايجاد منابع مالي جديد، خاطر نشان كرد: همانطور كه قول داديم در انتهاي سال دوم و ابتداي سال سوم، 20 درصد تخفيف شهريه براي دانشجويان اعمال مي‌شود، البته از مهر امسال براي دوره‌هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته 20 درصد تخفيف شهريه در نظر گرفته شده است.

دانشجو در خصوص شهريه دانشجويان دكتري، گفت: همه دانشجويان دكتري تخصصي مي‌توانند از تسهيلات 10 ميليون تومان وام شهريه استفاده كنند و در صورتي كه تمايل به اخذ وام نداشته باشند، مي‌توانند متقابل آن از 20 درصد تخفيف شهريه بهره‌مند شوند.

وي در خصوص تعداد دانشجويان ورودي جديد گفت: امسال افزايش تعداد دانشجو نسبت به سال گذشته نخواهيم داشت، چرا كه بر روي كيفيت تمركز داريم.

تعطيلي پنجشنبه‌ها از مهر ماه

رييس دانشگاه آزاد در خصوص تعطيلي روزهاي پنجشنبه در دانشگاه آزاد، به ايسنا گفت: از مهرماه تعطيلي پنجشنبه‌ها به صورت آزمايشي به مدت يك ترم تحصيلي اجرا مي‌شود، البته بنده فكر مي‌كنم كه اين مدت تمديد خواهد شد.

دانشجو افزود: در صورتي كه واحدي براي برگزاري كلاسي ضرورت داشته باشد، كلاس‌ها در روز پنجشنبه مي‌تواند برگزار شود و اگر كارمندان دانشگاه بنا بر ضرورت بايد در روز پنجشنبه در محل كار خود حضور داشته باشند، مي‌توانند از اضافه كار مازاد 120 ساعت بهره‌مند شوند.

وي افزود: كمتر از 10 درصد از اساتيد ما در روزهاي پنجشنبه در دانشگاه حضور دارند و 90 درصد آنها در طول هفته كلاس‌هايشان تشكيل مي‌شود.

رييس دانشگاه آزاد در خصوص افزايش تعداد واحدهاي دانشگاه آزاد، گفت: اولويت‌ ايجاد واحد در دوره تحصيلات تكميلي و علوم تحقيقات است كه البته در سال اول مسووليتم جزو برنامه‌ها نيست.


دسته بندي : نظام آموزشي
رييس دانشگاه آزاد اسلامي از افزايش 15 درصدي شهريه دانشگاه آزاد براي دانشجويان ورودي جديد خبر داد.

به گزارش خبر مركزي به نقل از ايسنا، فرهاد دانشجو در حاشيه مراسم افتتاح پروژه‌هاي عمراني واحد دماوند در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا با اشاره به تورم 23 درصدي در كل كشور، در خصوص افزايش شهريه دانشجويان در آغاز سال تحصيلي، گفت: از آنجايي كه با نرخ تورم 23 درصدي در كل كشور روبرو هستيم، بر اساس توافق وزارتين علوم و بهداشت مقرر شده است براي دانشجويان جديدالورود ميزان شهريه 15 درصد افزايش يابد.

وي افزود: البته براي بيش از يك ميليون دانشجوي قديمي دانشگاه، افزايش شهريه نخواهيم داشت.

رييس دانشگاه آزاد با اشاره به ايجاد منابع مالي جديد، خاطر نشان كرد: همانطور كه قول داديم در انتهاي سال دوم و ابتداي سال سوم، 20 درصد تخفيف شهريه براي دانشجويان اعمال مي‌شود، البته از مهر امسال براي دوره‌هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته 20 درصد تخفيف شهريه در نظر گرفته شده است.

دانشجو در خصوص شهريه دانشجويان دكتري، گفت: همه دانشجويان دكتري تخصصي مي‌توانند از تسهيلات 10 ميليون تومان وام شهريه استفاده كنند و در صورتي كه تمايل به اخذ وام نداشته باشند، مي‌توانند متقابل آن از 20 درصد تخفيف شهريه بهره‌مند شوند.

وي در خصوص تعداد دانشجويان ورودي جديد گفت: امسال افزايش تعداد دانشجو نسبت به سال گذشته نخواهيم داشت، چرا كه بر روي كيفيت تمركز داريم.

تعطيلي پنجشنبه‌ها از مهر ماه

رييس دانشگاه آزاد در خصوص تعطيلي روزهاي پنجشنبه در دانشگاه آزاد، به ايسنا گفت: از مهرماه تعطيلي پنجشنبه‌ها به صورت آزمايشي به مدت يك ترم تحصيلي اجرا مي‌شود، البته بنده فكر مي‌كنم كه اين مدت تمديد خواهد شد.

دانشجو افزود: در صورتي كه واحدي براي برگزاري كلاسي ضرورت داشته باشد، كلاس‌ها در روز پنجشنبه مي‌تواند برگزار شود و اگر كارمندان دانشگاه بنا بر ضرورت بايد در روز پنجشنبه در محل كار خود حضور داشته باشند، مي‌توانند از اضافه كار مازاد 120 ساعت بهره‌مند شوند.

وي افزود: كمتر از 10 درصد از اساتيد ما در روزهاي پنجشنبه در دانشگاه حضور دارند و 90 درصد آنها در طول هفته كلاس‌هايشان تشكيل مي‌شود.

رييس دانشگاه آزاد در خصوص افزايش تعداد واحدهاي دانشگاه آزاد، گفت: اولويت‌ ايجاد واحد در دوره تحصيلات تكميلي و علوم تحقيقات است كه البته در سال اول مسووليتم جزو برنامه‌ها نيست.


دسته بندي : نظام آموزشي
رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: مقرر شد تا دو یا سه ماه آینده، آموزش و پرورش برنامه اجرایی در مورد راهکارهای مرتبط با اردوها، فعالیت‌هایی در جهت قرآن و نماز و ارتقای بینش دانش‌آموزان در روزهای پنج‌شنبه را ارائه ‌دهد. 

به گزارش خبر مركزي محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با فارس در خصوص جلسه این کمیسیون با برخی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: در این جلسه پس از ارائه گزارش‌هایی از راهکارهای اجرایی شدن سند تحول بنیادین توسط معاونت‌های وزارت آموزش و پرورش، اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز نظرات و سؤالات خود را در این خصوص مطرح کردند.

وی افزود: با توجه به برگزاری دو روز جلسه پیاپی در خصوص مباحث مطرح در وزارت آموزش و پرورش، تمامی اعضای شرکت کننده در جلسه با بحث و تبادل‌نظرات مختلف، به توافقات خوبی رسیدند.

* تبیین جایگاه واقعی معلمان در مجلس

زاهدی با بیان اینکه یکی از محورهای مورد بحث و نویدبخش به جامعه معلمان در این جلسه، رتبه‌بندی و ارتقای شغلی معلمان است، گفت: مقرر شده است که مجلس با همکاری آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح را در مجلس پیگیری کند تا جایگاه واقعی معلمان در جامعه تبیین شود.

وی با بیان اینکه معمان از بدو ورود به آموزش و پرورش تا دوره بازنشستگی از عنوان معلم و دبیر برخوردار هستند و هیچگونه تغییری در عنوان آنها ایجاد نمی‌شود، افزود: این شرایط در حالی است که نیروهای مسلح و حتی در دانشگاه‌ها رتبه‌بندی وجود دارد.

* واژه تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس به کار گرفته نشود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس عنوان کرد: مناسب است که این واژه دیگر به کار برده نشود زیرا مصوبه‌ای در این زمینه در آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود ندارد.

وی افزود: مقرر شده است تا دو یا سه ماه آینده، وزارت آموزش و پرورش برنامه اجرایی خود را در مورد راهکارهای مرتبط با اردوها، پایگاه‌های فرهنگی مساجد، فعالیت‌هایی در جهت قرآن و نماز و ارتقای بینش دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

زاهدی در خصوص طرح «3ـ3ـ6» عنوان کرد: مناسب است به جای «3ـ3ـ6» واژه «3ـ3ـ3ـ3» به کار برده شود، زیرا قرار است که 6 سال به دو دوره سه سال تقسیم شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مقرر شده است که ادامه این مباحث در روز دوشنبه پیگیری شود.


دسته بندي : نظام آموزشي
رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد از اعلام نتايج آزمون سراسري سال 91 دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: 432 هزار و 364 نفر در اين آزمون پذيرفته شده‌اند.

به گزارش خبر مركزي دكتر ناصر اقبالي در گفت‌و‌گو با ايسنا، با بيان اينكه نتايج آزمون رشته‌هاي غير پزشكي، علوم پزشكي و گزينش نظام آموزشي پاره وقت از طريق سايت مركز آزمون به نشاني azmoon.com اعلام شد، اظهار كرد: داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به اين سايت و ارائه اطلاعات لازم شامل مشخصات فردي، شماره داوطلبي و شماره شناسنامه ،كارنامه آزمون خود را مشاهده كنند.

وي با بيان اينكه در اين آزمون مجموعا 835 هزار و 458 نفر ثبت‌نام كرده‌اند، اظهار كرد: از اين تعداد 80 درصد داوطلبان در سر جلسه آزمون حاضر بودند كه 65 درصد از داوطلبان حاضر در جلسه پذيرفته شده‌اند.

اقبالي با اشاره به پذيرش 345 هزار و 699 داوطلب در آزمون غير پزشكي، گفت: 335 هزار و 65 داوطلب نيز در آزمون رشته‌هاي پزشكي پذيرفته شده‌اند.

وي افزود: همچنين 53 هزار و 100 داوطلب در دوره‌هاي پاره وقت كنكور 91 پذيرفته شده‌اند.

شانس مجدد پذيرش براي قبول نشدگان

رييس مركز آزمون با اشاره به تغيير در نحوه پذيرش در انتخاب هفتم براي كنكور امسال، تصريح كرد: در آزمون سراسري سال 91 انتخاب هفتم توسط دانشگاه انجام نشده است و پذيرفته‌شدگان فقط در يكي از انتخاب‌هاي اول تا ششم آزمون غيرپزشكي و يا يكي از انتخاب‌هاي چهارگانه نظام پاره وقت پذيرفته شده‌اند.

بر اين اساس براي آن دسته از داوطلباني كه پذيرفته نشده‌اند، امكان انتخاب رشته شهر مجدد از ميان رشته شهرهايي كه ظرفيت پذيرش آنها تكميل نشده است فراهم مي‌شود كه چگونگي انتخاب رشته شهر مجدد توسط اين دسته از داوطلبان طي روزهاي آينده اعلام مي‌شود.

پذيرش اكثر داوطلبان در انتخاب اول و در محل سكونت

اقبالي با بيان اينكه اكثريت پذيرفته شدگان آزمون سراسري دانشگاه آزاد در انتخاب اول خود پذيرفته شده‌اند، خاطر نشان كرد: به گونه‌اي كه در آزمون‌هاي غير پزشكي، پزشكي و پاره وقت به ترتيب 65 درصد، 54 درصد و 83 درصد پذيرفته شدگان در انتخاب اول خود پذيرفته شده‌اند.

وي با تاكيد بر اينكه اكثريت پذيرفته شدگان كنكور امسال در استان محل سكونت خود پذيرفته شده‌اند، گفت: در مجموع 85 درصد پذيرفته‌شدگان در استان محل سكونت خود پذيرفته شده‌اند كه درصد پذيرش بومي براي داوطلبان زن اين آزمون 86 درصد و براي داوطلبان مرد 83 درصد بوده است.

آغاز ثبت‌نام پذيرفته شدگان از 25 شهريور

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد از آغاز ثبت‌نام پذيرفته شدگان اين آزمون از 25 شهريور ماه خبر داد و افزود: داوطلبان مي‌توانند تا 30 شهريور براي ثبت‌نام به واحدهاي دانشگاهي محل پذيرش خود مراجعه كنند.

وي با اشاره به مجموع 21 نفر برتر 7 مجموعه امتحاني كنكور 91 گفت: از ميان نفرات برتر 13 نفر زن و 8 نفر مرد هستند.